Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

VŠIMLI SME SI

Lipšica opúšťa tretina členskej základne – TASR

Tretina členskej základne hnutia NOVA v banskobystrickom kraji odchádza do KDH. Je to približne štyridsať ľudí. Oznámil to bývalý krajský predseda hnutia Pavol Žitňan. Sám prijal ponuku na prestup. Dôvodom odchodu zo strany Daniela Lipšica sú kroky, ku ktorým došlo v poslednom období po ohlásení koalície OĽaNO-NOVA. „Nestotožnili sa celkom s tým, ako to bolo komunikované na začiatku,“ reagoval na presun členov zo strany Žitňan. Nateraz nevstúpil do KDH ale uvažuje o tom. Zdieľa hodnoty, ktoré majú kresťanskí demokrati v programe. Neprezradil, ako na jeho odchod reagoval Lipšic. Priznal, že ho oslovil šéf KDH Ján Figeľ a že sa rozhodol rýchlo. Žitňan je ekonóm, má aj vyšetrovateľské skúšky a policajné vzdelanie. Do programu KDH by chcel dostať otázku prijímacieho konania nových adeptov do policajného zboru. Súčasné výberové konania podľa Žitňana nie sú dosť transparentné.

 

 

Najbohatšiu členskú základňu si držia Smer-SD, KDH a SMK

Bratislava 23. augusta (TASR) - Najbohatšiu členskú základňu spomedzi politických strán si drží vládna strana Smer-SD. Politický subjekt Roberta Fica má zaregistrovaných 16.167 členov, čo je výrazný náskok pred ostatnými politickými stranami. Členská základňa Smeru-SD je z hľadiska počtu stabilná, pred začiatkom volebného obdobia v roku 2011 mala strana 16.200 členov.

 

Na druhom mieste je opozičné KDH so zhruba 11.700 členmi. V tomto prípade ide o pokles, pred štyrmi rokmi mali kresťanskí demokrati 15.360 členov. Prvú trojku uzatvára SMK, ktorá si stabilne drží cca 10.000 členov. Štvrtú priečku obsadil Most-Híd (5350 členov), čo je mierne polepšenie v porovnaní s rokom 2011, kedy mal 4472 straníkov. Nasleduje mimoparlamentná strana SNS s 3884 členmi. Pred štyrmi rokmi, keď strane šéfoval Ján Slota, evidovali národniari 2500 straníkov. Výrazné zníženie počtu členov zaznamenala SDKÚ-DS. Kým v roku 2011 bolo v strane 7117 ľudí, aktuálne ich eviduje 2900. Za stranou Pavla Freša nasledujú mimoparlamentné KSS (cca 2100 členov), NOVA (cca 1220), Sieť (966), Šanca (252) a SKOK (193). Na konci rebríčka sú tradične SaS a OĽaNO. Liberáli aktuálne evidujú 166 straníkov a 1705 Priateľov slobody, čo sú registrovaní sympatizanti. Na chvoste sú Obyčajní so štyrmi zakladajúcimi členmi. Predseda hnutia Igor Matovič však už avizoval, že po voľbách by sa mali členmi OĽaNO automaticky stať všetci poslanci zvolení vo farbách Obyčajných.

 

Rockovú legendu vítali pod Šarišským hradom tisíce fanúšikov

Veľký Šariš 31. augusta (TASR) – Tisíce návštevníkov privítali organizátori podujatia Šarišan na Šarišu v nedeľu (30.8.) vo Veľkom Šariši. Rodinný festival vyvrcholil večerným koncertom legendárnej českej kapely Olympic, ktorá si zahrala spolu s Hudbou Ministerstva vnútra SR. Tradícia festivalu pod Šarišským hradom sa začala pred niekoľkými rokmi, keď Folklórny súbor Šarišan oslavoval okrúhle jubileum v mieste svojho vzniku. Odvtedy sa tradične na futbalovom štadióne schádzajú tisícky ich priaznivcov, aby si vychutnali vystúpenia folkloristov a ich hudobných hostí.

 

To, že najväčším lákadlom bude koncert legendárnej rockovej skupiny s hudobným telesom ministerstva vnútra predpovedali už večerné dopravné zápchy v okolí mestečka Veľký Šariš. Po koncerte Kristíny si mali možnosť diváci vypočuť známe nezabudnuteľné skladby v podaní Hudby Ministerstva vnútra SR pod dirigentskou taktovkou Oskara Rózsu. Odzneli skvosty z tvorby skupín ABBA, Queen či AC/DC. Približne o 40 minút sa k orchestru pridala legenda československej rockovej scény Olympic. "Taký koncert som ešte u nás nezažila. Vedela som, že tu bude veľa ľudí, ale toto je nad moje očakávanie. Myslím, že my Šarišania sme vyslali "jasnú správu", že sa vieme baviť a že slová tých najkrajších skladieb stále ovládame naspamäť," hovorí pani Viera z Veľkého Šariša. Spolu so skupinou Olympic v sprievode orchestra si známe skladby zaspievali aj návštevníci. Pri piesňach Dej mi víc své lásky, Já, Osmý den, Okno mé lásky sa k hudobníkom pridal aj niekoľkotisícový zbor fanúšikov.

 

Olympic sa musel po rozlúčke na pódium vrátiť ešte trikrát. Každá skladba si vyslúžila ovácie a všetci sa ku kapele so spevom pridávali už pri prvých tónoch. Výnimkou bola len pieseň Slzy tvý mámy, keď diváci po prvých známych tónoch úplne stíchli a nechali prvé verše zaspievať iba Petra Jandu, pridali sa až potom. "Bola to skutočne vynikajúca atmosféra. S Hudbou Ministerstva vnútra SR sme hrali asi tretie vystúpenie, sú to výborní hudobníci a skvelí chlapci. Teší nás, že tu máme stále veľa priaznivcov a že naše piesne spievajú spolu mladí s tými staršími. Ďakujeme za krásny večer," povedal po koncerte Petr Janda. Podujatie Šarišan na Šarišu organizuje Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Divadlom Jonáša Záborského, Parkom kultúry a oddychu v Prešove a mestom Veľký Šariš. "Asi to nebude len môj názor, ale myslím si, že sa nám spoločne podarilo vytvoriť vynikajúcu atmosféru a spoločne sa zabaviť. Chcel by som poďakovať aj našim partnerom a sponzorom, ktorí nám pomohli zabezpečiť takéto hviezdne obsadenie," uzavrel predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík.