Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Vývozcovia ukrajinských produktov budú oslobodení od ciel – Ján Sliačan

V Bruseli i Štrasburgu už nemálo času venujú Ukrajine. Tak napríklad náš sused dostane od EÚ 14 miliárd eur. Nie však ako dar, ale vo forme pôžičky. Kedy a ako to Ukrajina, stále zmietaná vnútornými konfliktami a s prázdnou štátnou pokladnicou, splatí – to nevie nikto. Medzinárodný menový fond však už vypracoval podmienky, ktoré Kyjev musí splniť. Ukrajincov čaká predovšetkým neustále zvyšovanie cien a nezamestnanosť.

EÚ však prijala aj skutočnú formu pomoci, ktorá Ukrajine prinesie vyše 487 miliónov eur – a to iba v priebehu pol roka. Už od mája vstúpia do platnosti nové colné predpisy na základe ktorých Ukrajina bude vyvážať do členských krajín EÚ potraviny, hutnícky materiál a železo bez cla. Na druhej strane všetko z krajín dvadsaťosmičky sa bude vyvážať k nášmu susedovi so zaplatením colných poplatkov, teda tak ako doteraz. Povedzme si, že tieto opatrenia sa nestretnú s priaznivým ohlasom ani medzi našimi poľnohospodármi a výrobcami potravín, ani medzi ich kolegami od Írska a Veľkej Británie až po Portugalsko. Všetci sa boja, že lacné bravčové mäso, vajcia, hydina a pšenica zaplavia strednú a západnú Európu. Brusel však chce odškodniť a teda refundovať poľnohospodárov a výrobcov potravín členských štátov EÚ, len akosi zatiaľ nevie ako.

Jednoducho ťažko je teraz hodnotiť to, čo tu ešte nebolo a čo len príde. Poľnohospodári a potravinári v EÚ, ako aj oceliari a železiari rozhodne nemajú chuť pomáhať Ukrajine na úkor svojej existencie, tu sú úplne zbytočné reči o akomsi priateľstve a internacionalizme. Okrem toho EÚ chce dôsledne kontrolovať kvalitu potravín, ktoré budú prichádzať z Ukrajiny, pretože budú musieť vyhovovať európskym normám a okrem toho i to, aby sa medzi produkty, oslobodené od clá, „nezamiešali“ výrobky a suroviny z tretích krajín.

V Bruseli za tento ústretový krok voči Ukrajine hlasovalo až 531 europoslancov, 80 boli proti, 20 sa zdržali hlasovania. Nariadenie však ešte bude musieť schváliť aj Rada EÚ, teda summit premiérov, resp. hláv jednotlivých členských krajín.