Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Vývoj či nenažranosť? – Štefan Nižňanský
Každá doterajšia revolúcia mala svoje príčiny aj ciele. A každá z nich prinášala nádej a očakávania, no niekomu naháňala i strach. Prvou bolo využite parného stroja, druhou pásová výroba s elektrifikáciou, treťou automatizácia. Priemysel 4.0 prepája robotiku s dátami a internetom vecí. Tejto nastávajúcej sa ale najbohatší na svete neboja. Lebo ju sami riadia, lebo smeruje proti tým najslabším – proti zamestnancom. Roboty vyžadujúce si čoraz menej ľudskej obsluhy budú vytvárať bohatstvo pre ich majiteľov, no platy bežných nekreatívnych zamestnancov, ktorých práca bude čoraz menej náročná, ale zároveň menej cenná pre firmy, neporastú. Je preto právom strašiakom generácií Y a Z. Ľudia sa boja, že prídu o prácu, že ich nahradia roboty. Karel Čapek od hrdosti isto nadvihol svoj náhrobný kameň na Slavínskom cintoríne pri kostole sv. Petra a Pavla na pražskom Vyšehrade... Pokiaľ sa však tsunami štvrtej priemyselnej revolúcie prevalí naplno halami našich závodov, prevádzkami, montážnymi halami, vleje sa do podnikov služieb ba i do kaviarní, niektoré televízie ju už spustili naplno. Neveríte?
V našich zemepisných šírkach je šoubiznis tým povestným lakmusovým papierikom hlásiacim otravu... Lebo úvodnou etapou je fáza nahradenia 20-tich ľudí jedným. V športe by to nebolo možné. Veď si len predstavte, že by sme na Majstrovstvá sveta v hokeji postavili namiesto národného tímu iba jednu jedinú najjagavejšiu hviezdu... V tak absurdnej situácii by veru osamotený vyhorel aj Miro Šatan, Peter Bondra či Marián Hossa. Preto sa za predobraz zvolil televízny šoubiz. Prvolezcami na Slovensku boli v prvej dekáde po prevrate ´89 Andrej Bičan a po ňom Jozef Pročko. Ten bol schopný zaplniť niekoľko zábavných relácií. Prevažne v jednej súkromnej televízii. Nebol však asi mužom v správnej dobe ani na správnom mieste. Prílišná popularita sa rýchlo obrátila proti nemu a doktor ĚTER mu nariadil prísnu dlhoročnú diétu. „Tutovkou“ talk show na všetkých televíziách v Česku sa zase stal Jan Kraus, ktorý sa so svojim širokým červeným divánom sťahuje už desať rokov hore-dole po Prahe. Diskusný program „Uvolněte se prosím“ sa vysielal v ČT na Kavčích horách každý piatok od novembra 2004. No keď po šiestich rokoch a 200 vydaniach Honza „podrástol“ a nezmestil sa už do verejnoprávnej kože, zvliekol ju a v júni 2010 preliezol z divadla Ponec o kus ďalej... Programovo i honorárovo ho prichýlila súkromná televízna stanica Prima. No i tak sa sťahoval. Show Jana Krause zakotvila v Divadle Archa v centre Prahy na Poříčí. S licencovaným programom vysielaným každú stredu cestuje tiež a nahráva ho aj „zájazdovo“. Napríklad v New Yorku. Zďaleka to však nestačí a komusi preto „vyfúkol“ ešte stoličku aj v dobre platenej porote ďalšej licencovanej americkej šou „Česko Slovensko má talent“. Zlé jazyky hovoria o prepojení politiky so šoubiznisom. No bude to isto iba závisť...
Vyšší level (slovníkom amerikanizovaných národniarov) dosiahli v krajine pod Tatrami od jesene 2004 až doteraz dve Adely: Banášová i Vinczeová. Tej prvej už bola blúzka Fun rádia priúzka, nuž si pred zrkadlom zaželala nebyť len „počutá“. A ako v každej rozprávke - podarilo sa! V každej televízii po jednej až dvoch reláciách, ešte k tomu i nejaké to rádijko... V Markíze „Sedem s.r.o.“, potom si zo Záhorskej Bystrice odskočila do Mlynskej doliny. Na STV za Rybníčka moderovala typicky verejnoprávnu reláciu : „Slovensko hľadá Superstar“, no aj „Bumerang“ a „Slovensko hľadá Superstar II.“ Odrazu hop – zase do Markízy na tri série „Superstar“, rad tanečných šou „Let's Dance“ či „Test národa 2006“. Veľa sa popri tom lietaní na honorárovej metle naučila. I pochopila, že náš národ znesie fakt všetko. A tak ešte smelšie menila televízie, médiá, svoju vizáž i mená. Nevynechala ani televíziu JOJ, do ktorej sa pretancovala v roku 2009 s „Rannou show Adely a Sajfu“. A potom fŕŕŕk - hore na Kolibu, aby Slovákom pridala ešte „Recept na bohatstvo“. Nedotknutá ostávala už len spravodajská televízia TA3. Nie však nadlho. Dobyla i tú. Nie, nie moderovaním správ... Aspoň zatiaľ nie. Objavila sa v nej v talk show „Trochu inak v SND s Adelou“... A relácie ako „Colnica“, „Chart show“ atď. pribúdali aj po roku 2014. Rovnako v Markíze ako v RTVS. Torty sa ozdobujú šľahačkou či čerešničkou, najjagavejšia hviezda šoubiznisu moderovačkami veľkých programov na Slovensku aj v Čechách, obsadzovaním do každej poroty, mediálnej súťaže, charitatívnej relácie. A k tomu titulky v bulvárnych médiách, zatieňujúcich „slávu“ prezidenta Kisku, premiéra Fica, tlčhubu Matoviča či skvelých športovcov Kuzminovú i Sagana. Nuž, v krajinke medzi Dunajom a Dunajcom by sa dnes určite nepodarilo natočiť remake filmu „Adéla ještě nevečeřela“ ani režisérovi Oldřichovi Lipskému! Nezávidím. Síce sa čudujem, no tlieskam. Veď piť z prameňa plnými dúškami je možné len dovtedy, kým voda tečie... A pravdou je, že nie každý by dokázal takúto príležitosť využiť s úsmevom, šarmom a pritom neprasknúť či nezblázniť sa. Ukončila tak testovaciu fázu nahradenia 30-tich ľudí jednou polorobotickou silou.
Na zlatú bonanzu natrafil tiež súčasný fenomén českej televíznej scény. „Mimozemšťan“ Jaromír Soukup padol na obrazovku televízie Barrandov z oblakov ako Majka z Gurunu v roku 1978... Český podnikateľ, miliardár, mediálny magnát aj moderátor zrušil doterajší bonmot : „Za peníze v Praze dům.“ V roku 2012 dokázal aj ukázal, že dnes sa dá kúpiť na slávnom pražskom kopci s filmovou históriou celá televízia. Aj s celým jej vysielacím časom. Za pár „šušňov“. A využijúc historické „právo prvej noci“ k tomu ešte aj (ako bonus) kreslo generálneho riaditeľa. Nedalo sa nevšimnúť si, že od roku 2017 moderuje sám riaditeľ vo svojej televízii až 11 (slovom: jedenásť) relácií. Okrem nich zvláštne vydania programov TV Barrandov, ako napr. „Jaromír Soukup LIVE - Krimi speciál“, no tiež sviatočnú zábavnú šou „Barrandovský Silvestr“. Jeho krásna a skromná manželka Kateřina Brožová sa popri ňom musela uspokojiť „iba“ s dvoma pravidelnými reláciami. Programy Soukupa po formálnej ani obsahovej stránke, ani jeho rétoriku a účinkovanie na obraze nechcem hodnotiť. Na to sú rôzne profesionálne mediálne rady a regulačné orgány. Bohužiaľ, táto oblasť nepatrí pod lupu Protimonopolného úradu... (Viete si predstaviť tú hromadu sťažností na Slovensku od Andreja Bičana, Vlada Voštinára, Katarínu Brychtovú, Petra Marcina, Sone Müllerovej, Michala Hudáka, Karin Haydu, Milana Zimnýkovala, Marcela Forgáča, Petra Kočiša, Jarmily Lajčákovej Hargašovej, Martina Nikodýma, „Pyca“, „Sajfu“, Dana Dangla, Sláva Jurka...? A za riekou Moravou od takých hviezd ako: Halina Pawlowská, Martin Dejdar, Marek Eben, Leoš Mareš, Aleš Háma, Libor Bouček, Dalibor Gondík so sestrou Adélou, Tereza Kostková, Vladimír Hron a ďalších? Všetci by sa v srdcervúcich listoch asi sťažovali, že ich ročné honoráre sú len v desiatkach či stovkách tisícok a nie v miliónových čiastkach...). Jaromír Soukup je príkladom testovania poslednej fázy, keď jeden nahradí 50- tich.
„Štvrtá šoubiznisová“ revolúcia ohlasuje a testuje tú štvrtú priemyselnú. Osudovou otázkou pritom nie je tá z titulku. Jedno z našich prísloví hovorí, že „hladný sýtemu neverí“. Nespoliehajte sa priatelia, že počítače, sofistikované stroje, roboty, automaty, umelá inteligencia práve vás v práci nenahradia. Neverte, že do vášho života štvrtá priemyselná revolúcia nezasiahne. Zasiahne a veru tvrdo! Pracujúci v mnohých podnikoch, najmä v automobilkách, železiarňach, sklárňach či vo farmaceutickom priemysle to už pocítili. V oceliarstve o 30% oproti stavu v roku 2000. Rovnako tak ľudia v telekomunikačných či v upratovacích službách. Po ďalší príklad nemusíme ísť ďaleko. Informuje o ňom agentúra Reuters: „Zvonku vyzerá budapeštianska kaviareň Enjoy Café podobne ako iné podniky tohto druhu, kam ľudia chodia na raňajky, na čaj alebo na pohárik vína. Ale vnútri sa ukáže, že ide o mimoriadne miesto. O hostí v kaviarni sa starajú roboty. Zvládnu všetko, čo sa od obsluhy v kaviarni čaká. K tomu aj niečo navyše. Roznášajú jedlo i pitie, rozprávajú vtipy, zatancujú si s deťmi alebo si len tak ´poklábosia´ s hosťami“. Jozef Ondáš, známy manažér z IT sektora a momentálne predseda správnej rady start-upu Empirica, upozorňuje, že do roku 2030 bude 85% pracovných miest v hospodárstve iných, než sú dnes. Úplne iných, takých, aké dnes ešte vôbec neexistujú. Roboty nahradia v rozvojových krajinách až dve tretiny všetkých pracovníkov.