Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Výskumníci z Lekárskej fakulty UPJŠ skúmajú kvalitu spánku Slovákov

(TASR) - Odhaliť nové prípady zriedkavých porúch spánku, ako je narkolepsia a idiopatická hypersomnia (nadmerná denná spavosť) si dala za cieľ skupina výskumníkov z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach v spolupráci s kolegami z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Do projektu sa môže zapojiť i verejnosť. TASR o tom informovala PR manažérka LF UPJŠ Jaroslava Oravcová.


"Cieľom tohto projektu je odhaliť zriedkavé formy chorobnej alebo nadmernej dennej spavosti, ktoré sú na Slovensku pravdepodobne veľmi poddiagnostikované, keďže evidujeme na 100.000 obyvateľov iba jedného pacienta s takýmito problémami, zatiaľ čo v iných európskych krajinách je ich podstatne viac," uviedla jedna z garantiek projektu, profesorka Andrea Madarasová Gecková z Ústavu psychológie zdravia a metodológie výskumu LF UPJŠ v Košiciach.

Dospelých, ktorých trápi nadmerná denná spavosť alebo zažívajú halucinogénne zážitky pri zaspávaní, alebo prebúdzaní, sa môžu do projektu zapojiť prostredníctvom dotazníka. Rovnako, ak nečakane zaspávajú počas dňa, alebo sa im pri smiechu alebo hneve podlamujú kolená.

Celkovo podľa odborníkov existuje viac ako tridsať rôznych porúch spánku, pričom medzi najznámejšie patrí insomnia - nespavosť, ďalej syndróm nepokojných nôh, spánkové apnoe - porucha dýchania prejavujúca sa zástavou dychu, nadmerným chrápaním a výpadkami dychu, ako aj somnambulizmus - námesačnosť.

Zriedkavejším typom poruchy spánku je narkolepsia - chorobná spavosť charakterizovaná záchvatovitou spavosťou počas dňa a idiopatická hypersomnia - nadmerná denná spavosť spojená dlhým časom
spánku, po ktorom sa však človek necíti odpočinutý.

"Človek trpiaci touto poruchou vôbec nemusí vedieť, že u neho ide o zriedkavé ochorenie, v dôsledku ktorého sa jeho telo počas spánku neregeneruje bez ohľadu na dĺžku spánku. Neraz je neprávom často už od detstva považovaný za lenivého, mdlého alebo strateného v živote, pritom v skutočnosti potrebuje odbornú pomoc a efektívnu liečbu," povedala ďalšia z garantiek projektu Eva Feketeová z Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UNLP Košice.

Narkolepsia a idiopatická hypersomnia patria medzi vzácne ochorenia. V európskych krajinách sa narkolepsia vyskytuje asi u 25 ľudí na 100.000 obyvateľov, na Slovensku je diagnostikovaný na 100.000 obyvateľov iba jediný pacient. Cieľom výskumu je odhaliť práve takéto prípady.