Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Výročie „slobodného novembra“ klope na dvere

O niekoľko dní si opäť pripomenieme výročie udalostí na pražskej Národní tříde, ktoré prerástli do politického prevratu. Ten sa potom doslova rozlial po celej vtedajšej republike so všetkými dôsledkami, ktoré dnes máme pred sebou ako na tanieri. 

 

Vo východoslovenskom Prešove sa v tejto súvislosti uskutoční niekoľkodňový festival diskusií a prednášok o slobode, dejinách, kultúre a spoločnosti. Pod názvom „Hanusove dni“. Program začína 17. novembra večer o 19. Hodine organovým koncertom v kostole sv. Jozefa (Františkánsky kostol). Virtuóz Tomáš Náhlik bude hrať Bacha, Francka a Reubkeho na pamiatku obetiam totalitného myslenia.

 

Na druhý deň sa bude už od rána (9.00)  v kine Scala  odvíjať Festival slobody Ústavu pamäti národa, v ktorom bude celodenné premietanie filmov na tému obdobia neslobody. Vo štvrtok 19. novembra sa táto akcia dotkne aj prešovskej akademickej pôdy. V knižnici Prešovskej univerzity bude o 14. hodine otvorená výstava autentických dokumentov o novembri 1989, v Čiernom orli sa neskôr, o 19. hodine, začne odvíjať Lampa Štefana Hríba a jeho hostí na geopolitickú tému „Východ-Západ“.  Na rovnakom  mieste za začne aj piatkový program Hanusovych dní slávnostnou konferenciou študentov „Nenápadní hrdinovia“ (9.00). Má to byť o tých, ktorí u nás prinavrátili slobodu (žiaľ, ako to vyzerá, iba pre boháčov).  Prešovský program Hanusovych dní bude zakončený o 14. hodine pietnou spomienkou pri tabuli obetiam komunizmu na Hlavnej ulici a potom sa presunie do Spišského Podhradia, kde bude pokračovať akciami v tamojších sakrálnych objektoch.

 

Zatiaľ nezodpovedanou otázkou ostáva, či  organizátori tejto spomienkovej akcie nájdu priestor aj pre priamych účastníkov udalostí v novembri 1989 z radov Prešovčanov. Alebo budú o tejto udalosti rozprávať iba tí, ktorí ju poznajú z televíznych obrazoviek a novinových strán? Komu by sa to všetko ako spomienka na výročie málilo, nech si počká zo 20 rokov, možno dovtedy bude ďalšia „nežná“...