Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Výhra či prehra? Jednoznačne naše víťazstvo! – Stanislav Kubánek

Mám veľmi blízko k športu a v súvislosti s ním platí, že rekordy sú na to, aby sa prekonávali. Slovensko má teraz najčerstvejší európsky rekord, na ktorý ani ja nie som hrdý, naopak, hanbím sa zaň. Historicky najnižšia účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu – 13,05% zo všetkých členských štátov EÚ – nemôže nikoho z nás nechať ľahostajným.

 

Myslím si, že médiá by sa mali viac venovať tomuto problému než „prehre“ strany SMER-SD v sobotňajších voľbách. Aká prehra? Máme aj teraz najviac poslancov v Európskom parlamente, štyria obhájili svoje doterajšie mandáty, naši kandidáti získali viac hlasov /135 087/ ako KDH a SDKÚ-DS dohromady /117 575/ - a tak by som mohol pokračovať ďalej. Na celom Slovensku SMER-SD nevyhral iba v 13-tich okresoch, dokonca sme nenašli premožiteľa ani v Bratislave, a to už je čo povedať.

 

Médiá sú naozaj zvláštna kategória. Po niektorých voľbách smutne oznamujú verejnosti, že mapa Slovenska je už červená, pretože SMER-SD vyhral takmer všade. I keď po voľbách do EP sa vôbec nič nezmenilo, tak teraz sme podľa nich utrpeli ťažkú prehru! Aká však prehra, keď druhé najúspešnejšie v týchto voľbách KDH volilo iba 74 108 občanov. Takmer o polovicu menej.

 

Tesne pred voľbami ma zaujal prieskum verejnej mienky jednej renomovanej slovenskej agentúry. Podľa nej SMER-SD mal dostať 37% zo všetkých hlasov a volieb sa malo zúčastniť najmenej 16% voličov. Nuž, táto predpoveď možno bola  celkom reálna, ale... Mnohí naši priaznivci si povedali: Načo pôjdem voliť, keď tých 37% máme istých a tým aj sedem europoslancov?

 

Priznajme si však aj svoje chyby. Pre náš úspech sme mohli urobiť oveľa viac. Kandidáti na europoslancov mali viac chodiť medzi ľudí, priamo do ulíc miest a obcí, rozprávať im o sebe, o tom, čo chcú v Europarlamente  robiť a presadzovať. Ťažko povedať – či to neurobili z pohodlnosti, alebo preto, lebo si mysleli, že SMER-SD aj tak tieto europarlamentné voľby vyhrá tak načo sa potom unúvať?

 

Nehľadám žiadny alibizmus, ale vezmime si výsledky týchto volieb v Česku. Už len  preto, lebo z pohľadu voličskej účasti tam mali po nás druhé najhoršie umiestnenie. V ČR stále najsilnejšia politická sila – sociálni demokrati – získali 14,17% z celkového počtu hlasov. Vyhralo hnutie A. Babiša – ANO – so 16,13% pred TOP 09 s 15,95%. Tak potom našich 24,09 percent je nejaká prehra?

 

Ako som už napísal – máme čo zlepšovať. Najmä v práci s médiami – svojho času sme podcenili silu  vlastného slova. Mám týmto na mysli vlastné noviny, ktoré by  pravdivo, pravidelne a systematicky písali o každodennej práci poslancov, funkcionárov a členov  našej strany, o tom, čo robia pre celú spoločnosť...