Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Výbor vzal na vedomie podnet ombudsmanky k ľudským právam v čase pandémie

(TASR) - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová upozornila, že v súvislosti s neprimeranými zásahmi do ľudských práv počas pandémie chýba možnosť brániť sa voči protipandemickým opatreniam. Výbor Národnej rady (NR) SR pre ľudské práva a národnostné menšiny vzal jej podnet na vedomie. V liste výboru, ktorý kancelárii doručili s uznesením, sa uvádza, že jeho členovia sa v tejto veci obrátia na príslušné ministerstvo a právnych expertov poslaneckých klubov. TASR o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.


"Pri komunikácii s výborom som poukázala na to, že v rámci aktuálnej právnej úpravy nie je dostatočne zabezpečená súdna kontrola opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ). Takéto právne vákuum vytvára právnu neistotu. Požiadala som výbor, aby sa vecou zaoberal a inicioval zmenu na zabezpečenie efektívnej právnej ochrany," uviedla ombudsmanka. Myslí si, že popri zavádzaní protipandemických opatrení je dôležité, aby ľudia, ktorých sa neprimerane dotknú, mali možnosť domôcť sa svojich práv, a to predovšetkým v zrýchlených konaniach. "Takáto možnosť však absentuje, čo ombudsmanka považuje za veľmi závažný nedostatok," podotkla.

Priblížila, že v rámci diskusie k jej podnetu výbor konštatoval, že prijatím uznesenia nepovažuje otázku právnej úpravy súdnej  kontroly opatrení ÚVZ za uzavretú. Podpredseda ľudskoprávneho výboru Peter Pollák (OĽANO) podľa slov Patakyovej v liste deklaroval, že členovia výboru budú túto otázku konzultovať s príslušným ministerstvom aj s právnymi expertmi poslaneckých klubov. To Patakyová uvítala a dodala, že bude situáciu naďalej sledovať.