Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Utečenci dostanú za dobrovoľný odchod z Nemecka prémiu – Beatrix Bajchy

Vďaka pomýlenej politike kancelárky Merkelovej prišlo do Nemecka v roku 2015 jeden milión žiadateľov o azyl. K týmto pribudlo v roku 2016 ďalších cca. 360 tisíc čo znamená, že priemerne denne prišlo do krajiny 1000 nových žiadateľov o azyl. Pritom je známe, že asi 60 až 70% žiadateľov sú hospodárski migranti, ktorí nemajú nárok na poskytnutie azylu. Nemecké výdavky na všetkých migrantov- azylantov predstavovali v roku 2016 cca. 22 miliárd EUR. Aj pre rok 2017 je v štátnom rozpočte plánovaná suma cca. 22 miliárd EUR na integráciu a zabezpečenie týchto osôb. Nespokojnosť občanov s týmto stavom je pred blížiacimi septembrovými voľbami očividná a pre súčasnú vládnu koalíciu nebezpečná. Pretože tieto finančné prostriedky chýbajú pri iných projektoch: opravy schátralých mostov a diaľnic, investícií do zdravotníctva, školstva, vzdelávania a pod. nehovoriac o potrebe zníženia obrovského nemeckého štátneho dlhu.

 

V roku 2016 sa podarilo jednotlivým nemeckým krajanským vládam vrátiť do domovských, hlavne balkánskych štátov asi 50 tisíc utečencov. Napriek tomu má Nemecko len veľmi malú možnosť vrátiť do domovských štátov státisíce hospodárskych utečencov. Mnohí zničili svoje doklady a vydávajú sa za občanov iných štátov. Ich skutočné domovské štáty ich odmietajú z rôznych, hlavne finančných dôvodov prijať späť. Utečenci podporujú z prostriedkov, ktoré im poskytuje nemecký štát svoje rodiny vo vlasti. Takto získavajú ich štáty milióny devíz.

 

Samotní utečenci sa bránia cez viacstupňové súdne konania odsunutiu do vlastného štátu. Nemecké súdy sú v súčasnosti žalobami utečencov priamo zavalené. V tejto situácii hľadá vláda možnosti ako primäť utečencov aby dobrovoľne opustili Nemecko a vrátili sa domov. Podľa návrhu nového zákona dostanú žiadatelia o azyl, pokiaľ sa ešte pred ukončením azylového konania vrátia do svojich štátov finančnú výpomoc tzv. Starthilfe vo výške 1200 EUR. Pokiaľ sa však rozhodnú vrátiť až po odmietnutí azylu dostanú už len nižšiu sumu. Zákon o Starthilfe sa nevzťahuje na občanov balkánskych štátov. Tento postup prevzalo Nemecko od Švajčiarska, ktoré sa týmto spôsobom na základe dobrovoľnosti tiež pokúša zbaviť hospodárskych migrantov.

Dr. Beatrix Bajchyová, Mníchov