Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Utečenci u nás nechcú zostať, kvóty sú preto zbytočné – Robert Fico

Bratislava 6. septembra (TASR) - Utečenci na Slovensku nechcú zostať, zbytočne nám preto bude EÚ nanucovať systém povinných kvót na ich prerozdelenie. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

 

"Oni tu nechcú zostať. Chcú ísť najmä do Rakúska, Nemecka, Francúzska či Veľkej Británie. Nemôžem za to, že krajiny V4 nie sú pre utečencov atraktívne. Zbytočne nám teda niekto bude nanucovať povinné kvóty. Ako ich tu udržíme? Budeme ich nasilu integrovať, priviažeme ich reťazami?" pýtal sa Fico. Predseda vlády zopakoval, že je potrebné rozlišovať medzi utečencami, ktorí sú ohrození na živote, a tými, ktorí si v EÚ iba hľadajú prácu. "Ak prijmeme všetkých, je to podnet pre pašerákov, aby organizovali ďalšie prevozy. SR však musí byť solidárna voči tým, ktorí pomoc potrebujú. Ak Rakúsko má problém s preplnenými tábormi, tak zoberieme nejakú časť týchto ľudí dočasne k nám. Ponúkame tiež 200 sýrskym kresťanom, ktorí majú záujem sa tu plne integrovať, aby u nás boli," menoval Fico angažovanie SR.

 

Podľa jeho slov tiež vláda ponúka veľa peňazí na podporu ochrany schengenských hraníc, materiálnu a personálnu pomoc. "Úlohou vlády je chrániť bezpečnosť SR, ale aj prejavovať solidaritu voči cudzincom, ktorí to potrebujú. Som však za dobrovoľné prejavovanie tejto solidarity," deklaroval. Líder KDH Ján Figeľ upozornil, že toto nie je téma na vytĺkanie politického kapitálu, ale jedna veľká skúška pre Európu, či si s tým dokáže ľudsky poradiť. "Vyžaduje si to rozvážne a odhodlané konanie aj vlády aj občianskej verejnosti. Slovensko môže urobiť viac, ale aj skôr. Niektoré aktivity bolo treba podporovať dávnejšie," podotkol. Podľa Figeľa KDH podporuje postoje, ktoré vyjadrujú, že súčasný stav neriešia kvóty. Na otázku, čo treba robiť, uviedol, že je to riešenie stavu v krajinách, odkiaľ migranti utekajú. "Ak nevyriešime korene krízy, dôsledky nebudeme zvládať. Ďalšia vec je ochrana vonkajších hraníc Schengenu, čo aktuálne nefunguje. Niektoré krajiny totiž upustili od dodržiavania pravidiel," myslí si.

 

Aj Fico je presvedčený, že ak nezačneme robiť poriadok a stabilizovať politickú situáciu v krajinách, odkiaľ prichádzajú utečenci, alebo v krajinách, ktoré vytvárajú priestor pre pašerákov, nepohneme sa z miesta. "Všetci nariekame nad Sýriou, pritom vieme, že mnohé západné krajiny posielajú tamojším povstalcom zbrane. Ak máme dnes vojenskú prítomnosť v Afganistane, nevidím dôvod, ak by bol mandát Bezpečnostnej rady OSN, prečo by Slovensko nebolo súčasťou týchto mierových misií. Ak nevyriešime situáciu v Sýrii, Líbyi či v Iraku, všetko ostatné sú podružné veci," zdôraznil s tým, že ak vznikne medzinárodná zhoda na použití sily voči Islamskému štátu a na vytvorení mierových misií, Slovensko je pripravené poskytnúť vojakov.

Figeľ poukázal, že na Blízkom východe sú milióny ľudí v pohybe, v Afrike asi 15 miliónov a vo svete asi 60 miliónov ľudí. Musíme to preto riešiť kompaktne. Ak to nebude témou Bezpečnostnej rady OSN, na čo ju máme? Na miléniové ciele? Čo robí Liga arabských štátov, keď Arabi utekajú zo svojich krajín? Čo robí Africká únia? Mnohé témy sa dajú riešiť len na územiach, kde vznikajú konflikty," dodal.

 

Spoluautorka Výzvy k ľudskosti Lucia Štasselová v relácii uviedla, že sa nie je čoho báť. "Nie je tu žiadne ohrozenie. Slovensko má skúsenosť s balkánskou krízou, vtedy sme zvládli 10.000 utečencov. Treba sa pripraviť nie v atmosfére strachu, ale odvahy a sebavedomia," odporučila. Štasselová zároveň informovala, že pod Výzvu k ľudskosti sa podpísalo už viac ako 11.000 ľudí. "Na našej stránke sú zverejnené možnosti, ako sa dá pomôcť, či už materiálne, alebo finančne. Vyzývame preto všetkých ľudí dobrej vôle," uzavrela.