Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Umývanie nebožtíka – Štefan Nižňanský

Na dávne vidiecke rituály v slovenských dreveniciach som si spomenul, keď som v poslednú nedeľu pred tohtoročným prvým jarným dňom sledoval vo vysielaní RTVS diskusiu skrachovaného, prezidentkou povereného premiéra Eduarda Hegera s jedným z jeho predchodcov (a možno  aj nasledovníkom?) Petrom Pellegrínim. Už moderátor relácie verejnoprávnej televízie Marek Makara (tiež už vraj v demisii) odštartoval Hegerovu kampaň, keď ho nezabudol predstaviť ako „lídra Demokratov“... Celá diskusia vlastne pripomínala tajomný príbeh  námorníkov o plavbe lode duchov v hustej hmle po oceáne. Ani Hegerova nová strana, ani líder strany HLAS-SD ešte neprešli parlamentnými voľbami, no už splietali reči o tom, s kým budú - na Slovensku po predčasných voľbách - vo vláde. Pôvodná matovičovská štvorkoalícia, sa po trojročnej paródii na vládnutie dostala do klinickej smrti. Lebo zbabrala všetko, čo sa dalo. I to, čo sa nedalo... Richard Sulík (známy to hrobár každej vlastnej vlády), to pochopil prvý a z výletného Propelera (ktorého kormidlom krútili márne Matovič a po ňom zbytočne Heger), vyskočil radšej z paluby do zradných parlamentných vĺn, spoliehajúc sa na svoju schopnosť plávať. Úplne sme sa v hodnotení zbabelých činov zhodli s bývalým politikom a diplomatom Petrom Weissom, ktorý svoj článok v českom denníku Právo nadpísal titulkom: „Heger přesedl do záchranného člunu“.  Pre dnešnú mládež sú únikové hry „trendy“..., no asi nie vhodné do politiky.

 

Liberálnemu migrantovi to v marcovom prieskume agentúry Focus vyplavilo pre SaS 8,1% preferencií. Boris Kollár (Sme rodina) sa zachránil (zatiaľ) so 6,8 percentami. Poletuje nad vrakom vo vzducholodi, odkiaľ pohodlne a škodoradostne pozoruje v podpalubí uväznených pasažierov  OĽaNO. Prelízovaní Matovičovci sa snažia s nafukovacími vestami skočiť do studených vĺn reality jarného Dunaja a prežiť v nich aj len s 5-timi percentami. Bábkoherečka s vražedným pexesom Veronika Remišová (Za ľudí) sa v prieskume s 1,6% prepadla v podpalubnej kotolni do nenávratna. Spolu s ňou aj miliarda sľubovaných euro dotácií v Pláne obnovy. Rekord v márnej snahe po obnove osobnej dôveryhodnosti zaznamenal Matovič s 90% nedôvery, Remišová s 83%, Sulík s 82%, Heger s 80%, Kollár s 71% a Zuzana Čaputa so 60%-nou nedôverou voličov.     

 

Slovenská politická veštiareň  

Po vyslovení nedôvery v parlamente a po páde vlády, prezidentka splodila pre slovenský ľud zárodok „pokrokára“ a vytvorila tradičný deväťmesačný cyklus pre jeho donosenie. Toto neskutočne dlhé obdobie do predčasných volieb stalo sa ale nočnou morou miliónom občanov republiky. Viaceré domácnosti si začali veštiť z kávovej usadeniny, tisícky ďalších začali navštevovať veštiarne. Mainstreamová propaganda sa zatiaľ prakticky chopila mydla. Prvotne na posledné umytie reinkarnovaného zmodraného Mikuláša Dzurindu. Bývalý primátor Hlohovca Miroslav Kollár (SPOLU) s Eduardom Hegerom (bývalým členom OĽaNO) a ďalšími kyjevskými pusipajtášmi vo vláde ho však bleskovo – už po jednej tlačovke – zavinuli do rubáša... V starom Ríme mohli do takého z ukrižovaných pochovať len člena privilegovanej rodiny. Na slovenskom vidieku sa traduje, že mydlo použité na posledné umytie nebožtíka môže pomôcť s liečbou smrteľnej choroby. Preto teraz niektorí politológovia mydlia a šúchajú Eduarda Hegera, snažiac sa zmyť z neho hriechy, zločiny a klamstvá bezútešného trojročia matovičizmu. Len aby prežil predčasné voľby a dostal sa do slovenského parlamentu aj na jeseň 2023 v tričku Demokratov. Nič sa nesmie ponechať na náhodu! Počas veľkých cirkevných sviatkov - ako Veľká noc či Vianoce - sa v našich regiónoch zbierala pena z mlieka, ľudia si ju vysušili ju a odložili. Magický prášok vraj mohol pomôcť k ľahšiemu odchodu zo sveta človeku, ktorý ťažko umiera. Dnes si ju takto skladujú voliči OĽaNO a SaS. Novinári v oligarchických redakciách asi zistili, že magickú moc má aj krieda. Preto okolo ťažko chorých ministrov vo vláde v demisii kreslia kruh. Veria, že im to pomôže rýchlejšie sa vystrábiť z choroby. Nepomôže, lebo nevedia, že krieda musí byť posvätená. Náboženský fanatik Eduard Heger sa dopočul o užitočnosti kadidla, ktoré by malo z miestnosti vyhnať nečisté energie, zlé sily a neprajných duchov. Nevzdelanec však hrudky vonnej živice, namiesto zapálenia v kadidlovej lampe, požul. Preto sa mu z úst pri každom verejnom prejave vyvalí iba kúdol dymu ... Pre svojho bývalého šéfa a chlebodarcu z Trnavy - Igora Matoviča (OĽaNO) mali viacerí poslanci koalície odložený chlieb, ktorý sa jedol na kare. Na radu bosoriek ho vysušili a od volieb 2020 ukrývali v skrinkách parlamentnej podateľne. Použiť ho treba vhodením do jedla človeku, trpiacemu psychickou chorobou. Stalo sa. V parlamentnom bufete hneď potom, ako Matovič navrhol 500 eurovú odmenu každému za účasť vo voľbách. Igor si vraj na chlebovej polievke pri predstave záchrany demokracie na Slovensku pochutil a kým mu vytrávi..., pripraví údajne aj ďalšiu „atómovku!“  

     

Známym na otázky odpovedám pravdivo, že nedokážem predpovedať výsledok volieb a netrúfam si ani len tipovať zloženie budúcej vládnej koalície. Eduardovi Hegerovi ale už teraz – v máji – odporúčam navštíviť kino a namiesto americko-talianskeho filmu „Nebožtíci žičia láske  pozrieť si českú komédiu: „Prípad mŕtveho nebožtíka.