Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ukrajinský thriller – Daniel Bachát

Naozaj sa človek nestačí čudovať, čo sa deje na našej východnej hranici s Ukrajinou. Keď chcel bojovník Pravého sektora Alexander Muzyčko prezradiť, že vlak s jadrovým odpadom stojací na hranici s Poľskom,sú veľké peniaze a on to má na starosti, zomrel. Teda so zviazanými rukami si dvakrát strelil do srdca. Hotový David Cooperfield. Ukrajinci na hraniciach s Ruskom budujú priekopu šírky jedného metra a hĺbky 50-70 cm, cez ktorú síce kombajn neprejde ale tank áno. Údajní separatisti na východe Ukrajiny (nevedno prečo separatisti, keď podľa generálneho tajomníka OSN dodnes nemá Ukrajina demarkalizáciu hraníc) vyhlasujú Doneckú republiku, armáda Ukrajiny na nich útočí, teda Ukrajinci na Ukrajincov. Americký viceprezident na rokovaní vlády sedí za vrchstolom /kto je tu gazda/ a vláda ho počúva sediac po bokoch. Ukrajinky hlavne na západe nosia transparenty „Nedaj ruskému“. To už nie je ani Western ani Ostern ale hotový thriller.

Ženevské rokovania boli aj tak nanič, lebo z nich sa nič neplní, ani z jednej ani z druhej strany. Dokonca do pasce sa chytila aj vojenská misia OBSE, Jedna strana aj druhá strana chytajú špiónov, bombardujú sa obvineniami a medzitým ukrajinský človek zaplatí za byt (teda SIPO) štyrikrát viac ako predtým. Toto naozaj nemôže skončiť dobre. Obetí tohto thrilleru pribúda každým dňom, šabličky cvrkajú na obidvoch stranách. Predovšetkým však treba povedať, že Ukrajina nie je cieľ ale len prostriedok v zámeroch tých, čo tento problém stvorili. Treba si teda položiť otázku známu zo starého Ríma „ Pre koho je to výhodné“ Teda komu toto prospeje z hráčov na geopolitickom nebi, USA, EÚ, Rusku či niekomu inému. Aj na západe je už dnes celkom jasné, že ukrajinský problém iniciovali USA, nakoniec aj priznali 5 miliárd dolárov „na demokraciu“. To sú doláre na papieri, tých mimo papier bolo aspoň raz toľko. Nad USA visí Damoklov meč 17 triliónov dolárov štátneho dlhu, hrozí teda devalvácia dolára, čo by spôsobilo vo svete ekonomický kolaps, taký aký tu ešte nebol a nielen to. Takéhoto scenára sa svet právom obáva. A tak vlastne ide o to, aby sa tento dlh vyriešil bez problémov a bez vojny.

A k tomu potrebuje Amerika nové trhy, veľké trhy a takým je dnes Európska únia. Tak sa už dlho pracuje na tom, aby sa pre USA odkryl naplno európsky trh, hoci ekonomika Európy je naviazaná na USA, sú tu ešte veľké rezervy a tak sa naplno rozbehol proces, aby sa tieto dve ekonomiky zliali v jednu. Predovšetkým sa pracuje na tom, aby sa Európa sama zriekla energetických surovín z Ruska a preorientovala sa tieto suroviny z USA. Je to pre Európu dnes veľmi nevýhodný krok. Podstatou situácie na Ukrajine je rozdeliť Európu s Ruskom natoľko, aby sa Európa zriekla spolupráce s Ruskom a úplne preorientovala svoju ekonomiku na spoluprácu s USA. A to čo bude s Ukrajinou nikoho nezaujíma, Ukrajina je len násyp, ktorý bude brániť spolupráci Ruska s Európou. A aj preto pre tento cieľ bola vybraná Ukrajina, lebo tadiaľ vedú všetky cesty plynu a ropy do Európy. A tak treba vytvoriť z Ruska akéhosi agresora, vzbudiť v Európe dojem, že sa treba báť „ruskej expanzie“, čo úspešne robí dotovaný dolármi mediálny mainstream. Obrat tovaru Ruska s Európou predstavuje asi 500 miliárd dolárov a tieto by sa stali obratom USA a Európy. A tým, že Európa bude brať z USA bridlicový plyn, čo treba ešte samozrejme dopracovať, spolu s obratom tovaru, bude riešiť veľkú zadlženosť USA. To znamená, že situácia sa na Ukrajine dlho nebude stabilizovať a bude sa až vtedy, keď dôjde k úplnému rozchodu Európy a Ruska. Všetko sa bude na Ukrajine diať z tejto pozície. USA sledujú svoj cieľ a nemajú inú šancu z tohto cieľa ustúpiť. Pochopiteľne euroázijská únia, ktorú sa rozhodol vytvoriť Putin, nehrá do karát USA, v tejto únii by bolo sústredených 75 percent surovinových zdrojov celej planéty. Americký viceprezident, tento scenár komentoval lakonicky v Kyjeve na stretnutí s predstaviteľmi ukrajinskej vlády: „Predstavte si takú situáciu, že vy by ste mohli Rusku povedať, že nech si svoj plyn nechá pre seba“.

Je to teda celkom jednoduché, USA sledujú situáciu na Ukrajine svoje ciele, ktoré by vytvorili v Európe takú situáciu, ktorá by dovolila USA preklenúť vlastnú krízu a tak zostať svetovým lídrom a zachovať dolár ako hlavnú valutu. Okrem toho vytvoriť na Ukrajine takú situáciu, aby sa dodávky energetických surovín stali nemožnými. A do tretice zatvoriť spoluprácu Európy a Ruska a Európu preorientovať na americký trh. To samozrejme Rusko veľmi dobre vie a tak sa v dodávke energetických surovín orientuje na Áziu a hlavne na Čínu, Číňania dokonca už navrhli aj novú valutu Ruan (rubel +juan). Rusko sa snaží zbaviť sa dolára a viesť obchody v rubľoch. Sankcie USA a EÚ zabrzdia ekonomiku Ruska, ale zrejme sa Rusko na to pripravilo a nebude to až také bolestné, ako je to myslené. Okrem toho sú sankcie aj bumerangom a bude zaujímavé sledovať, ako sa podpíšu na ekonomike Európy, ktorá sa ešte nestačila zotaviť z krízy.

Na Ukrajine sa bude medzitým viesť informačná vojna, ktorá však môže ľahko viesť k vojne občianskej. Keby sa totiž podarilo do vojny vtiahnuť Rusko, mohli by sa začať informačné manévre s izoláciou Ruska a to je tiež cieľom celého scenára. Putin im však neočakávané vyfúkol Krym, bez jediného výstrelu a s referendom a tak sa nedá kričať o agresorovi. A tak či tento scenár USA vyjde, záleží od Ruska. Treba však brať do úvahy, že Putin nemá len jeden scenár, ktorý by tieto ciele USA narušil. Najcynickejšie na tom je, že na to doplatia obyčajní ľudia na Ukrajine, ktorí sú dnes hračkou geopolitickej bitky aj so svojou vládou „bábkohercov“. A to sa ešte chystajú prezidentské voľby, ktoré nikto nevie ako dopadnú a či vôbec budú. Prezidentský kandidát a miliardár Porošenko, chce do EÚ a odmietnuť ruský plyn. Júlia Tymošenková v duchu svojho kréda, „keď nemôžeš vyhrať podľa pravidiel, treba zmeniť pravidlá“, chce, aby prezidenta volil parlament. A ešte sú tu nacionalisti ako Jaroš, ktorého bude voliť západ Ukrajiny. Ako to dopadne, nikto nevie, ale dobre asi nie. A tak sa budeme zaoberať Ukrajinou ešte dlho, nielen my, ale aj naši susedia a celá EÚ. Tá však Ukrajinu do EÚ nechce, treba veľa miliárd na jej stabilizáciu a tých v únii niet. A tak ukrajinský thriller bude pokračovať.