Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Udržateľné riešenie problému na Ukrajine nie je možné bez Ruska – Miroslav Lajčák

Bratislava 4. apríla (TASR) – Bez Ruska ako globálneho hráča nie je možné nájsť udržateľné riešenie problému na Ukrajine, podobne ako u všetkých globálnych problémov. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to po stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom vyhlásil jeho slovenský partner Miroslav Lajčák. Lavrov je dnes na oficiálnej návšteve na Slovensku.

 

      "Máme záujem na tom, aby Rusko bolo súčasťou riešenia všetkých kríz a problémov, s ktorými je náš svet konfrontovaný. Diplomacia je mnohokrát založená na komunikácii a na hľadaní riešení. V tomto duchu prebiehali aj naše rozhovory s Lavrovom," priblížil Lajčák.

      Poukázal na to, že Slovensko je priamo na svojich hraniciach svedkom krízy, ktorá ohrozuje mier a stabilitu v celej Európe, preto nemôže zostať len pasívnym pozorovateľom. "Konflikt na Ukrajine je príliš vážny a príliš blízko nás, aby sme sa mohli tváriť, že sa nás netýka, alebo že k nemu nemáme čo povedať," dodal s tým, že SR v tejto súvislosti hovorí so všetkými aktérmi, ktorí majú potenciál prispieť k nájdeniu mieru.

 

      Cesta k nemu podľa neho vedie cez dôsledné naplnenie minských dohôd. "Sme presvedčení, že jedine dialóg zúčastnených strán môže viesť k deeskalácii napätia a stabilizácii bezpečnostnej situácie na juhovýchode Ukrajiny," podotkol. Ako pokračoval, bez stabilnej Ukrajiny nebude možné v Európe obnoviť medzinárodný poriadok a vzájomnú dôveru, a preto vyjadril presvedčenie, že všetky zainteresované strany bez výnimky urobia všetko, čo je v ich silách a možnostiach pre úplné naplnenie minských dohôd.

      Lajčák pripomenul, že napriek rozdielnym názorom na niektoré aktuálne otázky, nemožno zabúdať na udalosti pred 70 rokmi. "Nezabúdať na to, čo je jedinou pravdou a neuhýbať pred tým, čo je aktuálnou výzvou," uzavrel Lajčák.

 

      Lavrov pricestoval na Slovensko pri príležitosti pripomenutia si 70. výročia oslobodenia Bratislavy. Spolu s premiérom Robertom Ficom, predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim a Lajčákom položili vence na Slavíne.