Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Udalosti v americkom Kapitole zaskočili celý demokratický svet – Dušan D. Kerný

Vlastným očiam človek takmer neverí, keď už týždne sleduje obrazy sprevádzajúce výmenu prezidentov USA. Zrútili sa všetky ilúzie. Pristihujeme sa najmä pri tom, že sme netušili, v akom rozpoložení žijú ľudia v tomto mocnom štáte. Štále, s ktorým sme nielen v silnom spojeneckom zväzku, ale v mnohom desaťročia pôsobí na najrozličnejšie oblasti nášho života, univerzitami počnúc či politikou končiac.

 

USA rozhodujúcim spôsobom formovali celú argumentačnú výbavu politickej či vojenskej argumentácie atlantistov v slovenskej politike a odsúvali na perifériu kritikov či pochybovačov napredovania Spojených štátov amerických. Trvá to od deväťdesiatych rokov, od Kosova až po najnovšie rozhodnutia, ktoré tesne pred nástupom nového prezidenta Bidena prijala Trumpova administratíva.

 

Teraz sme postavení tak v politike, ako aj žurnalistike pred problém, ako vyvodiť ponaučenia, ktoré by formovali poznanie slovenskej verejnosti. Ide o to uvedomiť si, že argumenty oficiálnej politiky budú iné ako snaha žurnalistiky a publicistiky. Tá sa po doterajších skúsenostiach nemôže vyhnúť kritickému prístupu.

 

USA sú hlboko vnútorne rozdelené, po prvý raz sa pri debate v Kongrese hovorilo o „vnútorných teroristoch“, proti ktorým treba rozhodne postupovať. Ide o stúpencov predchádzajúceho prezidenta Trumpa. Ten však tvrdí, že to, čo sa proti nemu odohráva, je „doteraz v amerických dejinách nevídaný hon na čarodejnice“.

 

Súdny človek vidí, že ešte doteraz nikdy tak neboli zhanobené americké voľby, voľby prezidenta v politickom systéme, ktorý bol považovaný za jedine nasledovaniahodný vzor demokracie.

 

HLBOKÁ POLARIZÁCIA

 

Bývalý americký prezident sa usiloval do poslednej chvíle zvrátiť to, čo sa predtým dosiahlo v zahraničnej politike. Európska únia mu v tom nemohla a ani nevládala zabrániť. Na novú americkú administratívu tak čaká neľahké úsilie prekonať hlbokú polarizáciu aj v zahraničnej politike. Očakáva sa návrat USA k Parížskej dohode, ktorej cieľom je zníženie škodlivých emisií a spoločný postup na záchranu životného prostredia.

 

Európska únia odložila rokovania s Čínskou ľudovou republikou v očakávaní novej americkej vlády. Tým sa USA dostávajú do úlohy organizátora kolektívneho postupu, kolektívnej vôle Západu. To bude veľmi pozorne sledovať a kopírovať aj slovenská politika.

 

V hľadaní pevného bodu, na ktorom postaviť rozrušené medzinárodné vzťahy, bude rozhodujúci postup k namáhavo vyrokovanej dohode, ktorá mala zmraziť iránsky jadrový program. Aj z tejto dohody Trumpove USA jednostranne vystúpili. Európskej únii sa napriek zastrájaniu nijako nepodarilo nájsť riešenie, ako udržať dohodu pri živote. 

 

Otázkou je, ako sa nová administratíva postaví k poslednej zo série odzbrojovacích dohôd s Ruskou federáciou, ktorá prestane platiť vo februári. Tým sa definitívne zrúti celý namáhavo dohovorený systém, na ktorom desaťročia spočívala brzda v zbrojných pretekoch. 

 

SEVERNÝ PRÚD 

 

U nás budeme očakávať vývoj okolo dokončenia či blokády Severného prúdu 2 na priamu dodávku plynu z Ruska do Nemecka. V tejto zásadnej otázke nemali kongresmani rozdielne stanoviská, naopak. 

 

Dlhodobým cieľom bolo využiť mnohé americké sankcie na zastavenie projektu a ignorovanie postoja nemeckých podnikateľských kruhov či priamo kancelárky. Dlhodobé sledovanie bojkotu tohto projektu jasne naznačuje, že nejde len o tento miliardový plynovod, ale o úsilie dosiahnuť ak nie bankrot tak výrazný úpadok ruskej spoločnosti Gazprom, patriacej vo svojej oblasti do svetovej 

 

špičky. Slovensku v tomto ide najmä o zachovanie tranzitu cez Ukrajinu na Slovensko a miliónových ziskov do rozpočtu.

 

O RUSKEJ HROZBE

 

V predvečer nástupu novej americkej štátnej administratívy sa z nemeckého spolkového snemu ozvalo naliehanie zmariť najnovší pokus dokončiť Severný prúd 2 s argumentáciou, že je absurdné, aby na nemeckej pôde fungovala spoločnosť, ktorú na deväťdesiatdeväť percent financuje Gazprom, lebo ten je nástrojom ruskej zahraničnej politiky prezidenta Putina. Dokreslením búrlivej debaty v spolkovom sneme je kritizovaný minister zdravotníctva, ten radikálne odmietol akékoľvek nakupovanie vakcín mimo spoločného európskeho postupu. Varoval „azda stúpenci nacionalistického prístupu na čo najrýchlejší nákup vakcín nechcú kupovať ruskú či dokonca čínsku vakcínu“.

 

Paradoxne, v ten istý deň ruský prezident oznámil masové očkovanie všetkého obyvateľstva ruskou vakcínou Sputnik a tvrdil, že jej účinnosť prekonáva všetky iné vo svete doteraz známe vakcíny.