Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Už nikomu nechýba – Vladimír Mezencev
Už po minuloročnom úteku vtedy ešte ukrajinského prezidenta V. Janukovyča do Ruska bolo každému jasné, že sa už nikdy nevráti do svojej vlasti vo funkcii prvého muža Ukrajiny. Nakoniec, dnes sa už jeho meno spomína iba v súvislosti s korupciou a aj pre Vladimíra Putina predstavuje politickú mŕtvolu. Ako však žije exprezident? Podľa informácii serióznych novinárov Janukovyč najviac času trávi na svojej chate v Soči, má depresiu a nikdy nie je triezvy.
Ešte predtým strávil určitý čas pod Moskvou, kde ho navštívil aj šéf prezidentskej administrácie Sergej Ivanov. Janukovyč tohto významného predstaviteľa najbližšieho Putinovho tímu privítal v župane a ihneď mu začal prikazovať čo má preňho urobiť. Po návrate do Kremľa Ivanov povedal prezidentovi: „Viac ma tam neposielajte, nerozumiem, kto je u koho na návšteve, on u nás, alebo my uňho...“
Predsa však v súvislosti s Janukovyčom sa ešte stále môže diať niečo zaujímavé. Podľa niektorých analýz a úvah biologickým otcom ukrajinského exprezidenta je sovietsky kozmonaut Grigorij Beregovoj, dvojnásobný Hrdina Sovietskeho zväzu. Ten celý život Janukovyčovi všestranne pomáhal a má rozhodujúci podiel na tom, že z mladého kriminálnika, dvakrát právoplatne odsúdeného za násilné trestné činy, sa stala významná osobnosť ukrajinskej politickej scény. Prvú vec, ktorú preňho Beregovoj urobil bolo zahladenie trestov a potom už nič nebránilo tomu, aby sa Janukovyč stal kandidátom na člena komunistickej strany...
NOVODOBÍ OTROCI
Odborníci tvrdia, že v súčasnosti je najviac ľudí využívaných na otrocké práce nie v Afrike, alebo v Ázii, ale v Európe! Nakoniec, odhalenie skupiny takto zneužívaných Slovákov v Anglicku iba potvrdzujú ich slová. A čo Ukrajina? Od roku 1991 doteraz sa v orgánoch milície prihlásilo 125 000 mužov, žien a detí, ktorí pocítili otroctvo na vlastnej koži. Podľa expertov však je tento počet niekoľkonásobne vyšší, pretože mnohí sa rozhodli svoje nepríjemné skúsenosti nechať pre seba. Údaje, ktoré má k dispozícii Medzinárodná organizácia pre migráciu potvrdzujú, že Ukrajina patrí do hornej časti zoznamu krajín, ktoré pociťujú obchod s ľuďmi. V Ukrajine každoročne pribúda v priemere 30 000 ľudí, ktorí sa stali obeťami tzv. zamestnávateľov. Najčastejšie sú nútení pracovať na farmách, venovať sa prostitúcii a žobraniu. Aj keď sa mnohým podarí vyslobodiť sa z rúk novodobých otrokárov, dlhé roky ešte potom trpia post traumatickými syndrómami, veľmi často potrebujú dlhodobú psychiatrickú pomoc a podporu zo strany najbližších.
PROBLÉMY MILIARDÁRA
Najbohatší občan Ukrajiny Rinat Achmetov už nepatrí medzi najbohatšiu stovku obyvateľov planéty. Podľa agentúry Bloomberg klesol z 88.priečky na stodeviatu. Problém nie je ani v tomto posune o 21 miest. Skôr v tom, že všetko to, čo sa udialo u našich východných susedov v minulom roku sa odrazilo v Achmetovom biznise – prišiel v ňom až o 40% aktivít.
Donedávna ho nazývali pánom Dombasu, veď Achmetov dokázal v ňom plne ovplyvňovať nielen ťažký priemysel a baníctvo, ale i politické dianie. Nakoniec, svojho času mal výrazný podiel aj na tom, že Janukovyč sa stal prezidentom Ukrajiny. Na veľké prekvapenie so separatistami nenašiel spoločný jazyk a začal podporovať nových ľudí v Kyjeve. V Donecku však nemôže veľmi „vyskakovať“, pretože vzbúrenci mu neraz dali najavo, že jeho obrovský majetok zoštátnia. V každom prípade cez svoj charitatívny fond pomáha utečencom z Donbasu a do bojových regiónov posiela humanitárnu pomoc, pozostávajúcu z tisícov ton potravín a liekov. Podľa tlačovej služby Achmetovho výrobno-obchodného impéria všetko funguje tak, ako má. Okrem toho obrovský hutnícky komplex Azovstav v Mariupole sa nachádza na území, kontrolovanom vládnymi vojskami. Kyjev sa /zatiaľ/ doňho nepúšťa, veď Achmetov podporuje prezidenta Petra Porošenka...
/Príspevok napísaný s finančnou pomocou Literárneho fondu/.