Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ušetrené investujme do ľudí – Vladimír Dobrovič

Privítajme postoj Andreja Danka, predsedu NR SR - predsedu SNS, ktorý deklaruje možnosť použiť ušetrené prostriedky z hospodárenia štátu na zrušenie tzv. koncesionárskych poplatkov. Predseda parlamentu poukazuje na možnosť, ktorú k takémuto kroku dáva výsledok hospodárenia za rok 2017 a výrazne, o 800 miliónov eur nižší schodok štátneho rozpočtu.


„Ušetrené peniaze by sme mali investovať do ľudí, jednou z možností je použiť ich aj na zrušenie koncesionárskych poplatkov,“ uviedol A. Danko. Predseda parlamentu a vládnej koaličnej strany SNS vlastne nadviazal na svoj postoj z júna 2016, keď razantne odmietol  návrh ministra kultúry Mareka Maďariča na zvýšenie koncesionárskych poplatkov zo súčasných 4,64 eura na sedem eur a ich pravidelnú valorizáciu. Predseda NR SR vtedy uviedol, že zvýšenie poplatkov musí ísť ruka v ruke s optimalizáciou financovania, riadenia aj programovej štruktúry RTVS.


S ohľadom na to, že v tejto záležitosti absentovala dohoda koaličných partnerov, vláda na svojom zasadnutí 17. augusta 2016 rokovanie o Maďaričovom návrhu prerušila. Premiér Robert Fico vtedy vyhlásil, že očakáva od SNS jej návrh riešenia.


Zdá sa, že vládna koaličná strana prichádza s riešením. Ešte veľmi dôležité však bude ako sa k nemu postavia Smer-SD a, samozrejme, aj Most.


Žiaľ, Minister kultúry SR Marek Maďarič vníma vyhlásenie predsedu SNS Andreja Danka o možnosti použiť ušetrené prostriedky z hospodárenia štátu na zrušenie tzv. koncesionárskych poplatkov ako jednostranné, mediálne vyhlásenie, nezohľadňujúce fakt, že takýto návrh nemožno uskutočniť bez dohody koaličných partnerov a nevidí preto dôvod sa ním hlbšie zaoberať.


Vzhľadom na to, že návrh SNS je v prospech zníženia nákladov občanov, skutočné argumenty na jeho zamietnutie a na uprednostnenie Maďaričovho „záujmu“ sa budú hľadať len veľmi ťažko. Tvrdenie, že vyberanie koncesionárskych poplatkov RTVS  je dôležitým prvkom zachovania jej nezávislosti, v prípade Slovenska je skôr zavádzajúce ako smerodajné. Pretože za slovenskú nezávislosť sa považuje len nezávislosť na vláde (samozrejme, s výnimkou vlád na čele s Mikulášom  Dzurindom a s Ivetou Radičovou).