Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Učia sa po čínsky – Vladimír Mezencev
Keď sa budovali Východoslovenské železiarne a potom kedy sa uzatváral hutnícky cyklus, tak v mnohých a pri odbornom kariérnom postupe bolo výhodou ovládanie ruštiny. Prišla ďalšia fáza pri modernom odlievaní ocele a tak budúci odborníci, ktorí sa zaúčali v Rakúsku, museli vedieť aspoň základy nemčiny. Potom prišli Američania a celý manažment, pokiaľ si chcel udržať svoje postavenie, musel ovládať angličtinu. Nedávno mnohých prekvapila informácia, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa majiteľom košického U. S. Steelu stanú Číňania. Je to o to zaujímavejšie, že USA zaviedli na dovoz lacnej čínskej ocele až 256% clo, pričom ďalších 260% zaplatí exportér na poplatkoch!
Americkí majitelia košických železiarní sa so snahou predať ich už dlhšie netajili. Pôvodní záujemcovia z Ruska a Ukrajiny však nakoniec z vlastnej iniciatívy odskočili, na druhej strane potenciálnym kupcom už nie je ani Moravia Steel za ktorou stoja slovenskí milionári na čele s Tomášom Chrenekom. Majitelia U. S. Steel Corp. majú doma dosť problémov sami so sebou a okrem toho si zrejme myslia, že prezident R. Trump splní svoje sľuby o „prenasledovaní“ tých firiem, ktoré budú podnikať mimo územia USA.
Obavy z toho, že prídu do Košíc Číňania nie sú opodstatnené. Takýto názor má aj slovenská vláda. V Číne sa mesačne vyprodukuje v priemere 66-70 mil. ton ocele a to svedčí o prioritnom postavení vo svete. Niektorí pracovníci U. S. Steel Košice na otázku, čo si myslia o vstupe Číňanov do „našich“ železiarní, tak trochu s humorom odpovedajú, že sa učia po čínsky. Ako sa nám podarilo zistiť, niektorí sa už vážne učia. Jednoducho, čo keby predsa len... V takom prípade bude dobre tento jazyk ovládať. Pokiaľ nechcú stratiť súčasné postavenie, ktoré si vybudovali u Američanov...