Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Tulipány pre Čaputovú – Štefan Nižňanský
Bolo že to radosti a pionierskeho nadšenia! Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová dostala k MDŽ od kreatívnych agentúr tentoraz úžasný darček. Úžasnejší, než nejakú ďalšiu podenkovú cenu Za boj proti demokracii..., ktorú by si musela ísť prebrať v niektorom z daňových rajov. Tulipány! Priamo z Dolnozemska, ktoré je svetovou veľmocou v ich pestovaní. A priviezol jej ich osobne do Bratislavy holandský kráľovský pár! Naša verejnoprávna RTVS (zrastená s Grasalkovičovým palácom dúhovým pupkom a prepojená potrubnou poštou), spustila s príchodom prvého marcového dňa propagačnú kampaň, ktorou cez obrazovku denno-denne oznamovala rozšírenie doterajších 12 provincií koloniálnej monarchie o „túto krajinu“ pod Tatrami. Uznanlivo to už hneď po prílete 7.marca 2023 ocenil holandský kráľ Viliam -Alexander s kráľovnou Máximou. Sláva! Veď to bola po dlhých 13-tich rokoch prvá návšteva korunovaných hláv v bývalej súčasti Rakúsko-Uhorskej monarchie...
Vítali sme veru aj hlavy pomazané...
Hoci sa Slovenská republika hrdila od januára 1993 svojou zvrchovanosťou, samostatnosťou a nezávislosťou, už prvý prezident Michal Kováč prijal nesmelo v polovici októbra 1994 na oficiálnej návšteve dánsku kráľovnú Margarétu II. s princom Henrikom. Jeho nasledovník Rudolf Schuster hostil až dvoch panovníkov: v apríli 2002 bol na Slovensku švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv s kráľovnou Silviou a v júli toho istého roka poctili našu domovinu španielsky kráľ Juan Carlos I. s kráľovnou Sofiou. To za Slovákmi v čele s prezidentom Ivanom Gašparovičom pricestovalo dokonca až sedem monarchov! Bratislavu a pozoruhodnosti Slovenska si v septembri 2005 prezreli: luxemburský veľkovojvoda Henri s manželkou veľkovojvodkyňou Mariou Teresou a dedičným veľkovojvodom . synom Guillaumom. Rok na to k nám priletel kambodžský kráľ Norodom Sihamoni. A ešte v októbri toho istého roku tu bol monacký panovník, knieža Albert II. Holandská kráľovná Beatrix nás poctila májovou návštevou roku 2007. Najväčšiu pozornosť vzbudil svojou oficiálnou návštevou Slovenskej republiky britský kráľovský pár. V októbri 2008 pricestovala kráľovná Alžbeta II. s princom Philipom, vojvodom z Edinburghu. Historicky prvá návšteva jordánskeho kráľa Abdalláha II. v apríli 2009 spestrila zoznam protokolárne náročných príprav. Uzavrel ich potom v októbri 2010 nórsky kráľovský pár – kráľ Harald V. s kráľovnou Sonjou. O Andreja Kisku v Grasalkovičovom paláci nemal (z pochopiteľných dôvodov) záujem nik. A pokračovalo to tak aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Až pokiaľ do deja nezasiahla ničivá ruka pochmúrneho vládcu Kazisveta Veľkého!
Osobné poďakovanie za Patrioty
Holandsko bolo už v marci 2022 (!) prvou krajinou, ktorá poslala na letisko Sliač batérie protiraketovej ochrany Patriot aj s vojakmi, obsluhujúcimi tieto systémy. Vojenská stratégia sa s politickou diplomaciou vo svetovej Hre patriotov o tróny často prelínajú a občas dokážu vypestovať kvety. Niekedy tulipány, inokedy pichľavé ruže. A občas i baudelairovské kvety zla... Denníky vychádzajúce na Slovensku spolu s webmi a vysielateľmi, kriviacimi verejnú mienku sa rozplývali nad tým, aký úžasný a bohatý program prichystali holandskému kráľovskému páru na tri dni hostitelia: prezidentka Zuzana Čaputová, s jej o tri roky mladším milencom Jurajom Rizmanom. „Slovensko a Holandsko spájajú spoločné hodnoty a priority, bilaterálna spolupráca, ako aj partnerstvo v rámci Európskej únie a NATO. Hlavnými témami kráľovskej návštevy budú otázky právneho štátu a ochrany klímy vrátane prechodu na obehové hospodárstvo, ako aj podpora inklúzie a rozmanitosti v spoločnosti," načrtol Prezidentský palác.“ Dovolil by som si oponovať a spresniť, že ten program (podľa mňa) zrkadlil len presne mentálnu (ne)vyspelosť, profesionálnu chudobu a osobnostnú biedu nielen prezidentského protokolu, no celej súčasnej štátnej reprezentácie. Položenie kytice k „pamätníku“ Kuciaka na Námestí SNP pri prehliadke hlavného mesta, posedenie pri teplej minerálke v dúhovej Teplárni na Zámockej ulici, poklonenie sa pamiatke desiatok obetí totality pri pamätníku Brána slobody na Devíne. Niežeby som chcel znižovať hodnotu čo i len jedného jediného ľudského života. No touto voľbou oficiálneho programu prezidentka štátu vyzdvihla a účelovo „aktivisticky“ (nie štátnicky) nasvietila len tú temnejšiu stránku slovenskej duše, minulosti a súčasných spoločenských potrieb či priorít. Podľa Ústavu pamäti národa na slovensko-rakúskych hraniciach zomrelo najmenej 42 ľudí. No pokloniť sa pamiatke 6845 obetiam fašizmu pri oslobodzovaní Bratislavy na Slavíne, ktorý je jednou z neprehliadnuteľných dominánt metropole nebolo pre dohadovacie tímy „trendy“! To by znamenalo celkom isto koniec koketérie dámy s útrpným výrazom so šéfovským kreslom v NATO... Kedysi dávno - ešte v roku 1972 ako zaľúbený gymnazista „zhltol“ som hrubý, takmer 500 stranový román rakúskeho spisovateľa Johannesa Maria Simmela „Láska je len slovo.“ Teraz sa mi žiada čítať jeho voľné pokračovanie o slovenskej súčasnosti: „Sloboda je len slovo“. Utvrdilo ma v tom i pokračovanie farizejského programu, v ktorom holandský kráľovský pár diskutoval so zástupcami novinárskej obce o slobode médií. (Sic!) Isto práve s tými istými, čo cenzurujú amerického profesora Sachsa v TA3, Chmelára, Čarnogurského, Blahu a ďalších vo vysielaní verejnoprávnych médií. S takými, čo s neoboľševickým nadšením blokujú alternatívne médiá, čo obmedzujú slobodu prejavu, nedopustia pluralitnú výmenu názorov ani vyslovenie odlišného názoru?
Mediálne odvádzanie pozornosti
Slovenský mainstream i bulvár pritom súčasne preukazoval neskonalú manipulatívnu zručnosť pri odvádzaní pozornosti od podstaty úbohosti súčasného establishmentu SR. Cenzorská spravodajská televízia TA3 spolu s PLUS vytiahli „tromf“ v podobe Jakuba Abraháma s funkciou „royalista a kráľovský komentátor“. Hoci o niekom takom na Slovensku možno netuší 99,9% voličov, čitateľom teda tento občan natrel Čaputovú riadne! Vraj sa nevyhla drobným prešľapom a faux pas. „Prezidentka Čaputová už počas príhovoru v Prezidentskom paláci mala problém s oslovovaním kráľovského páru. Použila výrazy ako „pán kráľ“ či „pani kráľovná“. Na štátnej večeri – bankete zas holandského panovníka s manželkou uviedla ako „vaše výsosti“, čo je oslovenie pre vojvodov. Takéto oslovenia im vôbec nenáležia. Správne oslovenie je „jeho veličenstvo“ a „jej veličenstvo“,” upozornil Abrahám. Odborník si všimol chyby aj v správaní a úprave partnera prezidentky počas štátnej večere v Slovenskej filharmónii. „Na bankete bol dress code Black Tie, teda smoking. Sako, ktoré mal na sebe pán Rizman, ale nebolo smokingom. A ešte aj nesprávne zapnuté. Škoda bola aj jednoduchého predviazaného motýlika. Žiaľ, mnohí páni nemali zvládnutí tento typ dress codu.“
Pokiaľ ide o módu a etiketu, všimol som si, že prezidentka tentoraz úplne zahodila noblesu. Popri Máxime, ktorej kráľovský protokol predpisoval dolaďovať oblečenie klobúkom, klobúčikom alebo korunkou, Zuzana Čaputová chodila prostovlasá. Dokonca s poletujúcimi neposlušnými prameňmi vlasov, akoby na precíznu toaletu nemala čas... Zato však všade popri nej za peniaze daňových poplatníkov poslušne cupital Juraj Rizman. „Ešteže si predseda slovenského parlamentu multiotecko Boris Kollár nevozí na služobné aj zahraničné cesty všetky svoje milenky a matky 13-tich nemanželských detí“..., povzdychla si jedna z verných čitateliek Extra plus Magda Ribanská.
Podstata je v inom
Mne osobne oveľa viac prekážalo, že na štátnej večeri dostal priestor na príhovor aj skrachovaný šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer. Iba deň predtým totiž v Michalovciach (na besede s verejnosťou o vojenskom konflikte na Ukrajine) úplne prerazil dno. „Naši velikáni by sa z vás dogrcali!“ vrieskal Rastislav Káčer po ľuďoch v publiku. Nazýval ich tiež „podliakmi“ a „paviánmi.“ Prekonal tým svojho prísediaceho na pódiu. povereného ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý ešte počas pandémie občanom nadával Slovákom do „opíc“ a „dezolátov.“ Prezidentka za to Káčerovi neodňala dočasné poverenie reprezentovať Slovenskú republiku! No čo už?!
Zato si však Zuzana Čaputová spomenula na svoje enviro začiatky na pezinskej skládke a kráľovskému páru v zberni a lisovni odpadu ukázala, ako dokonale (na rozdiel od protokolu a ozajstnej demokracie) zvládlo Slovensko recykláciu plastových fliaš, vrátane zberu a likvidácie nápojových plechoviek. A že to s recyklovaním myslí vážne, potvrdila aj počas slávnostného večera v Slovenskom národnom divadle, Hlava štátu sa ukázala v tých istých čierno-bielych šatoch, ktoré už predviedla počas ceremoniálu udeľovania štátnych vyznamenaní 8.mája 2022. Už som iba tŕpol, aby holandských hostí prezidentka na záver trojdňovej návštevy Slovenska (počas výletu do Liptovského Mikuláša, Popradu a do Tatranského národného parku) nedošikovala rovno z ukrajinského azylového zariadenia do niektorej z chýrečných rómskych osád na Spiši, aby aj tam videli ako sa bojuje proti dezinformáciám...
Žiaľ, snaha je jedna vec, výsledok druhá. Hoci sa Zuzana Čaputová a jej Prezidentská kancelária snažili holandskému kráľovskému páru dokázať, že sme moderným východoeurópskym liberálnym štátom a spoľahlivou súčasťou východného krídla Severoatlantickej aliancie, vykreslili nás skôr len ako najzápadnejší cíp Ázie...