Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Trocha smutnej komédie do absurdnej tragédie – Pavol Janík

Vzhľadom na situáciu, v ktorej sme sa ocitli bez vlastného pričinenia, pre istotu oznamujem, že v tomto článku uvediem iba nesporné fakty, ale preventívne s nimi vôbec nesúhlasím a úplne sa od nich dištancujem, aby som sa vopred vyhol akýmkoľvek nepredvídateľným následkom. Zároveň sa ospravedlňujem, že napriek tragédiám, ktoré prináša každý ozbrojený konflikt, sú mnohé publikované protirečivé informácie akoby vystrihnuté zo smutnej komédie.

 

***

RTVS (9. 3. 2022) | Titulok: Ukrajinskí utečenci berú so sebou mačky aj psov, Slovensko zmiernilo predpisy. Podtitul: Na Slovensko už prepravili vyše 400 zvierat. Začiatok textu: Niekoľko stoviek ukrajinských utečencov si pri ceste na Slovensko zbalilo nielen nevyhnutné veci pre seba, ale vzali so sebou aj svojich domácich miláčikov. Slovensko po ruskej invázii na Ukrajinu zmiernilo podmienky nekomerčného dovozu zvieracích spoločníkov z tejto východoeurópskej krajiny.

 

TA3 (5. 1. 2022) | Titulok: Pápež kritizoval ľudí, ktorí majú psy a mačky namiesto detí. Je to určitý druh sebectva, povedal. Úvod textu: Pápež František kritizoval v stredu ľudí, ktorí namiesto výchovy detí chovajú domácich miláčikov. Podľa jeho slov ide o formu sebectva, ktorá umenšuje ľudskosť, informovala agentúra AFP s tým, že vyjadrenia zazneli počas pravidelnej generálnej audiencie vo Vatikáne.

 

Otázky: Aj pápež je ruský agent? Alebo sa naša vláda naozaj správa nepríčetne? Akú majú domáce zvieratká národnosť a štátnu príslušnosť? Čo si myslia o Moskve a Putinovi? Majú záujem o politický azyl a poslúchajú len pokyny v ukrajinčine? Potrebujú tlmočníkov?

 

***

The Jerusalem Post (9. 3. 2022) | Po rokovaní izraelského premiéra s ruským prezidentom: Zelenskyj má kývnuť na to, že sa vzdá Donbasu a oficiálne uzná proruských disidentov. Tiež má sľúbiť, že Ukrajina nevstúpi do NATO, pristúpiť na zredukovanie armády a vyhlásiť neutralitu. V prípade odmietnutia zomrú tisíce, možno desiatky tisíc Ukrajincov a je možné, že Ukrajina stratí nezávislosť.

 

Otázka: Ako sa rozhodol ukrajinský prezident Zelenskij?

 

***

TA3 (9. 3. 2022) | Titulok: Vláda udelí štátnu cenu Alexandra Dubčeka aj ukrajinskému prezidentovi Zelenskému. Úvod textu: Štátnu cenu Alexandra Dubčeka pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia udelí vláda SR aj ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému.

 

Poznámka: Alexander Dubček je metaforicky symbolom socializmu s ľudskou tvárou a faktograficky bol – ako prvý tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Československa – predstaviteľom Akčného programu KSČ z 5. 4. 1968.

 

Otázky: Čo z odkazu Alexandra Dubčeka súvisí so súčasnou slovenskou vládou a s politikou ukrajinského prezidenta? Chystá sa niekto z nich podpísať s Moskvou protokol o uznaní oprávnenosti intervencie a zmluvu o dočasnom pobyte vojsk?

 

***

Resumé: Zelenskij bol komik známy v ruskojazyčnom prostredí – najmä na Ukrajine a v Rusku. Prezidentom Ukrajiny sa stal na základe mierotvornej rétoriky, ale po zvolení vystupňoval osemročný občiansky konflikt tým, že odmietal rokovať s predstaviteľmi regiónov obývaných prevažne Rusmi a plniť ďalšie podmienky Minských dohôd, naopak zakázal ruskojazyčné médiá, vyučovanie a používanie ruštiny, pokračoval v ostreľovaní ruských obyvateľov vo východných častiach Ukrajiny, vyjadril oficiálny záujem o vstup do NATO a o získanie Krymu vojenskou cestou, verejne vyhlásil, že chce zmeniť Ukrajinu na jadrovú mocnosť, čo bola reálna hrozba vzhľadom na možnosť využitia niekdajších sovietskych technických zariadení. To je v maximálnej stručnosti jeho doterajšia politika, ktorá sa podstatnou mierou podieľala na vyústení sporov do ruskej vojenskej operácie, ktorej cieľom je obrana Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky, ako aj demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny.

 

Cena za to, aby sa z ruskojazyčného komika stal celosvetovo známy ukrajinský politik, je príliš vysoká. Nemohol a nemôže sa vari stať slávny aj diplomatickým a mierovým riešením konfliktu namiesto jeho ďalšieho vyostrovania? Alebo mu v tom bráni Západ, ktorý by sa ho – po zmene politickej orientácie – zbavil ako použitého spotrebného materiálu?