Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Trnavský parný valec sa rozbieha – Štefan Nižňanský

Žijeme šialenú dobu. Nielen kvôli koronavírusu. Zdá sa, že najsilnejším afrodiziakom sa stala politika. Lebo moc je roztúženou, dychtivou a radodajnou milenkou, s ktorou sa chcú pomilovať mnohí. Niektorých z nich tá prieberčivá a hrdá krásavica úplne odmietne, iným sa dovolí priblížiť a prezerať si zblízka len jej krivky. Zopár vytrvalcov sa jej  môže letmo dotknúť, vybraným fešákom dovolí jej intímne miesta iba pohladkať.  No dostať sa jej pod kožu alebo preniknúť k jej najhlbším tajomstvám, to môžu výhradne vyvolení. Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky sme sa do centra svetovej pozornosti dostali zriedka. Hoci sme chceli vystavať diaľnicu a spojiť  ňou Bratislavu s Košicami, parný valec sa v roku 1994 rozbehol  najskôr z východu. Valcovanie zo Zlatej Idky,  spojené s treťou vládou Vladimíra Mečiara, stalo sa povestnou súčasťou učebníc dejepisu.  Diaľnica nie je dostavaná dodnes. Mnohí medzitým zomreli, veľa z nás zostarlo, no niekoľko detičiek sa i narodilo. Aj tým je potrebné dopriať hry, rozruch, zábavu… A niečo, na čo budú spomínať oni až  sa stanú rodičmi.

 

„Lebofica“ nahradí „Lebovírus“

Dnes sa rozbehol ďalší parný valec. Tento krát z Trnavy, zo západu na východ. Strelka kompasu je nastavená, úlohy určené.  Ilúzie o dodržiavaní  predvolebných sľubov alebo nejakých obvyklých pravidiel dostávajú ich držiteľa do postavenia naivného hlupáka, v lepšom prípade neinformovaného optimistu. Zmení sa  sémantika, pojmológia politického slovníka i dojmológia voličov. Ak sa doteraz ako zaklínadlo používalo „lebofico“, teraz bude čarovným heslom k prechodu cez most  neobmedzených možností a kšeftovania pre svojich verných slovo „lebovírus“. Odrazu nebudú potrebné verejné obstarávania, médiá nebudú spochybňovať predražené nákupy, vládni politici, prokurátori aj sudcovia budú prižmurovať oči. Na to si zvykajme priatelia.  Veď predsa každé vychádzajúce slnko oslepuje…

Zdanlivo nudný a zdĺhavý televízny prenos RTVS a TA3 z ustanovujúcej schôdze NR SR , ktorý je pre novozvolených zástupcov ľudu „povinnou jazdou“ s predpísaným  formálnym rituálom, priniesol niekoľko zaznamenania hodných postrehov.  Rôzny prístup k prvému verejnému prejavu v novom funkčnom období prejavili niekoľkí zo 144 prítomných poslancov. V rokovacej sále sa zišli s rúškami  na tvárach a prevažne aj s ochrannými rukavicami. Pri zložení sľubu  ukázali striedmu kreativitu. Našťastie bez transparentov a grafických pomôcok, ktoré pred pár mesiacmi zaviedol obyčajný Igor Matovič. Niektorí si pred vyslovením slova „sľubujem“ sňali  po vzore Mariána Kotlebu rúško z tváre, aby si ho vzápätí nasadili späť. No boli aj takí, ktorí zložili poslanecký sľub úplne bez ochrany tváre. Prvým bol Richard Sulík. Keď to šokujúco urobil pri fotografovaní  novej vládnej štvorky s prezidentkou Zuzanou Čaputovou na nádvorí  Grasalkovičovho paláca, vyhovoril sa novinárom aj verejnosti typicky svojsky – sulíkovsky:  „Čo vám budem hovoriť, prepadol som panike…“ Tentoraz panika Sasanku neprekvapila, nezainteresovanému pozorovateľovi sa však mohlo zdať, že si podpredseda Matovičovej vlády a minister hospodárstva zabezpečuje vopred alibi s výhovorkou pre možný útek od problémov ochromenej ekonomiky krajiny. A rúško ba ani servítku na ústach nemal liberál Richard Sulík ani pri verbálnom útoku na  predsedu poslaneckého klubu najsilnejšej opozičnej strany Róberta Fica, ktorý vysvetľoval prečo nepodporia Borisa Kollára pri voľbe za hlavu parlamentnej demokracie.

 

Neplatný sľub šéfky výboru?

V laviciach slovenského parlamentu bude sedieť 32 žien, čo je o 3 viac oproti zloženiu najvyššieho zákonodarného zboru pod vedením Andreja Danka.  Mimoriadne pozoruhodným momentom ustanovujúcej schôdze bolo, keď poslankyňa Anna  Andrejuvová (OĽaNO) nezložila sľub ústavou predpísaným spôsobom. Pri vyslovení  slova „sľubujem“  sa totiž nedotýkala knižne viazanej Ústavy Slovenskej republiky, ktorej vernosť mala odprisahať.

Nikto z investigatívnych novinárov, ani z tých ktorým  trnavský zbohatlík Matovič sľúbil 10 miliónov dolárov, si to nevšimol. Preto bola táto neprehliadnuteľná blondína v zelených šatách krátko cez prestávku  pohodlne zvolená za novú šéfku mandátovo-imunitného výboru. Práve toho výboru Národnej rady SR, ktorý má overiť platnosť sľubu a potvrdiť pravosť poslaneckých mandátov. Škandál ako hrom! No v médiách ticho ako v cintoríne… Politologička a právnička v jednej osobe sa sama k tomuto svojmu zlyhaniu nepriznala, nikto to na ňu na prvom rokovaní výboru „nenabonzoval“. No zásadový predseda parlamentu, za akého sa jeho novozvolený šéf Boris Kollár vyhlasuje, by mal nariadiť, aby „teta“ Andrejuvová zložila sľub nanovo. Hoci aj so zmeneným účesom, v nových šatoch i s čistým rúškom… Aby sa za ňu bratislavská kaviareň nemusela hanbiť. Potvrdilo sa, že stále neprekáža niekoľkým primátorom, starostom či županom sedieť na dvoch stoličkách. Okrem nich sa v snemovni promenádovali tiež iní zaujímaví poslanci. Komentátorka RTVS nezabudla pri Ľubošovi Blahovi (Smer-SD) škodoradostne i zlomyseľne pripomenúť, že je trestne stíhaný za propagáciu svojej vlastnej fotografie so zaťatou päsťou. Mňa viac zaujal tenista Ján Krošlák (OĽaNO), ktorý sa až tak triasol za poslaneckým mandátom, že sa dal zapísať naraz na kandidačné listiny 2 politických subjektov.

 

Trendové  rodinkárstvo

Rodinné väzby transparentne až demonštratívne potvrdila samozrejme strana Sme rodina. Veď poslankyňa Petra Krištúfková je mamou jednej z dcér Borisa Kollára. Z rovnakej rodinnej liahne budú v jednom parlamentnom klube pôsobiť Peter Pčolinský so švagrinou Adrianou. Inovovali tiež v strane ukrývajúcej sa Za ľudí, keďže poslanec Vladimír Ledecký si doviedol do NR SR ešte aj svoju dcéru Vladimíru Marcinkovú, kotlebovec Štefan Kuffa sa bude môcť opierať o svojho syna Filipa. Rómska família Pollákovcov uchopila svoj vplyv doslova kontinentálne, keďže nový aj mladý poslanec Peter Pollák z Levoče (OĽaNO) je synom europoslanca Polláka st. v Bruseli No a na Oslí vŕšok pri Bratislavskom hrade pomalým, vytrvalým krokom doputovala tiež 72-ročná stranícka turistka MUDr. Anna Záborská (OĽaNO), ktorá už kedysi dávno bola poslankyňou SNR a NR SR za KDH aj europoslankyňou za Kresťanskú úniu.
Hneď v prvý deň sa už strhla politická roztržka. Nová vládna koalícia odmietla akceptovať návrh opozičného Smeru na predsedu Výboru NR SR pre ľudské práva Ľuboša Blahu. Ako v zlej groteske sme pritom z úst samotného Igora Matoviča i Richarda Sulíka  počuli odporné kádrovanie a označenie poslanca Blahu za „blázna“, „šialenca“, za „hanbu tohto štátu“… Neuveriteľné! Najväčší doterajší parlamentný šašo a poloblázon z Trnavy Matovič, ktorý sa svojimi kúskami cieľavedomo prepracoval až k moci si dovolí takéto verejné urážky. Blahu demonštratívne nezvolili, z trnavského valca už fučí para a pomaly sa vydáva na púť s cieľom všetko prevalcovať. Igorko, ktorý sa ľutuje že mu osud naschvál spôsobil, že musí začínať vládnuť akurát počas pandémie, sa ako Matovič pri menovaní za premiéra slovenskej vlády celkom isto pred prezidentkou Čaputovou rozplače. Lebo ďalším odmietavým signálom pre neho jeho reakcia prírody. S jeho nástupom uteká zo Slovenska jar a nastane mrazivý chlad…

Neúprosný boj proti ochoreniu COVID-19 však nesmie ustať. No myslím, že okrem virológov budú mať množstvo práce tiež oftalmológovia. Štartuje totiž obdobie otvárania očí!