Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Tristo eur očkovaným síce pomôže, nevyrieši však existenčné problémy dôchodcom – Vladimír Dobrovič

Po fiasku so zbytočne vyhodenými peniazmi na Matovičovú lotériu ide určite o lepší pokus vlády motivovať k očkovaniu tých najzraniteľnejších. Motivačný príspevok pre dôchodcov, ktorí sa dajú zaočkovať proti  ochoreniu COVID-19, však len trochu pomôže riešiť ich ťažkú existenčnú situáciou. Pritom, vďaka ním Slovensko i po 30 rokoch od prevratu ešte stále má na čom stavať.

 

"Každá finančná pomoc je vítaná, ale reakcie sú rozporuplné," hovorí o tomto motivačnom rozhodnutí vlády pre očkovaných dôchodcov Valéria Pokorná, podpredsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska. Seniori si budú môcť zaplatiť energie i potraviny. Nie je si už taká istá tým, či ich to bude dostatočne motivovať. "300 eur je jednorazová dávka, ani pri tomto zdražovaní nemusí stačiť, môže pokryť len časť. Bude to len taká menšia pomoc. ...Seniori sa na Slovensku majú zle. Väčšinou majú nízke dôchodky okolo 330 eur, z čoho sa ťažko dá vyžiť. Mnohí sa zadlžujú," uviedla V. Pokorná.

 

Zaočkovaní dôchodcovia by mali podľa ministra financií I. Matoviča vytiahnuť Slovensko z pazúrov pandémie. Predpokladám, že skutočne sa mnohí aj z tých, ktorí z rôznych dôvodov (aj z dôvodu nedôvery k vláde, ktorá nedostatočne informuje o možných vedľajších účinkoch) váhajú, nakoniec, najmä z ekonomických dôvodov rozhodnú sa dať zaočkovať. Som presvedčený o tom, že napriek množstvu informácií aj o negatívnych vedľajších účinkoch očkovania je pre nás, dôchodcov, z pohľadu prevencie (alebo aspoň zmiernenia ochorenia na COVID-19) lepšie ak sa dáme očkovať. Oprávňujú ma k tomu aj moje dlhoročné pozitívne skúsenosti s pravidelným každoročným očkovaním proti chrípke. Chrípka ma obchádzala, alebo bola tak mierna, že som o jej prekonaní ani len nevedel. Bez ohľadu na finančný príspevok som sa už registroval aj s manželkou na očkovanie treťou dávkou.

Očkovanie je len jedna strana mince trápiaca dôchodcov. Aj keď zdravie je nadovšetko, dôležitou súčasťou nášho bytia či nebytia je hmotné zabezpečenie. Žiaľ, dôchodky väčšiny dnešných dôchodcov na Slovensku sotva postačia na prežitie a mnohí len živoria. Najsilnejšia opozičná politická strana  Smer-SD preto oprávnene požadovala aspoň 500 eurový príspevok pre všetkých dôchodcov, nie len pre tých čo sa dali a dajú očkovať. Bezúspešne. 

 

Strana Smer-SD sa podľa vyjadrenia jej predsedu Roberta Fica nezmieri ani s odmietaním jej ďalších návrhov v prospech riešenia oprávnených požiadaviek občanov na lepší život, ako aj neochotou rešpektovať vôľu 600 tisíc občanov na vypísanie predčasných volieb do NR SR. S ohľadom aj na čiastočné mediálne embargo aktivít strany je preto pochopiteľné, že Smer-SD sa nevzdáva a v rámci priamej demokracie sa chystá organizovať spoločné stretnutia s občanmi. Informovaním o aktivitách strany na prospech Slovenska sa chce na nich naďalej uchádzať o dôveru občanov. Pôjde Smer-SD osvedčenou cestou strán súčasnej vládnej koalície, keď boli v opozícii? To si nedovolím odhadnúť.