Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Trikrát s Ľubicou Blaškovou ... – Vladimír Mikunda

... prezidentkou Slovenskej asociácie absolventov vysokých škôla dcérou Štefana Blaška, ktorý bol v protifašistickom odboji partizánskou spojkou

 

Pred mesiacom ste na Mikuláša dostali od svojich kolegov v Základnej organizácii SZPB Jána Bulíka Bratislava-Petržalka dôveru a stali ste sa ich predsedníčkou. Aký je to darček?

- Bolo to trošku prekvapenie, ale príjemné. Zvolili ma väčšinou hlasov a verím, že dôveru členov našej základnej organizácie nesklamem. Som pripravená neúprosne bojovať za zachovanie identity a existencie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov presne tak,ako bojoval môj nebohý otec, ktorý ako 17-ročný chlapec bol v roku 1944 spojkou v osobitnej Partizánskej brigáde Gottwald pod vedením Viačeslava Antonoviča Kvitinského. Ten, mimochodom, vydal v roku 1971 v Kyjeve knihu „Front bez tyla“.

Týmto splácam dlh môjmu otcovi, ktorý bol veľmi múdry, inteligentný a vzdelaný človek. Vedela som to vtedy, ale teraz, čím som staršia, si to ešte viac uvedomujem a vidím, že všetky jeho predpovede sa naplnili a aj preto od nás odišiel tak veľmi skoro.

 

Vy však kandidujete aj na predsedníčku celého Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Kam chcete posunúť svoju základnú organizáciu a kam celý SZPB? 

- Je to veľmi ľahká, ale zároveň aj veľmi ťažká otázka. Čím hlbšie vnikám do hlbín nášho Zväzu, mám pocit, že sme prestali byť tými bojovníkmi, ktorí tento Zväz zakladali. Bohužiaľ, priami účastníci pomaly, ale isto vymierajú, čo je prirodzený proces. A práve tu vidím obrovské chyby a možno aj zámer. Vedúci predstavitelia sa vyhrievali najprv na socialistickom a potom na rannom kapitalistickom slniečku a zrejme mali pocit, že ich pozície a s nimi aj Zväz nemôže nič ohroziť! Vedenie, bohužiaľ, nepostrehlo alebo nechcelo vidieť  plaziaci sa neofašizmus a neonacizmus.

Po prevrate v roku 1989 ani väčšina obyvateľstva nepochopila, že za slovami sloboda a demokracia sa neskrýva ozajstná sloboda a demokracia, ale bieda, vykorisťovanie, neokolonializmus, likvidácia domáceho priemyslu a poľnohospodárstva a následne likvidácia národa a demontáž štátnosti, čo prebieha v priamom prenose práve teraz.

Takže bojujem za záchranu Zväzu ako takého a to môžeme dosiahnuť jedine tak, že sa nám podarí presvedčiť mládež, že Slovensko stojí za záchranu a pomôžu nám v našom boji.

Funkcionári nechali Zväz zostarnúť a schátrať! No a to je tá chyba, o ktorej som hovorila.

 

A teraz, nadnes to najdôležitejšie, je podľa vás Slovensko stále protifašistické? 

- Verím, že určite sa ešte nájdu PROTIFAŠISTICKÍ BOJOVNÍCI, ktorí budú tak isto bojovať za záchranu svojej vlasti ako ich otcovia, dedovia a pradedovia! Dúfam, že sa nájdu takí, ktorí o Vianočnej dohode, ako o programovom dokumente SNP, prestanú len hovoriť, ale začnú ju, konečne, po 80-tich rokoch aj uvádzať do života.

 

Na fotografii bývalá kandidátka na funkciu prezidentky SR PhDr. Ľubica Blašková.