Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Tradičná spomienka na Jána Bulíka – Vladimír Dobrovič
Po zániku Rakúsko-uhorskej monarchie založil v Kovačici JUDr. Ján Bulík Slovenskú národnú radu banátskych Slovákov a v roku 1929 Poradný výbor Slovákov Dunajského bánstva. Stal sa prvým predsedom Matice slovenskej v Juhoslávii na jej zakladajúcom sneme 15. 8. 1932. Pracoval aj v Samostatnej demokratickej strane, ktorá bola v opozícii voči kráľovskej diktatúre. Bojoval za rozvoj národného školstva a prihliadal na rozvoj slovenskej kultúry.
Ján Bulík sa po roku 1938 zapojil do protifašistického odboja, spolupracoval s československým odbojom v republike i v západnej Európe. Za tieto jeho postoje a činy ho prišlo pražské gestapo zatknúť priamo do jeho rodného domu v Kovačici. Spočiatku, do konca roka 1941, bol väznený v cele č. 71 v pražskej Pečkárni. Vyšetrovali ho však aj vo Viedni. Odtiaľ ho deportovali do koncentračného tábora v Mautthausene, ktorý sa mu stal osudným. Jeho život sa skončil tragicky v januári 1942.
Pripomeňme si aj to, že spôsob, akým Jána Bulíka zlikvidovali nemeckí nacisti, bol podľa všetkých znakov extrémnym vrcholom fašizmu. Až po rokoch totiž vyplávala na povrch lživosť správy koncentračného tábora o pravej príčine smrti Jána Bulíka. Nezomrel na zápal pľúc, ale ako obeť otrasného zločinu. Novosadské noviny Dnevnik uverejnili 19. novembra 1973 článok pod názvom „Bojovníka roztrhali psy“, v ktorom sa píše, že Ján Bulík verejne protestoval v koncentračnom tábore proti teroru a mučeniu väzňov, pričom sa odvolával na medzinárodné vojnové právo. Preto ho správa koncentráku dala vyviesť na voľný priestor medzi drôty koncentráku a tam pustili na neho cvičených psov, ktoré ho 30. januára 1942 roztrhali.
Preto jedna z petržalských ulíc a ZO SZPB Jána Bulíka nie náhodou majú v názve meno tohto bojovníka proti nemeckej fašistickej zlovôli. Tradičného každoročného stretnutia členov Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Jána Bulíka, Spolku Slovákov z Juhoslávie a Miestneho odboru Matice slovenskej v Petržalke pri pamätnej tabuli Jána Bulíka sa 27. februára 2022 po prvýkrát zúčastnili aj zástupkyne miestnej mestskej časti Mgr. art. Monika Tereková a poslankyňa Lenka Bočkayová. Spoločne sme si pripomenuli nášho rodáka, ktorý sa počas 2. svetovej vojny aktívne zapojil do protifašistického odboja. Položením venca k pamätnej tabuli sme mu vzdali úctu.
Vladimír Dobrovič, ZO SZPB Jána Bulíka, foto: Ivana Vrabľová