Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

To sa dalo čakať - Alex Soros mení stratégiu – Tibor Bajchy

Nadácie amerického miliardára, filantropa Georga Sorosa chcú údajne ich činnosť v Európe podstatne obmedziť a určité zastúpenia kompletne zrušiť. Veľká časť osadenstva, zamestnancov bude na základe výpovedí z pracovného vzťahu prepustená. Podľa internetových informácii a údajne aj výpovedí sklamaných spolupracovníkov takúto krutú správu neočakávali. Stovky nadácii po celej Európe si nevie tento zvrat vysvetliť a na novú realitu boli absolútne nepripravení pretože to nebolo predmetom predchádzajúcich jednaní.

 

Krátenie prostriedkov v Európe je historickým  prelomom Sorosovej stratégie podpory civilnej spoločnosti, podpory vzdelania, ľudských práv a politického výskumu politického vývoja ako to pred vyše tridsiatimi rokmi tento investor charakterizoval a naštartoval vo svojom rodnom Maďarsku. Túto zmenu orientácie charakterizoval Sorosov syn Alex Soros ako prechod na nový model. Bol to jeho prvý krok po prevzatí vedenia nadácie po otcovi. Pripomenul, že aj po zmene vedenia v Open Society Foundation ( OSF ) cíti povinnosť naďalej podporovať Európsky projekt.

 

Prijatá nová strategická orientácia znamená drastické obmedzenie resp. aj ukončenie určitých doterajších činností v Európskej únii. Dôvodom tejto zmeny smeru je, že Európska únia dala k dispozícii verejné prostriedky na podporu ľudských práv a pluralizmu a OSF chce preto svoje zdroje a ciele inak realizovať. Predpokladá sa, že v niektorých európských hlavných mestách bude skorigovaný stav osadenstiev nadácii o 60 až 80 percent. Niektoré budú pravdepodobne celkom zrušené. Neobíde to ani Brüssel kde údajne dostane asi 60 percent precovníkov výpoveď, v Londýne zatiaľ neurčité množstvo, v Berline to môže dosiahnúť až 80 percent. Už v januári informovalo vedenie OSF svoje osadenstvo v Barcelóne, že ich zastúpenie bude zrušené a tak sa väčšina z nich rozhodla už odísť. Aký vývoj to naberie, koho to postihne a v akom rozsahu objasnia najbližšie mesiace. Táto „akcia výpovedí“ by mala byť do januára budúceho roku uzavretá.

Pre sorosovcov v celej Európe to budú horúce mesiace keď ich bude kváriť strach a neistota o svoju vlastnú budúcnosť.

 

Tibor Bajchy, Mníchov