Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
To, čo mali urobiť „rozhlasáci“ urobili nakoniec iní – Vladimír Mezencev
PRÍŤAŽLIVÁ VÝSTAVA
Nám Slovákom akosi vždy dosť dlho trvá než si začneme vážiť osoby, ktoré pre nás všetkých urobili niečo hodnotné, alebo nás aspoň trochu preslávili v cudzine. Dôkazom toho je aj vzťah k uznávanému rozhlasovému športovému reportérovi, fotografovi, glosátorovi a publicistovi Gabovi Zelenayovi. V závere minulého roka sme si pripomenuli jeho nedožité sté narodeniny. O dôstojnú spomienku sa mal postarať predovšetkým RTVS, súčasťou ktorého sa stal aj Slovenský rozhlas, nástupca Čs. rozhlasu na Slovensku, kde tento obľúbený rozhlasový redaktor pracoval celé desaťročia. Žiaľ, nestalo sa tak. RTVS dokonca neprejavil záujem ani o časť pozostalosti G.Zelenaya. V tejto súvislosti môžeme s uspokojením konštatovať, že redakcia SNN jubileu tejto významnej osobnosti /nielen/ slovenskej žurnalistiky venovala patričnú pozornosť.
CHVÁLYHODNÁ AKTIVITA
Slová uznania si zaslúži najmä Únia slovenských novinárov /ÚSN/, ktorá už od roku 2018 udeľuje Cenu G.Zelenaya za „dlhoročnú tvorivú profesionálnu prácu na prospech zvyšovania úrovne slovenskej žurnalistiky, šírenie národných ideí a posilňovanie postavenia Slovenskej republiky doma i v zahraničí“. Doteraz si toto vysoké uznanie za svoju dlhoročnú prácu a za svoje životné postoje a aktivity prevzalo 25 slovenských novinárov.
Cena Gabriela Zelenaya nesúvisí so spomenutým jubileom tohto rozhlasového reportérskeho „mága“, ale je ňou ďalšia aktivita Rady ÚSN – zriadenie Pamätnej plakety STOROČNICA GABRIELA ZELENAYA. Plakety sa udeľovali na dvoch miestach – v Bratislave a Košiciach – pričom ju prevzali predovšetkým vynikajúci slovenskí športovci, olympijskí víťazi, majstri sveta i Európy. Za všetkých spomenieme iba hokejistov Jozefa Golonku, Dáriusa Rusnáka, Igora Libu, Bedřicha Brunclíka, Jána Selveka, futbalistov Jozefa Módera, Stanislava Semana, Jána Kozáka st., Jozefa Bombu in memoriam, Jána Medviďa, Dušana Ujhelyho, Jaroslava Boroša, prvú slovenskú atlétku s olympijskou medailou Evu Šuranovú- Kucmanovú, hádzanárku Boženu Mažgútovú... Tieto pamätné plakety sa dostali do rúk aj pozostalým po známych osobnostiach či už uznávanom a obľúbenom televíznom športovom komentátorovi Karolovi Polákovi a rozhlasovom reportérovi Vladimírovi Martinčekovi.
UNIKÁTNA VÝSTAVA
Keď neurobili to čo mali v RTVS, vzali to do svojich rúk Slovenský olympijský a športový výbor /SOŠV/ a Múzeum SOŠV v Bratislave. Pripravili unikátnu výstavu Pri mikrofóne Gabo Zelenay, ktorá je venovaná tejto osobnosti slovenskej športovej žurnalistiky, ale aj komentátorovi a glosátorovi domácej politickej scény. Medzi exponátmi sú, napríklad, jeho fotoaparáty, pohľadnice, zasielané mu významnými športovcami z olympiád, svetových a európskych šampionátov i ďalších dôležitých podujatí, jeho akreditačné preukazy a karty z rôznych súťaží na celej planéte...
Priamo na otvorení výstavy však pribudol ešte jeden zaujímavý predmet: veľké prenosné rádio, ktoré Gabo Zelenay nosil so sebou na každý priamy rozhlasový prenos zo zápasov najvyššej čs. futbalovej a hokejovej súťaže. Počúval z reproduktorov vystúpenia kolegov z ostatných stretnutí a keď mu réžia dala slovo, stihol okomentovať nielen priebeh toho, čo videl na trávniku či ľade, ale i to, čo sa odohrávalo na iných štadiónoch. Veď predsa než dostal slovo už poznal priebežné výsledky zápolení od Plzne cez Prahu až po Prešov a Košice, pričom on sledoval a do mikrofónu popisoval poslucháčom to, čo sa dialo v boji o ligové body, napríklad, v Trenčíne.
Nuž, je zbytočne popisovať jednotlivé exponáty, tie treba jednoducho vidieť. Veď výstava v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach potrvá až do 17.septembra t.r.
Foto: STM