Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Tituly Športovec roka SR 2023 získali Barteková a futbalisti

Barteková, ktorá získala v streleckom svete v skeete unikátne double majsterky sveta a Európy, sa medzi najúspešnejších športovcov roka dostala tretíkrát.

 

Strelkyňa Danka Barteková a futbaloví reprezentanti získali ocenenia najlepší jednotlivec a najlepší kolektív v tradičnej novinárskej ankete Športovec roka 2023. Barteková sa dostala na najvyšší stupienok premiérovo v kariére. Druhá skončila obhajkyňa triumfu lyžiarka Petra Vlhová, tretí bol futbalista Stanislav Lobotka. Výsledky ankety Klubu športových redaktorov (KŠR) vyhlásili na slávnostnom galavečere v Opere Slovenského národného divadla v Bratislave.

Barteková, ktorá získala v streleckom svete v skeete unikátne double majsterky sveta a Európy, sa medzi najúspešnejších športovcov roka dostala tretíkrát. Po 3. mieste v olympijskom roku 2012 a ôsmom v roku 2019 sa stala prvýkrát víťazkou ankety. Tridsaťdeväťročná členka Športového centra polície je po Jozefovi Göncim (1999) a Zuzane Rehák Štefečekovej (2012) treťou strelkyňou, ktorá triumfovala v ankete KŠR. Zvíťazila v nej o 72 bodov pred Vlhovou, ktorá vyhrala predchádzajúce štyri ročníky ankety. Barteková dostala 1187 bodov, Vlhová 1115. Meno víťazky chýbalo na dvoch zo 129 platných hlasovacích lístkov, obhajkyňa prvenstva bola na všetkých. "Priznám sa, že som si netrúfala ani myslieť na to, že by som zosadila z trónu Peťu Vlhovú. V predošlých rokoch som viac cien odovzdávala ako prijímala, o víťazstve v ankete som začala rozmýšľať až po majstrovstvách Európy. Potom som si začala uvedomovať, že je to naozaj silný rok a moje úspechy by mohli zarezonovať," povedala na slávnostnom ceremoniáli.

Barteková nevníma ocenenie ako záväzok či tlak: Sústredím sa na budúcnosť

Slovenská strelkyňa Danka Barteková nevníma víťazstvo v ankete Športovec roka ako záväzok alebo tlak. Pre úradujúcu majsterku sveta i Európy v skeete je to premiérový triumf v tejto ankete a získala ho v konkurencii lyžiarky Petry Vlhovej. Barteková bola prvá na osemdesiatich hlasovacích lístkoch, jej súperka na 33.

Medzi najúspešnejších športovcov roka sa dostala tretíkrát. Na prvom mieste je po 3. pozícii v roku 2012, keď získala bronz na OH v Londýne, a ôsmom v roku 2019. Tridsaťdeväťročná členka Športového centra polície je po Jozefovi Göncim (1999) a Zuzane Rehák Štefečekovej (2012) tretia strelkyňa, ktorá triumfovala v ankete KŠR. Oproti Vlhovej získala o 72 bodov viac - lyžiarka vyhrala predchádzajúce štyri ročníky ankety a jej meno nechýbalo tento rok ani na jednom hlasovacom lístku. Barteková absentovala v najlepšej desiatke v dvoch zo 129 prípadov.

"Túto anketu a víťazstvo v nej beriem ako ocenenie za minulý rok. Medaily a úspechy z neho som už odložila bokom. Od nového roka sa sústredím len na budúcnosť a toto ocenenie nevnímam ako obrovský záväzok alebo tlak. Keď budem trénovať a nebude sa mi dariť, spomeniem si, že sú tu aj takéto lákadlá a motivácie," uviedla Barteková na slávnostnom galavečere.

Ocenila aj svojho streleckého kolegu Mariána Kovačócyho, ktorý získal striebro na MS v trape a v ankete skončil ôsmy. Zároveň však pripustila, že v najlepšej desiatke jej nejaké mená aj chýbajú. "Ocitla som sa v najlepšej spoločnosti. Myslím si však, že tam chýbajú niektoré mená. Napríklad Marianna Jagerčíkova, ktorá je majsterka sveta v olympijskom športe (skialpinizmus). Veľmi sa však teším, že je tam ďalší strelec, vicemajster sveta Marián Kovačócy. Pre nás strelcov je táto anketa možnosť na pripomenutie sa," uviedla Barteková.

V Paríži ju čakajú piate olympijské hry a už v najbližších dňoch odštartuje sezónu na Svetovom pohári v Rabate. "Už zajtra odlietame do Maroka, bude to môj prvý Svetový pohár v tejto sezóne. Počasie na Slovensku mi našťastie dovolilo trénovať aj doma. Mám za sebou kvalitnú zimnú prípravu, v decembri som začala sústredenie v Amerike, bola som dvakrát v Taliansku a mohli sme nastrieľať kvalitné objemy. Prvé preteky mi ukážu, čo ešte treba vylepšiť a vychytať," povedala k najbližším plánom Barteková. Teší ju, že má už teraz úplne pripravenú zbraň na celú sezónu: "Na konci roka som uzavrela akékoľvek zmeny zbrane aj nábojov. Mám párovú zbraň a na svojom vybavení už nebudem nič meniť, čo je prekvapenie. Ideme s tým, čo mi prinieslo úspech aj vlani."


Na viac ako 100 hlasovacích lístkoch (105) bol aj tretí v ankete Lobotka. "Chcem sa ospravedlniť, že sa nemôžem zúčastniť, ale nedovoľujú mi to klubové povinnosti. Ale touto cestou sa chcem poďakovať všetkým, ktorí za mňa hlasovali a ktorí ma podporovali. Toto ocenenie pre mňa znamená veľmi veľa a tiež mi to dodáva veľa energie, aby som reprezentoval slovenský futbal a šport vo svete. Gratulujem všetkým oceneným," povedal Lobotka prostredníctvom video odkazu.

Na štvrtej priečke sa umiestnila vodná slalomárka Eliška Mintálová. "Patriť medzi top športovcov na Slovensku je obrovská prestíž a som veľmi šťastná, že sa mi to podarilo. Verím, že v budúcnosti to vytiahnem na ten najvyšší stupienok, ale na to si ešte budeme musieť počkať," uviedla strieborná z MS v Londýne. Za ňou nasledovali plochodrážnik Martin Vaculík, atlétka Viktória Forsterová, futbalista Dávid Hancko, strelec Marián Kovačócy, mladá hokejistka Nela Lopušanová a elitnú desiatku uzavrel šprintér Ján Volko. "Som naozaj poctený, že tu môžem stáť medzi najlepšími športovcami. Je to pre mňa veľký sviatok a veľmi sa teším. Zároveň je to veľký sviatok aj pre motoršport," povedal Vaculík.

Mintálovú potešilo štvrté miesto v ankete, raz chce byť prvá

Eliška Mintálová má za sebou jednu zo svojich najlepších sezón, čo ocenili aj športoví novinári a v tradičnej ankete Športovec roka sa dostala premiérovo do najlepšej desiatky. Dokonca hneď na štvrté miesto a verí, že raz vystúpi aj na najvyšší stupienok.

Dvadsaťštyriročná pretekárka si vlani vybojovala prvú individuálnu medailu na majstrovstvách sveta, keď v Londýne získala striebro v K1 žien a zároveň aj miestenku na OH 2024. Krátko pred šampionátom vyhrala aj svoje premiérové preteky Svetového pohára v španielskom Seu d’Urgell. Tieto úspechy ju katapultovali tesne pod pódium ankety Klubu športových redaktorov (KŠR). "Patriť medzi top športovcov na Slovensku je obrovská prestíž a som veľmi šťastná, že sa mi to podarilo. Verím, že v budúcnosti to vytiahnem na ten najvyšší stupienok, ale na to si ešte budeme musieť počkať," povedala.

Mintálová sa nezúčastnila na pondelkovom slávnostnom galavečere v Bratislave, keďže pred pár dňami zamierila na opačnú stranu zemegule. "Po dlhšej príprave doma sme pred týždňom odleteli do Austrálie na kľúčové sústredenie pred blížiacou sa sezónou," uviedla prostredníctvom video odkazu. Sezóna vyvrcholí v lete olympijskými hrami v Paríži. Mintálová na nich bude patriť k veľkým slovenským nádejam na zisk cenného kovu. "Vrcholom sezóny bude olympiáda, na ktorú sa nesmierne teším. Aj keď máme dovtedy ešte veľa času, snažíme sa vkladať všetku energiu do každého jedného tréningu tak, aby sme nič nepodcenili. Aby sme na olympiádu prišli sebavedomí, hlavne mali dobre natrénované a podali čo najlepšie výkony," zaželala si.

Mintálová sústredí celú prípravu na Paríž a v tom jej bude pomáhať aj jej realizačný tím. "Chcela by som sa poďakovať svojmu tímu za odvedenú prácu, cestu, ktorú sme spolu absolvovali, a všetko, čo sme dosiahli. Najmä svojmu trénerovi Peťovi Cibákovi a asistentovi, ktorý je zároveň môj partner. Kondičným trénerom, fyzioterapeutom, mentálnej trenerke, plaveckému trénerovi, manažérovi, tímu, Dukle Banská Bystrica, ktorá nám vytvára podmienky, aby sme mohli robiť kvalitne to, čo nás baví. A fakulte telesnej výchovy a športu, za to že mi umožňuje robiť šport a zároveň aj študovať," dodala.


Medzi kolektívmi suverénne triumfovali futbaloví reprezentanti SR, ktorí sa prebojovali na záverečný turnaj majstrovstiev Európy 2024. Anketu v kategórii kolektívov vyhrali šiestykrát po rokoch 2009, 2010, 2014, 2015 a 2020 a v počte triumfov sa vyrovnali hokejovej reprezentácii Slovenska. Rekordérom zostáva s ôsmimi triumfami štvorkajak SR v rôznom zložení a na rôznych dištanciách. Na ďalších priečkach skončili futbalisti Slovana Bratislava a hokejová reprezentácia do 18 rokov.

"Som šťastný a som rád, že sme potešili hráčov a realizačný tím. Najviac som však šťastný z toho, že sme potešili ľudí, aj keď nám spočiatku neverili. Našiel som mužstvo, ktoré ma nasledovalo a robilo všetko, čo sme si povedali. Postupne prišli dobré výkony i výsledky a na konci kvalifikácie sme dokázali zaplniť štadión," povedal tréner slovenských futbalistov Francesco Calzona.

Calzonu i Hamšíka cena za rok 2023 potešila, no už myslia na EURO

Najlepším športovým kolektívom Slovenska za uplynulý rok bola s veľkým náskokom futbalová reprezentácia. V tradičnej ankete Športovec roka triumfovala s náskokom 159 bodov pred konkurentmi zo Slovana Bratislava. "Sokoli" sa dostali na vrchol šiestykrát po rokoch 2009, 2010, 2014, 2015 a 2020 a vyrovnali zápis slovenských hokejistov.

Hlavným dôvodom víťazstva v ankete bol ich postup na tohtoročné majstrovstvá Európy v Nemecku. Ten sa však nerodil ľahko a taliansky tréner Francesco Calzona čelil najmä v úvode svojho pôsobenia na lavičke slovenskej reprezentácie veľkej kritike. Tímu však postupne vštepil svoj herný prejav a prišli aj výsledky.

Slovákov vyžrebovali do kvalifikácie až z 5. výkonnostného koša, no napriek tomu sa dostali tretíkrát v sérii na EURO. Z desiatich stretnutí kvalifikácie počas roka 2023 vyhrali sedem, raz remizovali a dvakrát prehrali so suverénnym Portugalskom, čo v tabuľke J-skupiny znamenalo 2. priečku. "Zo začiatku to nebolo ideálne, ani ohlasy na našu hru. Som však šťastný a som rád, že sme potešili hráčov a realizačný tím. Najviac som ale šťastný z toho, že sme potešili ľudí, aj keď nám spočiatku neverili. Našiel som mužstvo, ktoré ma nasledovalo a robilo všetko, čo sme si povedali. Postupne prišli dobré výkony i výsledky a na konci kvalifikácie sme dokázali zaplniť štadióny," povedal na slávnostnom ceremoniáli hlavný tréner.

Aj keď si počas neho zaspomínal a zhodnotil uplynulý rok, už sa naplno zameriava na ten prebiehajúci. Vrcholné podujatie totiž odštartuje už o štyri mesiace (14. júna - 14. júla) a Slováci nastúpia v základnej E-skupine proti Belgicku, Rumunsku a víťazovi B-vetvy baráže. V nej sa o jedno miesto na ME pobijú Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Izrael a Island: "Môžem sľúbiť, že s realizačným tímom spravíme maximum pre to, aby sme boli pripravení na EURO. Spravíme maximum pre to, aby sme na turnaji dosiahli čo najlepšie výsledky."

Slováci odohrajú v marci dva prípravné zápasy s Rakúskom a v Nórsku, ďalší by mal pribudnúť v záverečnom bloku pred ME. "Prípravu sme naplánovali tak, že už v marci nás čakajú dva ťažké zápasy. Podľa toho sme vyberali aj súperov, aby nám ukázali, na akej úrovni sme. V máji pokračujeme ďalšou časťou sústredenia, kde budú hráči, ktorým budú skôr končiť ligy. Budeme pár dní v Šamoríne a možno to ukončíme nejakým prípravným zápasom so slovenským mužstvom, no to ešte dohadujeme," uviedol Calzona. Po pár dňoch voľna čaká jeho zverencov na prelome mája a júna sústredenie v Rakúsku a potom ešte jeden zápas v Bratislave.

Hlavný kouč chce v zostávajúcich mesiacoch komplexne zapracovať na viacerých aspektoch hry. Uvedomuje si, že mužstvo ešte úplne neprešlo vývojom: "Tých vecí je viacej, či taktika, technika, kondícia. Ešte nie sme na vrchole. Vieme, kto nás čaká na ME a chceme zlepšiť všetky veci, o ktorých si myslíme, že nám až tak nejdú, aby sme boli konkurencieschopní."

Calzona verí, že bude mať k dispozícii aj obrancu Milana Škriniara. Kapitán reprezentácie podstúpil začiatkom januára úspešnú operáciu ľavého členka, no dĺžka jeho rekonvalescencie nie je presne stanovená. "Je náš kapitán, určite s ním počítame a čakáme ho. Som s ním v úzkom kontakte a komunikujeme každý týždeň, dobre sa mu to regeneruje a hojí, takže si nepripúšťame, že by sa to mohlo vyvíjať inak. Robí pokroky a čakáme ho na ihrisku," povedal Calzona. Potešilo ho aj to, že v bránke Newcastlu pravidelne nastupuje Martin Dúbravka: "Samozrejme ma to teší, ale u Martina som nemal žiadne pochybnosti, ani keď nechytal pravidelne. Vždy prišiel perfektne pripravený. Vážim si jeho kvality, hráčske i ľudské."

Ocenenie pre najlepší kolektív prevzal spolu s ním bývalý reprezentant Marek Hamšík, ktorý už ukončil kariéru a pridal sa k realizačnému tímu, no v júni ešte zasiahol do súbojov s Islandom a Lichtenštajnskom. "Dosiahli sme fantastický úspech a kvalifikovali sa na ME. Nie je to každý rok, ale každé štyri. Vždy je to obrovský úspech, takže takéto ocenenie v ankete si vždy zaslúži. Veľmi si to všetci vážime, znamená to, že sme dobre reprezentovali Slovensko," povedal.

Okrem ceny pre najlepší kolektív prevzal cenu aj za Stanislava Lobotku, ktorý skončil tretí medzi jednotlivcami. "Cenu si nechám pre seba a vymením ju za moje štvrté miesto," povedal so smiechom. "Ale nie. Stano ukázal v reprezentácii i v klube, že je obrovský líder a získal aj taliansky titul. Zaslúži si to tretie miesto," dodal.


Paralympionikom roka sa stal Radoslav Malenovský, ktorý vybojoval v peruánskej Lime titul majstra sveta v ľubovoľnej malokalibrovke 3x40. Pre 37-ročného člena Športového centra polície ide o premiérový triumf v ankete. "Ďakujem veľmi pekne, že som sa mohlo posadiť medzi také veľké mená, ktoré tu sú. Je to úžasný pocit a pocta. Chcem sa poďakovať v prvom rade mojim rodičom a všetkým za podporu," povedal. Na ďalších dvoch priečkach skončili paracyklista Jozef Metelka a parastrelkyňa Veronika Vadovičová. Za paralympijský kolektív roka vyhlásili družstvo parahokejistov, ktoré postúpilo rovnako ako v ankete druhí curleri na vozíku do elitnej kategórie majstrovstiev sveta.

Ocenenie Športová legenda, ktorú určuje KŠR, tento rok dostala najväčšia osobnosť slovenského zápasenia Jozef Lohyňa. V zbierke trofejí má nielen bronzovú olympijskú medailu zo Soulu 1988, ale ako jediný zo zápasníkov na Slovensku a v Česku aj titul majstra sveta vo voľnom štýle, ktorý si vybojoval v roku 1990 v Tokiu. Stal sa vďaka nemu aj Športovcom roka 1990. Mnohonásobného medailistu z vrcholných súťaží a vlajkonosiča čs. výpravy na otvorení OH 1992 a slovenskej výpravy na otvorení OH 1996 zvolili za najúspešnejšieho zápasníka 20. storočia. "Samozrejme, že ma potešilo zaradenie medzi legendy slovenského športu. Moja kariéra bola bohatá a dlhá, najcennejšie sú pre mňa prvé medaily a olympijský bronz v Soule, potom titul majstra sveta. Som na žinenke, mám svoju akadémiu a venujem sa deťom aj dospelým," povedal.

V kategórii Talent roka získali ocenenia džudistka Patrícia Tománková za letné športy a hokejistka Nela Lopušanová za zimné. Čoskoro 16-ročná Lopušanová sa dostala aj do elitnej desiatky ankety Športovec roka ako suverénne najmladšia laureátka.

Klub športových redaktorov udelil Cenu Štefana Mašlonku za poskytnutie najlepších tlačových služieb v roku 2023 Slovenskému futbalovému zväzu.

V tohtoročnej ankete hlasovalo okopy 129 športových novinárov a členov Klubu športových redaktorov. Hlasy dostalo 64 jednotlivcov a 19 kolektívov. Bartekovú zaradilo na 1. miesto 80 žurnalistov, Vlhovú 33, Lobotku 11. Na prvých priečkach sa u hlasujúcich objavili aj Eliška Mintálová, Martin Vaculík, Dávid Hancko a Marianna Jagerčíková.

Až 105 hlasujúci dalo medzi kolektívmi na 1. miesto futbalovú reprezentáciu. Futbalový Slovan Bratislava sa ocitol na 1. priečke 11-krát. Zaujímavosťou je, že hlasujúci hokejovú osemnástku zaradili na druhú či tretiu priečku, najvyššie sa neocitla na rozdiel od družstva strelkýň v skeete, florbalistiek Slovenska, hádzanárok Iuventy Michalovce, volejbalistiek Slovenska či tenistiek Slovenska ani raz.

VÝSLEDKY: (hlasovalo 129 športových novinárov a členov Klubu športových redaktorov. Čísla za menom a športovým odvetvím u jednotlivcov, respektíve názvom kolektívu znamenajú postupne počet bodov, v zátvorke celkový počet umiestnení na 1., 2. a 3. mieste na lístkoch a napokon údaj, na koľkých lístkoch sa objavilo meno laureáta. Hlasy dostalo 64 jednotlivcov a 19 kolektívov.


jednotlivci:
1. Danka Barteková (športová streľba) (80 26 12) 1187 127x
2. Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie) (33 56 24) 1115 129x
3. Stanislav Lobotka (futbal) (11 26 23) 778 105x
4. Eliška Mintálová (vodný slalom) (1 4 17) 546 95x
5. Martin Vaculík (plochá dráha) (1 4 10) 425 82x
6. Viktória Forsterová (atletika) (0 0 6) 372 87x
7. Dávid Hancko (futbal) (1 3 8) 345 65
8. Marián Kovačócy (športová streľba) (0 2 3) 309 62x
9. Nela Lopušanová (ľadový hokej) (0 3 8) 301 69x
10. Ján Volko (atletika) (0 1 3) 197 47x
----------------------------------------------------------
11. Marianna Jagerčíková (skialpinizmus) (2 2 5) 195 43x
12. Tajmuraz Salkazanov (zápasenie) (0 0 2) 172 41x
13. Matej Beňuš (vodný slalom) 161 43x
14. Zuzana Rehák Štefečeková (streľba) (0 1 0) 133 28x
15. Martin Svrček (cyklistika) 90 30x
16. Adam Gajan (ľadový hokej) 76 20x
17. Jozef Bošanský (lukostreľba) (0 1 0) 54 15x
18. Martin Dúbravka (futbal) 53 16x
19. Barbora Mokošová (šp. gymnastika) (0 0 1) 50 18x
20. Monika Chochlíková (thajský box) 49 14
21. Gabriela Gajanová (atletika) (0 0 1) 44 11x
22. Patrícia Tománková (džudo) (0 0 2) 43 13x
23. Barbora Balážová (stolný tenis) 43 15
24. Patrik Jány (športová streľba) (0 0 1) 38 14x
25. Milan Škriniar (futbal) (0 0 1) 30 6x
26. Michal Križánek (kulturistika) (0 0 1) 21 4x
27. Juraj Varga (motorizmus) 20 5x
28. Zuzana Paňková (vodný slalom) (0 0 1) 19 5x
29. Anna Miklová (fitnes) 18 5x
30. Veronika Vadovičová (parastreľba) 16 5x
31. Jozef Metelka (paracyklistika) 16 5x
32. Tatiana Ondrušková (fitnes) 15 4x
33. Juraj Tužinský (športová streľba) 14 3x
34. Radoslav Malenovský (parastreľba) 14 6x
35. Lukáš Haraslín (futbal) 14 3x

kolektívy:
1. Futbalisti Slovenska "A" (105 7 4) 333 116x
2. Futbalisti Slovana Bratislava (11 60 21) 174 92x
3. Hokejová reprezentácia do 18 rokov (0 14 18) 46 32x
4. Družstvo strelkýň v skeete (2 10 12) 38 24x
5. Florbalistky Slovenska (1 8 12) 31 21x
6. Hádzanárky Iuventy Michalovce (3 5 6) 25 14x
7. Stolné tenistky Slovenska (0 6 10) 22 16x
8. Volejbalistky Slovenska (3 1 10) 21 14x
9. Futbalisti Spartaka Trnava (0 3 15) 21 18x
10. Miešané družstvo v trape (0 5 8) 18 13x
11. Tenistky Slovenska (1 3 3) 12 7x
12. Tenisti Slovenska (1 2 5) 12 8x
13. Družstvo strelkýň v trape (0 2 1) 7 3x
14. Hokejisti HK Nitra (0 3 1) 7 4x
15. Basketbalistky Slovenska (0 1 0) 2 1x
16. Hádzanári MŠK Považská Bystrica (0 1 0) 2 1x
17. Hokejová reprezentácia do 20 rokov (0 0 1) 1 1x
18. Hádzanárky DAC Dunajská Streda (0 0 1) 1 1x
19. Vodnoslalomárska hliadka 3xC1 mužov (0 0 1) 1 1x

Zdroj: Teraz.sk