Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Testery do parlamentu! – Štefan Nižňanský

Tak ako sa uplatňujú rôzne testery pri cestných kontrolách vodičov, mali by sa uplatňovať aj na kontrolu poslancov parlamentu. Lebo ak sú ako „pod vplyvom“..., dokážu neuveriteľne tárať a divákov či poslucháčov až šokovať. Ako dnes (v pondelok 14. januára 2019) pred jedenástou predpoludním Boris Kollár, ktorý pôvodne zvolal brífing k téme katastrofálna situácia v slovenskom športe. „Treba dať tejto téme náležitú vážnosť,“ myslí si Kollár. Podľa hnutia práve posledná kauza trénera hokejovej reprezentácie do 20 rokov Ernesta Bokroša ukázala, aký zvrátený systém tu dlhodobo máme. „Rodiny sa zadlžujú, rodičia zbierajú odpadky, brigádujú, predávajú majetky, prichádzajú o domy len preto, aby ich deti mohli vo svete športu preraziť,“ povedal Kollár v úvode. Keby som nesledoval tlačovku na TA3 v priamom prenose, mylne by som nadobudol dojem, že Boris kdesi medzi juliánskym a gregoriánskym Novým rokom našiel v trezore či kúpil na Centrálnom trhovisku bájne zrnko múdrosti... No vzápätí sa pred mikrofónom plamenne rozrečnil ako Fidel na zjazde revolucionárov... Zrejme sa počas Plesu v opere dostal k letáčiku popisujúceho príchod štvrtej priemyselnej revolúcie s masívnym nástupom robotov namiesto živej pracovnej sily. Pobledlý, mihajúc očami s trasúcimi sa kútikmi úst vykričal a vmietol kapitalistom do tvárí čosi o tom, že: Slovensko bude krajinou prázdnych montážnych hál! Preto jeho hnutie podporuje turistický ruch a ministerstvo. Našu pôdu, naše kúpele, naše Vysoké Tatry nám nikto nevezme. Cestovný ruch tu bude vždy. 

 

Ako Popoluška zavretá macochou v kôlni potom pôsobil pri Kollárovi jeho mladý kolega Martin Petriska, študent ČVÚT a predseda mládežníckej organizácie Mladí pomáhajú. Snažil sa držať témy a využil nedávny konflikt na pôde nášho hokeja v súvislosti s pôsobením juniorov na MS do 20 rokov. Poukázal na negatívne trendy so snahou umlčať kritické hlasy upozorňujúce na manažérsku neprofesionalitu či korupciu v hokeji. Keďže sa brífing konal v parlamente, v roli politického aktivistu Petriska vyzval všetkých mladých, aby odvážne a nahlas poukazovali na nešváry v spoločnosti aj v športe.  Stand up komik a multi otec Kollár zatiaľ akoby prešľapujúc podriemkaval za jeho chrbtom, no vzápätí sa otriasol, precitol a športovú tému zhrnul slovami: A banky... Ožobračujú chudákov! A tento štát núti chudákov ukladať si ťažko zarobené peniaze do bánk, nedovolí im ani použiť hotovosť, slobodne sa rozhodnúť, čo chcú so svojimi peniazmi urobiť, tak ešte aj musia platiť vysoké poplatky. A tento štát a banky im dovolia len vybrať si peniaze z bankomatu a platiť vysoké účty. (Nepoužil som citát, nakoľko som prekvapene zistil, že k záznamu TB sa nedá dostať ani na webovom portáli TA3.)

 

Veľká škoda, že niektorým exotom v našej politike prerástlo ego ponad hlavu, že sa neštítia postaviť pred médiá i verejnosť dokonca v priamom televíznom prenose. Lebo aj dobrý úmysel a pôvodná snaha napomôcť pri riešení skutočného problému sa tak vďaka indisponovanému „politikovi“ zmení v kabaret... Nečudo, že v smiechu recipientov zapadnú kamsi aj podnetné slová.

 

Keďže som sa v priebehu dňa zaujímal o mediálne výstupy z tohto brífingu, všimol som si neuveriteľnú „zhovievavosť“ zástupcov siedmej veľmoci k vystúpeniu opozičného politika. Ak by sa čosi podobného dopustil Fico, Danko, Bugár, slovenské médiá hlavného prúdu by na nich nenechali suchú jednu jedinú nitku a vyrobili by škandál, ignorujúc úplne tému, ku ktorej sa vyjadrovali. Dvojaký mediálny meter (pripomínajúci slávny „bulharský meter“ pri inštalácii pisoárov na verejných toaletách v televíznej Skrytej kamere Olivera Andrássyho) je u nás dlhodobo zažitý. Zrejme dobrovoľne a  celkom isto zadarmo dnes novinári prikrášlili lídra opozičnej sekty s hrdým názvom Sme rodina. A pritom zatiaľ ani neohlásil kandidatúru na slovenského prezidenta! Všetky sa zamerali iba na jeho ľúbivý a učesaný citát : „Nikto nepropaguje Slovensko vo svete lepšie ako naši športovci. Politici im pritom nepomáhajú, len im hádžu polená pod nohy a až keď sú úspešní, robia si s nimi selfie“. Líder hnutia Sme rodina preto považuje myšlienku zriadenia nového ministerstva cestovného ruchu a športu za výbornú.

 

Možno sa vážnej témy postavenia športu v našej spoločnosti a potreby zvýšenia pohybových aktivít mládeže, telovýchovy v školách či podmienkam a servisu vrcholových športovcov bude čoskoro a vážne venovať vhodnejší a sústredenejší komunikátor.

Boris Kollár  ma dnes prekvapil najmä v tom, že zrejme nechtiac pochopil stredovekého holandského renesančného humanistu a teológa Erazma Rotterdamského tvrdiaceho: „Zámerne zo seba robiť blázna – to je najvyššia múdrosť.“