Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Tento štát prestáva fungovať, referendum o skrátení volebného obdobia bude druhým úspešným referendom na Slovensku – Robert Fico

(TASR-OTS) - Na  proteste v Košiciach 1. septembra 2021 pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa Ústavy Slovenskej republiky organizovanom stranou SMER – SD vystúpil bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, podpredseda Národnej rady a podpredseda strany SMER – SD Juraj Blanár a predseda strany SMER – SD Robert Fico.


V hlavnom prejave protestu predseda strany SMER – SD Robert Fico na úvod pozdravil všetkých ľudí dobrej vôle z celého Slovenska. Práve Robert Fico je posledným aktívnym slovenským politikom, ktorý bol priamo pri prijímaní Ústavy SR pred 29 rokmi.  Ako uviedol: „Nikdy som neveril, že sa dožijeme toho, že na Slovensku budú vládnuť blázni a poloblázni“. Slovensko má podľa jeho slov modernú ústavu, ale  vládna moc a hlava štátu ju zneužívajú a porušujú v rozsahu nemajúcom v dejinách samostatnej SR obdobu. Ich najväčším zločinom je zmarenie referenda. Prezidentka sa otvorene postavila proti státisícom ľudí, ktorí si želali predčasné voľby.  Vláda a jej sluhovia v parlamente môžu pokračovať v deštrukcii  právneho a sociálneho štátu.  

 

Ďalej sa Robert Fico pýta: „Môžeme hovoriť o ústavnej garancii rovnosti, keď vláda hrubo rozdeľuje ľudí na dve kategórie –  zaočkovaných a  nezaočkovaných? Vláda sa na prehlbovanie tejto diskriminácie neštíti zneužiť ani návštevu Svätého otca. Kde je ľudská sloboda a dobrovoľnosť v rozhodovaní?“. Dôležité podľa R. Fica bude aj to, ako bude niesť zodpovednosť vláda za svoju totálnu neschopnosť, vďaka ktorej v pandémii zomrelo zbytočne takmer 13 tisíc ľudí?   V prejave R. Fico ďalej uviedol: „Právny štát je v úplnom rozklade. Vládna moc ponukami beztrestnosti a štátnymi zákazkami  korumpuje mafiánske kriminálne živly, aby krivo obviňovali nevinných ľudí.  Osud nevinného generála Lučanského nech je pre celé Slovensko mementom.“  

 

Vláda podľa R. Fica podkopáva nielen právny, ale aj sociálny štát. R. Fico pokračuje vo vymenúvaní opatrení, ktoré sociálny štát podkopávajú: „Vláda pripravila dôchodcov o 13. dôchodok, zrušila dôchodkový strop, zastavila razantné zvyšovanie minimálnej mzdy, sociálny dialóg nefunguje, obmedzuje odbory. Kde sa dostane ústavné právo na ochranu zdravia, ak zrušia desiatky nemocníc?“   Strana SMER –SD je podľa R. Fica za demokratické, zákonné ale tvrdé kroky proti  vládnej moci, ktorá všetkých oklamala.  SMER –SD je  za nátlakové verejné protesty. Podľa ústavy máme právo postaviť sa na odpor proti každému, kto odstraňuje demokratický poriadok ľudských práv. Sme za dôsledné využívanie legitímnych opozičných prostriedkov.  

 

R. Fico ďalej pokračuje: „Žiadame ÚS SR, aby urýchlene rozhodoval o návrhoch a sťažnostiach, budeme rešpektovať jeho rozhodnutia.  Bol podaný návrh zmeny ústavy, aby bolo možné zlú vládu vymeniť. Ak nebude tento mesiac schválený v prvom čítaní v NR SR, začneme so zberom podpisov na referendum o predčasných voľbách, ktoré bude zodpovedať požiadavkám ÚS SR. Budeme rafinovanejší a ešte pred  zberom vyzveme prezidentku, aby oznámila svoj postoj k referendovej otázke, či opäť zradí Slovensko a referendum zmarí.“   Slovensko je krásne krajina a  podľa R. Fica nezaslúži vládu, ktorá ničí právny aj sociálny štát a aj keď strana SMER – SD urobila chyby a omyly a mnohé veci jej ľudia ešte neodpustili, ale chce byť „jasnou, silnou, razantnou ľavicovou opozičnou stranou.“   „Nech žije Ústava Slovenskej republiky, nech žije Slovensko, nech žije demokracia“, týmito slovami ukončil svoj prejav predseda strany SMER – SD R. Fico.

Zároveň prikladáme aj text Košického memoranda, ktoré bolo prijaté a predstavené na dnešnom protestom zhromaždení v Košiciach.

KOŠICKÉ MEMORANDUM Z protestu v Košiciach 1. septembra 2021

 

Účastníci  zhromaždenia konaného pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa Ústavy SR posielajú pozdrav z Košíc všetkým ľuďom dobrej vôle.  

 

Máme modernú ústavu. Vládna moc a hlava štátu ju ale zneužívajú a porušujú v rozsahu nemajúcom v dejinách samostatnej SR obdobu. Ich najväčším zločinom je zmarenie referenda. Prezidentka sa otvorene postavila proti státisícom ľudí, ktorí si želali predčasné voľby. Vláda a jej sluhovia v parlamente môžu preto pokračovať v deštrukcii  právneho a sociálneho štátu. Môžeme hovoriť o ústavnej garancii rovnosti, keď vláda hrubo rozdeľuje ľudí na dve kategórie –  zaočkovaných a  nezaočkovaných? Vláda sa na prehlbovanie tejto diskriminácie neštíti zneužiť ani návštevu Svätého Otca. Kde je ľudská sloboda a dobrovoľnosť v očkovaní, ktorú garantuje aj európska legislatíva? Akú zodpovednosť bude niesť vláda za svoju totálnu neschopnosť, vďaka ktorej v pandémii priamo zomrelo zbytočne takmer 13 tisíc ľudí?  

 

Právny štát je v úplnom rozklade. Vládna moc ponukami beztrestnosti a štátnymi zákazkami  korumpuje mafiánske kriminálne živly, aby krivo obviňovali nevinných ľudí. Osud nevinného generála M. Lučanského nech je pre celé Slovensko mementom zvrátenosti súčasných mocipánov a výzvou na zjednanie spravodlivosti. Vláda rok a pol podkopáva sociálny štát. Zastavila zásadné zvyšovanie minimálnej mzdy, ústavou predpísaný sociálny dialóg, obmedzuje odbory. O akom ústavnom práve na primerané hmotné zabezpečenie v starobe môžeme hovoriť, ak zrušili dôchodkový strop, 13. dôchodok a idú znižovať dôchodky? Kde sa dostane ústavné právo na ochranu zdravia, ak zrušia desiatky nemocníc? Vláda hrubo ignoruje Preambulu ústavy. Tá prikazuje pamätať na politické a kultúrne dedičstvo našich predkov. Na oslavy SNP nedala ani cent, priváža migrantov, uráža slovanské národy, aby sa zapáčila svojim zahraničným pánom.  

 

Sme za demokratické, zákonné ale tvrdé kroky proti  vládnej moci, ktorá všetkých oklamala. Sme za nátlakové verejné protesty. Podľa ústavy máme právo postaviť sa na odpor proti každému, kto odstraňuje demokratický poriadok ľudských práv. Sme za dôsledné využívanie legitímnych opozičných prostriedkov. Žiadame ÚS SR, aby urýchlene rozhodoval o návrhoch a sťažnostiach, budeme rešpektovať jeho rozhodnutia.  

 

Bol podaný návrh zmeny ústavy, aby bolo možné zlú vládu vymeniť. Ak nebude tento mesiac schválený v prvom čítaní v NR SR, začneme so zberom podpisov na referendum o predčasných voľbách, ktoré bude zodpovedať požiadavkám ÚS SR. Pred  zberom vyzveme prezidentku, aby oznámila svoj postoj k referendovej otázke, či opäť zradí Slovensko a referendum zmarí. STAČILO! STAČILO A EŠTE RAZ STAČILO! Slovensko, ľudia, ústava si nezaslúžia zradu a znásilňovanie. Slovensko ako hrdá krajina, plná úžasných ľudí sa musí vrátiť na cestu demokracie, právneho a sociálneho štátu.      

 

Účastníci protestu v Košiciach 1. septembra 2021 pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa Ústavy Slovenskej republiky.