Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Tehla k stavbe ministerstva športu – Štefan Nižňanský

Návrh na zriadenie Fondu na podporu športu schválili 18. septembra 2019 poslanci Národnej rady SR. Cieľom novelizácie zákona o športe je vytvorenie inštitúcie zabezpečujúcej efektívnu podporu a rozvoj športu mládeže, vrcholového športu, športovej reprezentácie SR, športu pre všetkých, ale aj pre zdravotne znevýhodnených ľudí.

Podpora športu národniarmi nie je nič nové nielen pre mňa, preto zvlášť neprekvapila legislatívna iniciatíva poslancov Dušana Tittela, Tibora Jančulu (SNS), ku ktorým sa symbolicky pridali Irena Sárközyová (Most-Híd) a Martin Glváč (Smer-SD). No dynamika, s akou terajšia vládna koalícia špurtuje v cieľovej rovinke k volebnej páske v kilometri 2020, prekvapuje nielen meračov so stopkami... Po prijatí Zákona o športe v roku 2016, ktorý garantuje športu 60 miliónov eur, po vytvorení osobitej funkcie štátneho tajomníka pre šport na ministerstve školstva v roku 2018 má i čerstvé zriadenie verejnoprávneho fondu riešiť večné suchoty v bezodnej peňaženke podporovateľov všetkých pohybových aktivít. Mal by garantovať spravodlivú distribúciu financovania i kontrolovať narábanie s financiami, miznúcimi často v Bermudskom trojuholníku medzi zväzmi, športovcami a marketingovými agentúrami... Každý podmieňovací spôsob kladie viaceré otázky, vyvoláva oprávnené obavy. Veď samotní predkladatelia poukazujú na to, že kopíruje vzor Fondu na podporu umenia. A s tým sú veru všakovaké skúsenosti. Mám s ním osobnú negatívnu skúsenosť, potvrdzujúcu nekalé a účelové hodnotenie i rozhodovanie o prisudzovaní štátnych financií tým „správnym“...

 

Čiernobiele videnie

Najvyšším, výkonným a štatutárnym orgánom Fondu na podporu športu má byť správna rada zložená z 11 členov. Kontrolným orgánom fondu má byť päťčlenná dozorná rada. Niežeby sme na Slovensku nemali dostatok zrelých, úspešných a neúplatných osobností. No čiernobiele videnie, ktoré vinou opozície každodenne viac a viac v médiách i v parlamente vytvára hrozbu osobnostnej genocídy, neposkytuje optimistické vyhliadky pre rýchle zvolenie nezávislých odborníkov do 30. novembra 2019.
Celá procedúra sa bude asi – ako pri „slobodnej a demokratickej“ voľbe členov Ústavného súdu SR – naťahovať. Fond bude mať aj odborné komisie, ktoré budú posudzovať predložené projekty a predkladať návrhy na ich financovanie. Môže poskytnúť podporu prostredníctvom príspevku na projekt alebo na športový poukaz. Predpokladom zákona je, že rezort školstva poskytne fondu každoročne príspevok najmenej vo výške 20 miliónov eur. „Stále tvrdím, že šport nikomu neubližuje, práve naopak. Chceme dostať prevenciu z nemocníc na športoviská, znížiť nadmernú konzumáciu liekov a rozpohybovať deti. Na to potrebujeme peniaze a verím, že fond bude úspešný,“ povedal štátny tajomník pre šport Jozef Gönci.

 

Vynárajúce sa otázniky

Upravuje sa tiež zákon o príspevku športovému reprezentantovi, podľa novely bude mať naň nárok aj medailista z majstrovstiev sveta či majstrovstiev Európy v disciplíne, ktorá v danom čase nebola v programe olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier. Čo na to riecť? Jedno z porekadiel konštatuje, že „dobrými úmyslami je vydláždená cesta do pekla“. Zatiaľ teda možno len pozitívne oceniť snahu, no hodnotiť budeme spolu so športovcami až neskôr. Keď spolu s úspešným futbalovými reprezentantom, poslancom NR SR Dušanom Galisom, ktorého som k tejto téme pre Extra plus oslovil, odpovie prax na vynárajúce sa otázniky: Tie peniaze, o ktoré príde rozpočet ministerstva školstva, sú určené na platy funkcionárov alebo pôjdu priamo aktívnym športovcom? Budú sa z nich financovať priamo podujatia, či skôr zanedbaná infraštruktúra? Bude fond podporovať viac vrcholový šport a štátnu reprezentáciu, alebo naopak – nové, marginálne, netradičné pohybové iniciatívy? Ako sa bude kreovať rozhodujúci orgán fondu? Budú v ňom mať rovnocenné zastúpenie s jedným hlasom najväčšie športové zväzy ako futbal či hokej so státisícovou základňou rovnako ako lukostrelci, sánkari, snoubordisti? Tie peniaze budú prioritne určené na nákup najmodernejších technológií, vstupujúcich do vrcholového športu, alebo viac na projekty „našich kamarátov“?

Čas ukáže. Športová verejnosť sleduje všetky tieto aktivity pozorne a s nádejou. Rovnako s otázkou, či sa predsedovi slovenského parlamentu a predsedovi SNS Andrejovi Dankovi podarí ešte do konca tohto roka navrhnúť a presadiť aj vznik nového ministerstva cestovného ruchu a športu.