Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Tešiť sa môže celý Šariš

Jar je konečne tu a jej od vekov prirodzené dary sa rozhodli rozšíriť pre ľudí neúnavní organizátori každoročného dobývania hradu Šariš. Táto historicko-kultúrna show pre všetkých záujemcov o minulosť regiónu každoročne láka na priebežne rekonštruovaný Šarišský hrad stovky ľudí všetkých vekových kategórií.  Dobývanie hradu sa odvíja od skutočnej historickej udalosti, keď v súvislosti so známou  bitkou pri Rozhanovciach dobýjali tento hrad vojská vojvodu z Anjou.

 

Organizátori sľubujú celému regiónu, že zábava, ktorá začne v nedeľu 26. apríla približne o 11. hodine a potrvá do cca 17. hodiny, bude pestrá a na rozdiel od predchádzajúcich rokov pribudnú aj nejaké novinky. Napríklad, vlastná hradná mena groš a polgroš, ktorými sa bude platiť všetko, čo bude k predaju – od jedla a pitia po suveníry a nejaké atrakcie.  Okrem samotnej bojovej scény dobývania ponúknu organizátori dobové zážitkové tvorivé dielne pre deti (práca s klasickými prírodnými materiálmi), ukážky historických remesiel  šitie historických odevov, v permanencii bude aj ručná kováčska dielňa i hradná krčma, na rad prídu aj verbovačky, bubnová show či ochutnávka práve upečeného chlebíka z hlinenej pece. A tak ďalej a tak ďalej...

 

Aj my sme toho názoru, že celý šarišský región sa už teraz môže tešiť na hradnú nedeľu 26. apríla, vyšliapať na hradný kopec stojí za tú miernu námahu, ktorá vlastne ani nie je námahou ale príjemnou prechádzkou. Aj takýmto spôsobom sa možno poďakovať obetavým dobrovoľným organizátorom tejto nevšednej akcie, ktorí chcú urobiť niečo zaujímavé, zábavné, poučné   a príťažlivé pre všetkých, ktorí musia prekonať jednu z najťažších prekážok – zdolať vlastnú pohodlnosť!

Takže, Šarišania, hurá na hrad!

A nakoniec opäť potečie kečup ...

A nakoniec opäť potečie kečup ...