Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Teší ma, že náš rokovací poriadok inšpiruje aj iné... – Andrej Danko

Bratislava 14. júna (TASR) - Na Bratislavskom hrade dnes spolu rokovali predsedovia českého a slovenského parlamentu. Výročné zasadnutie, ktorého sa zúčastnili aj predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko a predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radek Vondráček sa konalo pri príležitosti viacerých spoločných výročí.

Témy rokovania sa venovali najmä nášmu rokovaciemu poriadku a väčšej spolupráci v rámci Vyšehradskej štvorky. Obaja lídri parlamentov sa zhodli na tom, aby V4 na spoločných rokovaniach viac rozhodovalo aj o Európskych problémoch, závery čoho by boli neskôr predkladané aj na pôde Európskeho parlamentu. Touto cestou by mohla byť skupina krajín V4 “viac počutá” v Európe.

Predseda českého parlamentu privítal aj rozšírené formáty V4, o ktoré sa už dlhodobo snaží predseda NR SR A. Danko. Potvrdili si záujem stretnutia V4+pobaltské krajiny, V4+Benelux, V4+Francúzsko a Nemecko, ktoré sa majú uskutočniť počas slovenského predsedníctva krajín Vyšehradskej štvorky.

Téma prišla aj na slovenský rokovací poriadok. Český parlament sa podľa slov jeho predsedu Vondráčka bude našou novelizovanou formou inšpirovať a v niektorých prípadoch aj preberať. Obe krajiny sa zároveň budú snažiť zblížiť svoje rokovacie poriadky s Európskym parlamentom. "Dohodli sme sa na tom, že v rámci zmeny rokovacích poriadkov, pretože aj ČR čaká zmena rokovacieho poriadku, sa budeme snažiť zaviesť určité inštitúty, ktoré budú zbližovať legislatívu Európskeho parlamentu ako takú s národnými parlamentmi. Zároveň som rád, že náš rokovací poriadok, ktorému sa na Slovensku smiali a odsudzovali ho, si našiel uznanie aj za hranicami nášho štátu. Mnohé krajiny ho vítajú a preberajú ho," spresnil Danko. Obaja chcú zároveň pracovať aj na etickom kódexe poslanca, ktorý podľa ich slov je v parlamentoch nutný. Slušnosť v komunikácii by mala byť vzorom aj pre bežných ľudí, čomu v súčasnosti tak nie je.

Predseda českého parlamentu Radek Vondráček na záver stretnutia prijal pozvanie svojho slovenského kolegu Andreja Danka, a vystúpi v pléne slovenského parlamentu. Predseda NR SR A. Danko zasa vystúpi pred poslancami českého parlamentu. Umožniť by to mala novela rokovacích poriadkov oboch krajín, ktorá by dovoľovala vystúpiť v pléne aj zahraničným politikom.