Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Taliani podali svetové výkony, my na viac nemáme! – Peter Hronský

Aj tak sa dá stručne zhodnotiť 22. ročník Banskobystrickej latky, ktorý sa konal v športovej hale Dukly Banská Bystrica 4. februára toho roku na Štiavničkách. Mužskú súťaž ovládli Taliani. Predovšetkým Gianmarco Tamberi, ktorého 235 cm je najlepším svetovým výkonom roka, bol fantastický. Doterajšie maximum 234 cm v podaní Katarčana Mutaza Essu Baršima z Malmö prekonal o 1 cm. Dvadsaťtriročný rodák z Civitanova Marche, v spomínaný večer miláčik žičlivého banskobystrického publika, zároveň utvoril nový taliansky rekord a o 5 cm vylepšil svoj osobný halový rekord. Druhé miesto obsadil rovnakým výkonom 235 ďalší taliansky reprezentant Marco Fassinotti, ktorý bol horší na pokusy ako jeho krajan. Obaja výškari z Apeninského polostrova sa potom ešte pokúšali o 237 cm, Tamberi raz dokonca aj o 240 cm, ale neuspeli. Tretí skončil majster sveta spred 9 rokov, Bahamčan Donald Thomas, s 233 cm.

 

Banská Bystrica úrovňou vonkoncom nesklamala. Vlaňajší rekord mítingu v podaní excelentného Katarčana Baršima (240 cm) síce zostal na Štiavničkách nedotknutý, ale až štyria pretekári sa dostali cez 233 cm a šiesti cez 230, čo je hranica svetovej triedy. Míting mal opäť skvelú divácku kulisu, pri rozhodujúcich pokusoch Talianov o víťazstvo diváci povzbudzovali v stoji.

 

Slovenská jednotka Matúš Bubeník sa pod Urpínom po roku opäť prehupol cez 230 cm (vlani dokonca 231) a o 4 cm si vylepšil sezónne maximum. Dvadsaťšesťročný výškar VŠC Dukla Banská Bystrica tesne nedal 233, čo by bol splnený limit na halové majstrovstvá sveta v Portlande. Napokon obsadil solídne 5. miesto. Ďalší Slovák Lukáš Beer vlani na BBL zlepšil svoje halové maximum na 225 cm, teraz sa musel uspokojiť so sezónnym rekordom 220 a 12. priečkou. “Nie som spokojný, treba čo najskôr zabudnúť na tieto preteky. Rezervy boli v rozbehu, v ničom inom,” uviedol 26-ročný Beer po podujatí pre agentúru SITA.

 

Svojim, tentoraz komentátorským vystúpením v Banskej Bystrici zaujal aj banskobystrickým divákom známy Švéd Holm, ktorý označil toto podujatie za skvelé a stále svetové. Tým ocenil zodpovedný a precízny prístup organizátorov podujatia. Bývalý úspešný skokan do výšky, olympijský víťaz Holm štartoval na Banskobystrickej latke 4 krát a štyri krát zvíťazil.

 

Súťaž žien mala nižšiu úroveň. Najviac zaujala Doreen Amatová z Nigérie. Dvadsaťsedemročná Amatová výkonom 193 cm dvakrát zlepšila osobný aj národný rekord a trikrát sa pokúšala o svetový výkon roka 2016 a zároveň nové africké maximum 198 cm, ale neúspešne. Amatová splnila účastnícky limit na tohtoročné olympijské hry v Riu de Janeiro. Druhá skončila Švédka Sofie Skoogová, keď prekonala 191 cm. Pre zverenkyňu legendárneho Stefana Holma je to nové osobné maximum. Tretia v konečných výsledkoch, iba 17-ročná Češka Michaela Hrubá, výkonom 191 cm o 2 cm zaostala za osobným rekordom z tejto sezóny.

 

Vysokej favoritke, Airiné Palšyté z Litvy, v Banskej Bystrici premiérové vystúpenie nevyšlo. Líderka svetových tabuliek sa vo štvrtok pod Urpínom ani len nepriblížila k svojmu výkonu roka z Cottbusu (197 cm) a v hale na Štiavničkách prekonala iba 180 cm. Palšyté bola adeptkou na prekonanie dvoch metrov, za čo mala od organizátorov sľúbenú špeciálnu odmenu. “Neviem vysvetliť, čo sa stalo. V rozcvičke som bez problémov dala 185 cm a potom takéto zlyhanie… Musím si to celé s trénerom rozobrať pri videu,” skonštatovala po podujatí sklamaná Palšyté.

Rovnaký výkon ako litovská favoritka dosiahla aj Slovenka Táňa Dunajská (VŠC Dukla Banská Bystrica), čo v prípade 23-ročnej pretekárky znamená osobný rekord zlepšený o 1 cm po 5 rokoch. “Je to skvelé, som veľmi šťastná. Snažila som sa nevnímať, že je proti mne latka vo výške 180 cm. Som rada, že som to skočila a ešte po takom dlhom čase. Veľmi som chcela potvrdiť, že som sa na týchto pretekoch neocitla náhodou,” povedala novinárom po pretekoch Dunajská. Obe skokanské súťaže sledovala, ako to už tradične býva preplnená banskobystrická hala.