Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

T. Gašpar odmieta, že by polícia umiestňovala ľudí do ilegálnych priestorov – TASR

Bratislava 20. augusta (TASR) - Do takzvaných vyhradených priestorov polícia umiestňuje osoby len na krátky čas a iba v situácii, keď sa správajú agresívne voči ostatným, voči sebe alebo ničia majetok. Problematika obmedzovania osobnej slobody je pod dozorom Európskeho výboru na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania (CPT), ktorého posledná návšteva sa na Slovensku uskutočnila v roku 2013. Na dnešnom brífingu to uviedol Tibor Gašpar, prezident Policajného zboru (PZ).

 

 

Policajný prezident tak reagoval na dnešné vyjadrenia ombudsmanky Jany Dubovcovej. Kancelária verejného ochrancu práv (VOP) uskutočnila prieskum, pri ktorom sa zamerala na postup policajtov v prípadoch, keď obmedzujú osobnú slobodu predvedených osôb. Najzávažnejším zistením je podľa kancelárie existencia nelegálneho priestoru na obmedzovanie osobnej slobody.

 

Gašpar odmietol všetky tvrdenia, ktoré by naznačovali, že slovenská polícia zatvára ľudí do akýchsi ilegálnych priestorov, kde by boli podrobovaní neľudskému zaobchádzaniu. Používa však vyhradené priestory, čo môže byť podľa situácie lavička, časť kancelárie oddelená mrežou alebo časť chodby. Podľa neho ani CPT neprikázal Slovensku takéto priestory zrušiť.

 

„Osoby tu nestrávia celý deň, ale len nevyhnutný čas na vykonanie potrebných úkonov. Nie sú tu umiestňované osoby, ktoré sa nesprávajú agresívne a nenapádajú príslušníkov Policajného zboru,“ povedal Gašpar. Upozornil, že strážcovia zákona často predvádzajú osoby, ktoré sú nebezpečné alebo pod vplyvom alkoholu či drog. Umiestnenie takejto osoby na krátky čas do vyhradeného priestoru podlieha administratívnej evidencii na predpísanom tlačive.

 

Samotné cely policajného zaistenia sú podľa policajného prezidenta na Slovensku nadštandardné a taktiež podliehajú prísnej kontrole európskych inštitúcií.