Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

T. DRUCKER: Premiér sa snaží rýchlo zotaviť (2)

Bratislava 4. mája (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) snaží po operácii srdca rýchlo zotaviť. Fico dnes po tom, čo ho v nedeľu (1.5.) prepustili z nemocnice, viedol po prvýkrát rokovanie kabinetu. "Robí všetko po konzultáciách s lekármi," povedal Drucker.

 

Ficov príchod na rokovanie vlády ho neprekvapil, o jeho zámere podľa svojich slov vedel. "Pán premiér určite chcel dať aj signál toho, že je istým spôsobom činným v práci...Chcel ukázať, že je k dispozícii, ale on je, myslím, dôsledný pacient v tomto prípade a bude dodržiavať liečebný postup, aký mu určia lekári," skonštatoval Drucker.

 

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) považuje Ficov krok za dôležitý signál. Priblížil, že na vláde pozdravil kolegov, zablahoželal im k zisku dôvery v parlamente a prebral s nimi aj dôležité pracovné záležitosti. Kaliňák si myslí, že lekári by mohli ospravedlniť dnešný premiérov počin. Zdôraznil, že po zasadnutí vlády opäť pokračuje v rekonvalescencii. Fico podľa Kaliňáka absolvoval vážny lekársky zákrok, s ktorým je spojená devastácia hrudného koša, čo si vyžaduje disciplinovanosť pacienta.

 

„Predovšetkým prišiel na čas, ktorý bol limitovaný a myslím si, že pre nás všetkých členov vlády to bol veľmi dobrý signál, že je s nami, že na nás myslí a že tá vláda je jeden tím, ktorý má pred sebou teraz veľmi vážne úlohy," zhrnul Kaliňák.

 

Fico je podľa jeho slov v dennom kontakte s činnosťou vlády, jej jednotlivých ministrov, ale i s predsedami koaličných strán. Nevylúčil, že odteraz bude viesť vládu pravidelne. "Netuším, ako bude, príroda je mocná. Dôverujme tomu, že jeho rekonvalescencia bude po takom vážnom operačnom zákroku čo najrýchlejšia," doplnil.

 

Premiér je po zákroku v skvelej forme a zotavuje sa rýchlejšie ako je bežné, myslí si šéf diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smer-SD). Avizoval, že Fico by mal 1. júna viesť vládnu delegáciu pri ceste do Bruselu v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ. Má ísť o vecne aj symbolicky dôležitú cestu. "Pre mňa je pozitívna správa, že pán premiér sa zapojí do týchto aktivít aj skôr, než som ja možno individuálne očakával," poznamenal.

 

Pre ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd) bol príchod Fica na vládu prekvapením. "Vždy je dobré, keď vidíme, že ľudia sa po možno aj ťažších zdravotných situáciách vracajú do života, takže, samozrejme, vnímam to pozitívne," uviedla. Žitňanská nechcela komentovať, či návrat do práce tri dni po prepustení z nemocnice je zodpovedný. "Nebudem to posudzovať. Mám aj súkromné skúsenosti v rámci rodiny, kedy to vyzeralo tak, že sa ľudia vracajú do aktívneho života príliš skoro a v konečnom dôsledku im to pomohlo. Takže, je to asi individuálne."

 

Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD) sa premiér do pracovného života zapája pozvoľne. Verí, že na obdobie predsedníctva už bude v poriadku. Osobne by ho poslal aj do kúpeľov, aby sa po operácii zotavil.