Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Systém a nesystémový prezident – Dušan Konček

Bolo určite zaujímavé sledovať americké prezidentské voľby, na televíznej obrazovke určite vyzerali inak, ako to bolo v skutočnosti. V samotnej Amerike zarezonovalo pred voľbami, že šéf FBI odmietol stíhanie Hillary Clintonovej za uniknuté e-maily. Medzi americkými voličmi to zarezonovalo ako bumerang proti Hillary. A dva dni pred voľbami si H. Kissinger išiel prevziať cenu Ruskej akadémie vied, čo je po Nobelovke druhá prestížna cena vo svete. Americký systém jednoducho dovolil, aby sa prezidentom stál nesystémový prezident, čo bol pre svet doslova šok.

 

Ten americký systém, ktorí napríklad tvoria nielen finančné kruhy, ale aj spravodajské elity/ v USA máte dnes 16 rôznych spravodajských agentúr, okrem CIA/ prišiel k názoru, že 20 trilionový štátny dlh je naozaj veľká hrozba pre ekonomiku, USA sú zaplavené čínskym tovarom, rastie nezamestnanosť a bieda, napríklad slávny Detroit, kde voľakedy boli General Motors a Ford dnes pripomína skôr slovenskú Rimavskú Sobotu, ako voľakedajšie kvitnúce mesto, prechádzka po ňom je ako prechádzka po meste duchov. Pravdaže rétorika D. Trumpa sa nemusela páčiť každému, lebo sa vyjadroval dosť tvrdo, nakoniec tento developer má tvrdosť v génoch, lebo jeho otec ho tak naučil a keď videl, že sa mu zapaľujú stehná, tak ho poslal do vojenskej akadémie, čo tiež nebola skúsenosť na zahodenie. Ale tento tvrdý a dosť zaujímavý mladík na ktorého leteli aj ženy rástol z roka na rok a dopracoval sa na biznismena, ktorý nenechal nič na náhodu.

 

Samozrejme, neodolala mu ani rodáčka zo Zlína Ivana Zelníčková, celkom dobrá lyžiarka a ešte krajšia deva. Zrejme mu slovanské typy učarili, lebo dnešná jeho manželka Melania je zasa pre zmenu zo Slovinska. Z prvého manželstva má očarujúcu dcérku Ivanku, ktorá je úspešnou podnikateľkou a jej manželstvo s Jaredom Kusnierom/ inak vnukom bieloruských partizánov/ je vydarené s tromi deťmi o ktoré sa Ivanka stará tak, že vám pripomína Babičku Boženy Nemcovej. Tri manželstvá Donalda Trumpa, kŕdeľ detí a už aj vnúčat tvoria akúsi zvláštnu americkú rodinu. Samozrejme štáb Hillary hľadal presne na tomto citlivom mieste nejaké problémy, ale nenašiel a tak sa vrhol na jeho údajné sukničkárstvo, čo sa tiež nijako nepotvrdzovalo. Hillary bojovala všetkými možnými zbraňami, hlavne mu predhadzovala akýsi vzťah s Putinom, ale Donald Trump, kandidát republikánov, hoci nie všetci republikáni sú s mím zajedno, nakoniec triumfoval s výrazným náskokom. A pritom sa s Putinom nikdy nestretol. Hoci v Rusku bol a chcel tam aj stavať, dokonca v Moskve. Povedali mu, že dostane pozemok do prenájmu, tak vyvrátil oči, potom mu povedali, že vytvoria komisiu, kde bude štvrtina jeho zástupcov. A tak sa otočil na podpätku a radšej odišiel. Ale jeho úmysel spolupracovať s Ruskom, čo zaznievalo v jeho prejavoch, je zrejme trvalejší fenomén. Aj keď jedna vec je predvolebná rétorika a druhá vec je praktická politika. Vidieť to bolo hneď po zvolení, keď z jeho niektorých radikálnych postojov postupne uberal, či už je to v tzv. Obamacare, čo je zdravotnícky systém Obamu, alebo aj čo sa týka mexickej hranice s USA.

 

Čo je však osobitne zaujímavé, po zvolení za prezidenta sa v Rusku objavil úplatok pre ministra financií Uľjukajeva, ktorého Putin pozbavil úradu. Treba vedieť, že v Rusku existovali dvaja experti , ktorí a tomto poli bojovali – liberálny Kudrin, a miestne socialistický Uľjukájev. Kudrina svojho času vyhodil prezident Medvedev, ale posledné dva roky sa Kudrin objavoval po boku Putina. A aby bolo všetko jasné, D. Trump sa netajil v prejavoch tým, že by rád investoval aj v Rusku, teda USA by investovali, lebo tam sú naozaj veľké možnosti. Číňania investovali do plynovodu Sila Sibíri, len tak pre laika hodno pripomenúť, že zo Sibíri to je len do USA na dohodenie kameňom a cez Beringov prieliv a cez Aljašku je to ešte schodnejšie. Inak povedané liberálny Kudrin môže liberalizovať ekonomiku Ruska, čo je zároveň aj Putinova „ vábnička pre nového prezidenta USA. Samozrejme, že D. Trump sa viac obáva Číny ako Ruska a spojenectvo týchto dvoch robí americkému establismentu veľké hlavy bolenie. A bude skutočne zaujímavé sledovať ako sa bude situácia vyvíjať ďalej, či už v ekonomickej sfére alebo vo sfére politickej.

 

Treba vidieť, že šikovný Putin nezabuchol dvere ani pred EU, nechal si tu zadné dvierka. Ale hrozba vytvorenia silného rusko-ázijského bloku robí USA veľké starosti. Zaujímavé bude aj obsadzovanie postov v americkej vláde, na post ministra zahraničných vecí sa napríklad ráta s Miky Rommym, ktorý je u republikánov známy protiruským postojom, tak isto ako napríklad bývalý starosta New Yorku Giuliani, ktorý by mal mať tiež vysokú funkciu. Na druhej strane poradcom prezidenta pre národnú bezpečnosť bude generál Flynn, ktorý nie je nijako prorusky orientovaný, skôr naopak. Bratia Česi sa tešia, že novou americkou veľvyslankyňou v Prahe môže byť Ivana Trumpová, bývalá manželka Donalda. Rysuje sa aj zaujímavá americká veľvyslankyňa na Slovensku, ale nechceme predbiehať. Donald Trump ešte nie je prezidentom, lebo l9. decembra ho musia potvrdiť volitelia, ktorí ešte môžu cúvnuť. Stalo sa v histórii, že cúvli, keď bili minimálne rozdiely medzi Bushom a Al Gorem, kde hoci Al Gore mal o 5OO tisíc voličov viac, nakoniec sa stal prezidentom Busch mladší. Tu je však medzi voliteľmi vysoký rozdiel a nie je pravdepodobné, že by celá desiatka, či dvadsiatka cúvla tesne pred Vianočnými sviatkami. Pravdou je, že nebezpečenstvo Tretej svetovej vojny bolo načas zažehnané, lebo Trump nepôjde do konfrontácie s Putinom, ani USA s Ruskom.

 

Inak bude zrejme fungovať aj NATO aj vzťah USA k EÚ, čo spôsobuje napríklad v Bruseli doslova paniku, pretože to je po brexite ďalšia rana pre Brusel. A to začiatkom decembra sú voľby v Rakúsku, na budúci rok na jar vo Francúzku, Holandsku a aj v Nemecku. Naoko nesystémový prezident spôsobuje vo svete šok, ale systém, ktorý dovolil, aby bol zvolený, funguje a bude fungovať ďalej, lebo heslo – Všetko pre Ameriku – ktoré zaznievalo od Trumpa je jasné, chceme dominovať ďalej, ale už nie sme sami.