Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Svieži osemdesiatnik Ivan Gašparovič - Štefan Nižňanský
Odkladám rozpracovaný rukopis knihy o ňom a hľadím na túto snímku fotografky Janky Birošovej. Akoby aktuálne patrila práve k dnešku. Ku dňu, kedy emeritnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi volala „Osemdesiatka“... Zrelá, no duchom stále mladá, vitálna, pracovitá, skromná i vtipná. Presne taká, ako je on – dnešný jubilant. K jeho menu i osobnosti bytostne prislúchalo označenie hlava štátu. Bol a stále je obľúbeným, populárnym slovenským politikom, ktorý prostý ľud, svoj národ, Slovenky a Slovákov nikdy nezradil. Preto si ho občania Slovenskej republiky zvolili za svojho prezidenta až dva razy po sebe. Zatiaľ je na Slovensku jediným prezidentom s takouto výsadou dôvery.
Narodil sa 27. marca 1941 v Poltári. Od roku 1990 pôsobil ako generálny prokurátor ČSFR, a to do roku 1992, keď ho najskôr v Prahe prezident ČSFR Václav Havel po intrigách odvolal, aby ho nedlho potom v Bratislave zvolili za predsedu Slovenskej národnej rady. Navždy ostane súčasťou histórie slovenskej politiky, že vo funkcii zotrval v roku 1994 aj po páde vládneho kabinetu Vladimíra Mečiara. Stal sa tak prvým opozičným predsedom parlamentu. Tento významný post jedného z troch najvyšších ústavných činiteľov zastával až do parlamentných volieb v roku 1998. HZDS, v ktorom patril k čelnými predstaviteľom, malo už menšinu. K zaujímavostiam politickej kariéry Ivana Gašparoviča – okrem toho že sa podieľal na tvorbe Ústavy SR a na vzniku samostatného štátu – isto prináleží fakt, že bol posledným predsedom SNR a súčasne prvým šéfom slovenského parlamentu so skratkou NR SR. V roku 2002 opustil stranícke rady HZDS a založením Hnutia za demokraciu sa vydal na novú politickú dráhu. Tá ho o dva roky priviedla ku kandidatúre na prezidenta republiky a 17. apríla 2004 k víťazstvu v druhom kole priamych volieb. Za svojho prezidenta i reprezentanta vlasti si ho vybralo 1 079 592 voličov. Porazil svojho najväčšieho protikandidáta Vladimíra Mečiara s veľkým náskokom. Prešlo päť rokov jeho úspešného funkčného obdobia, v ktorom sa Slovensku otvorili na európskej aj svetovej scéne všetky dvere. O prezidentské kreslo v Grasalkovičovom paláci, no najmä o národnoštátne záujmy republiky a jej hodnotové nasmerovanie zabojoval znovu. Súboj to bol však úplne odlišný, keďže jeho súperkou bola sociologička Iveta Radičová, ktorá odmietla vznik samostatnej Slovenskej republiky a reprezentovala pravicovú a globalizačnú politiku SDKÚ. V druhom kole prezidentských volieb občania 4. apríla 2009 rozhodli o predĺžení jeho prezidentského mandátu. Hlasy mu dalo až 1 234 787 voličov. Nesklamal ich a rolu štátnika splnil so cťou pri rešpektovaní ústavy, demokratických a sociálnych princípov, v rozhodnutiach bol uvážlivý, objektívny a spravodlivý. Tieto hodnoty ctí celý život. Napriek tomu že zastával vyše 18-rokov najvyššie politické posty, stretával sa s najmocnejšími politikmi sveta, panovníkmi krajín aj s najvyššími hodnostármi najvplyvnejších cirkví, ostal skromný aj ľudský. Najlepšie sa cítil medzi svojimi doma – na Slovensku – na folklórnych festivaloch, v divadlách, ateliéroch našich popredných umelcov a v hľadisku našich športových štadiónov. Lebo šport, ten ostal jeho vášňou dodnes. A zachoval si svoj osobitý humor, ktorým stále ešte dokáže odzbrojiť i zaskočiť aj tých, čo ho veľmi dobre poznajú...
Užíva si politický dôchodok ale ostal aktívny. Môže a vie poradiť všetkým, ktorí sa na neho obrátia s dobrým úmyslom. Či sú to politici, umelci, športovci, veľvyslanci, novinári alebo spoluobčania, s ktorými sa stále rád stretáva. Čítam si gratulácie a riadky uznania, ktoré mu do knihy s príbehmi jeho života poslali prezidenti: Václav Klaus, Heinz Fischer, Abdullah Gül, Bronislaw Komorowski a Miloš Zeman.
Najslovenskejší a najúspešnejší prezident SR J. E. Ivan Gašparovič 27. marca 2020 oslavuje vo všetkej skromnosti 80. narodeniny. Želám mu spolu s priateľmi zdravie a ešte veľa šťastných a veselých rokov!