Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Sviatok histórie a umenia pod Tatrami nesklamal – Milan Országh

Celá Európa vzdala v sobotu 20. mája hold svojim dejinám a histórii i súčasnosti kultúry počas medzinárodného projektu Noc múzeí a galérií. Prirodzene, zaostať za týmto trendom kultúrneho sveta nemohli ani kultúrne inštitúcie v Prešovskom kraji. Tie sa do celoeurópskeho sviatku zapojili už po trinásty raz. Aj teraz s úspechom, niekde museli pre bohatosť a pestrosť programov začať noc už v skorých popoludňajších, ba aj predpoludňajších hodinách.

 

Tatranská galéria v Poprade pripravila pre svojich pravidelných i občasných návštevníkov umelecké tvorivé dielne, pre malých a mladých nádejných umelcov i obrazové „človečko“, maxipuzzle a maxipexeso. Ich susedia z múzea museli program presunúť do svojej pobočky v Spišskej Sobote, keďže hlavné priestory v centre sú práve v prebiehajúcej rekonštrukcii. Ako tradične, pestro, zaujímavo a občas aj veselo bolo aj na Ľubovnianskom hrade, kam dnes už chodia návštevníci nielen zo severného Spiša, ale z celej Európy. Počas sobotňajšej noci si tam užili dostatok šermu aj ohňovej show.

 

Na Šariši sa ťažisko prehliadok histórie sústredilo do Krajského múzea v Prešove, kde začali nočný program už o 14. hodine predovšetkým kvôli detským návštevníkom, ktorí sa zúčastnili na tvorbe veľkoplagátu  „Noc múzea“, prebiehala tu škola opracovania dreva, archeologické pátranie v podzemných priestoroch, škola tanca, módna prehliadka a hudobné koncerty. Susedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou ponúklo návštevníkom svoj jedinečný archeopark, kde si návštevníci mohli užiť pravekého kožušinového stanu, štiepania kameňa, pečenie mäsa v jamovom ohnisku a používania pravekého kamenného noža, zaznievala tam aj hudba vraj z čias, keď na svete ešte neboli nielen noty, ale ani kultivovaný spev. Hlavným bodom bohatého programu v bardejovskom múzeu na hornom Šariši boli tvorivé dielne.

 

A ešte nazrieme na horný Zemplín, vo Vihorlatskom múzeu v Humennom presunuli sobotu na nedeľu a tak sa tam program začal odvíjať až o deň neskôr a vlastne zakončil Noc múzeí a galérií na území Prešovského kraja. Záujemcom ponúkli pracovníci múzea stále historické a sakrálne expozície, regionálny folklór, tradičné remeslá a dokonca aj jazdu na koňoch...