Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Svetový biatlon sa vracia do Osrblia! – Peter Hronček

V utorok 8. januára toho roku sa v breznianskej aréne stretli mladé slovenské nádeje biatlonu a žiakom základných a stredných škôl ukázali umenie tohto populárneho športu. Svoju mušku si odskúšali streľbou z laserových zbraní na biatlonový terč a vytrvalosť na bežeckom trenažéri.


Do biatlonového areálu v Osrblí sa opäť vracia svetový biatlon, mladé vychádzajúce talenty z celého sveta predvedú svoje najlepšie výkony a zabojujú o titul majstra sveta. Juniorské slovenské nádeje v Aréne Brezno priblížili mladému publiku svoje umenie a tým motivovali a ukázali, že aj na Slovensku máme kvalitnú základňu a taktiež dobré podmienky pre šport, ktorý zdobí v celom svete našu krásnu krajinu. Najlepším  dôkazom sú aj výsledky ambasádorov blížiacich sa majstrovstiev sveta Anastasii Kuzminy a Pavla Hurajta. Dnes už nie len biatlonový svet vie, že parádne výsledky dosahujú v tomto atraktívnom a náročnom športe taktiež sestry Fialkové, ktoré pochádzajú priamo z Horehronia. 

V breznianskej aréne sa mohlo zrakom i atmosférou dotknúť početné  prítomné publikum   aj výkonnosti a talentu reprezentantov  juniorského tímu Slovenskej republiky v biatlone - Veroniky Haidelmeierovej a Tomáša Sklenárika. Okrem juniorských reprezentantov si na bežeckom trenažéri a streľbe z laserových zbraní zmerali sily aj žiaci stredných a základných škôl z regiónu. Viac ako 200 žiakov súťažilo o rôzne zaujímavé ceny.  

 

Povzbudiť mladé slovenské talenty pred majstrovstvami v Osrblí prišiel aj predseda  Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, ktorý v pozoruhodnej atmosfére spomenutej arény okrem iného povedal: „Sme veľmi radi, že aj Banskobystrický samosprávny kraj finančne pomohol  nákupom snežných diel do Osrblia významnému biatlonovému podujatiu s visačkou -  svetové.“ K tomu sa patrí dodať -  odraz to nie len postojov a ocenenia úspechov špičkových biatlonistiek a biatlonistov v dresoch Slovenskej republiky na najprestížnejších biatlonových podujatiach  sveta, ale i kvalitnej práce našich trénerov a funkcionárov tohto športu, ktorý zastupuje svojou erudovanosťou už vyše 17 rokov v exekutíve svetového biatlonu banskobystrický rodák Ivor Lehoťan. „Z ambiciózneho a kvalitou svojej žurnalistickej hlavne v oblasti športovej publicistiky a telesnej výchovy sa stal z Ivora špičkový funkcionár svetového formátu v športovej disciplíne, ktorá patrí vo svete športu medzi najprogresívnejšie, najpopulárnejšie,  ale i najnáročnejšie. Slovenskej republike dozrieva diplomat, ktorého váha slova a činu má úžasný kredit v zástoji špičkových funkcionárov nie len svetového športu. Odráža sa to podľa mňa aj v tom, že dokáže aj v domácich podmienkach spájať potrebné osobnosti miest, regiónov i štátu len preto, aby naše Slovensko dávalo svetu odozvu, že v ňom žije a tvorí množstvo uvažujúcich a hlavne konajúcich ľudí“ – povedal v hlúčiku prítomných novinárov na podujatí dlhoročný šéfredaktor časopisu Svet športu i viacerých iných médií v Československej či Slovenskej republike, Jozef Mazár.

„Mesto Brezno sa taktiež zapojilo do diania a prípravy majstrovstiev sveta juniorov a mládeže v biatlone. Dnešným dňom začína v synagóge v Brezne výstava biatlonu s názvom Slovenský biatlon v stopách času, ktorá bude trvať až do konca majstrovstiev sveta v biatlone. Námestie v Brezne bude taktiež dejiskom otváracieho ceremoniálu, ktorý sa uskutoční v sobotu 26. januára“  povedal okrem iného Tomáš Abel, primátor mesta Brezno, ktorého vystúpenie na otvorení  spomenutej  výstavy malo i nádych návratov a úcty k veľkým osobnostiam biatlonu v Osrblí a Slovenskej republiky. Neprekvapilo, že takmer  50 prítomných na otvorení výstavy v Brezne si minútou ticha uctilo pamiatku zosnulého Ing. Vladimíra Faška.

„V súčasnej hektickej dobe nesmieme dať  zapadať prachom úspešné medailové ťaženie na OH v podaní Anastasii Kuzminy či Pavla Hurajta, ale i krásne umiestnenie Paulíny Fialkovej a ďalšie úspechy v iných biatlonových súťažiach svetovej značky. Je dobré, že máme v našom regióne i v republike takých ľudí, ktorým záleží aby svet aj prostredníctvom štyroch priamych televíznych prenosov  z Majstrovstiev sveta juniorov v Osrblí do celého sveta upozornilo, že svetový biatlon je v tomto regióne, v našej Slovenskej republike doma“ – podčiarkol  člen exekutívy Medzinárodnej  biatlonovej únie Ivor Lehoťan, keď mu na vernisáži, kde si mohli prítomní oživiť  spomienky na lesk olympijských medailových umiestnení našich reprezentantov  na ZOH v kanadskom meste Vancouer, ruskej Soči a či juhokórejskom Pjongčangu.

Keď  mala začať novú tradíciu v histórii slovenského biatlonu spomienka aj priamymi ukážkami z dojazdu na olympijských tratia z kanadského mesta Vancouer v miestnosti, kde dominovali fotografie, oblečenia a vkusné texty k medailistom pod výstižnou fotodokumentáciou, prezident  Slovenského zväzu biatlonu Tomáš Fusko povedal: „Chcel tu byť medzi nami i Pavol Hurajt. Silné sneženie mu znemožnilo absolvovať cestu zo Štrby do Brezna. Dovoľte, aby som ho ospravedlnil v jeho mene.  Chcel sa aj prostredníctvom vás poďakovať aj veľkým hráčom a tvorcom projektu usporiadať tohoročné januárové MS v biatlone juniorov práve v našom Osrblí. Nech výsledky budú odmenou pre všetkých, ktorým horí ich srdiečko pre tento krásny a našu republiku najúspešnejší olympijský šport, ktorý má svoje vrcholy hlavne počas zimných mesiacov“. A potom už prítomný prezerali  a diskutovali o medailových príbehoch, vnútorným nastavením každého  s iným pohľadom, všetkých spoločnou túžbou, aby blížiace MS juniorov v Osrblí zanechali aj výkonnosťou našich reprezentantov znova skvelý lesk na bohatej mape svetového biatlonu.

Ambasádor tohoročných MS  v Osrblí Pavol Hurajt sa takto tešil s olympijskej medaily v kanadskom meste Vancouer. Foto: TASR

Ambasádor tohoročných MS v Osrblí Pavol Hurajt sa takto tešil s olympijskej medaily v kanadskom meste Vancouer. Foto: TASR