Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Svet sa mení, aj krajiny, aj strany – Dušan Konček

Ak  sa, ako to preblesklo v médiách, objaví nejaký zásadný dokument o strane Smer, či jej smerovaní , tak to je len dobre. Svet sa mení, krajiny sa menia a tak je celkom logické, že aj adaptované strany sa musia behu sveta prispôsobiť. S istotou však možno povedať, že nepôjde o nejakú prevratnú zmenu, skôr by sa dalo povedať, že pôjde o cizelovanie/opracovávanie, zdokonaľovanie/  strany, ktorá  už tretie volebné obdobie v podstate kormidluje štát.  Určite to nebude umelecko-remeselné opracovanie a ani o také zdokonaľovanie, ktoré by bolo dokonalosťou samou o sebe. 

 

Behom dvoch a tretieho obdobia vlády Smeru tu upadli  či zanikli,  na druhej strane povyskakovali čudesné strany a straničky, či skôr srandičky, ktoré lemujú  toto vládnutie. Ale nič, čo by stálo za to, aj keď sa objavil akýsi  názor, či pokus oň.  A netreba zabudnúť na pokusy, ktoré sem ženie vietor z kadejakých svetových strán.  A zrazu do tohto ako na povel vyhŕkli komentáre, názory, Smer vraj končí, premiér to už balí a zaujímavé je, že do toho sa aktívne vložili aj europoslanci za stranu Smer. 

 

Teda pán Zala, ktorý si už aj pozastavil členstvo v strane. Tohto pána sme mali možnosť voľakedy vidieť ako sa núkal do každej strany, ktorá tu existovala a pochodil, čuduj sa svete len v Smere. Pani Beňová, ktorá sa div nepasuje za zakladateľku strany, od začiatku svojej kariéry mi však skôr pripomína predsedníčku CSM na škole, ktorá vždy tak plamenne rečnila, že jej raz vyskočila sánka a už sme predsedníčku nemali, vlastne mali, ale bez rečnenia.

 

Nielen mne, ale možno každému sa zdá celkom podozrivé, že vietor fúka z európskeho parlamentu, ergo z vyššej parlamentnej kvality ako je slovenská, teda z nadradenej kvality.  Keby bol človek zlomyseľný tak by povedal, že Smer vedel, koho nechal odložiť do Bruselu, ale nemohol tušiť, že sa mu to vráti aj s úrokom. Alebo aj to aj to druhé vedel. To už by bolo ako od Vasilisy Premúdrej, ktorá  figuruje v rozprávkach a nie v straníckej diplomacii.

 

A možno je to celkom prosté, títo odložení do Bruselu až teraz pochopili, že sú odtrhnutí od slovenského života a tak sa s nimi perspektívne ani neráta. A tak začali tancovať ako v úvodnom programe vo Východnej. V duchu slov Sama Chalupku: Toho sa boja, kto sa nebojí. Ibaže Samo Chalupka to povedal v inej súvislosti a nie v straníckej kortešačke. Lebo tu ide o kortešačku pripravovanej strany a možno nie jednej ale najmenej troch. A tak je celkom dobre, že sa  ten snem, či čo to malo byť, presunulo, dôvody sú samozrejme iné, ako tvrdia najmúdrejší z múdrych, teda slovenské média a sú celkom pragmatické.  A že sa niektoré ovečky vyplašili, odtrhli od stáda, vlka sa zľakli, tiež je na niečo dobré. Aspoň sa vie, že nie na každú ovečku platí  to bačovské: ovečka, ovečka, trojaký úžitok...