Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Super úspech slovenského karikaturistu VLADIMÍRA PAVLÍKA – Milan Kupecký

 

 

To nejde neuverejniť…a radostne sa podeliť s úspechom nášho slovenského autora v cudzine s autormi a čitateľmi. Hoci karikaturista Vlado Pavlík už takýmto úspechom neraz príjemne prekvapil a zároveň preslávil Slovensko v ďalekej cudzine. Príspevkom prezentujeme obrovský humoristický úspech slovenského autora. Kde sa hrabe na Vladimíra Pavlíka nejaké sterilné krištáľové krídlo hŕstky vyvolených z metropoly Slovenska? Teší nás toto ďalšie významné zahraničné ocenenie nášho slovenského humoristu.

 

 

 

Príspevkom prezentujeme obrovský humoristický úspech slovenského autora. Kde sa hrabe na Vladimíra Pavlíka nejaké sterilné krištáľové krídlo hŕstky vyvolených z metropoly Slovenska? Teší nás toto ďalšie významné zahraničné ocenenie nášho slovenského humoristu.

 

 

 

Najskôr krátka rekapitulácia, namiesto curriculum vitae: Nie je snáď na Slovensku človeka inklinujúceho k humoru, konkrétne ku karikatúre a k výtvarnému umeniu, ktorý by nepoznal umeleckú torbu slovenského humoristu Vladimíra Pavlíka z Nového mesta nad Váhom. Vlado, ak si ho takto familiárne môžeme dovoliť osloviť, sa prakticky celý život, popri svojom povolaní venoval a naďalej venuje výtvarnému umeniu, najmä kresleniu karikatúr, pričom vtipnú pointu môžeme označiť ako pridanú hodnotu. Povolaním bol dizajnérom a kreslenie sa stalo jeho celoživotným koníčkom. Veď karikatúra sama o sebe rozdáva nielen humor, ale je zároveň prejavom ľudskej výdrže, schopnosti, nadhľadu, slobody myslenia a v tom najlepšom prípade vyvoláva na tvárach jeho konzumentov nefalšovaný, úprimný a skutočný úsmev. Vlado Pavlík vytvoril prvé karikatúry na strednej škole a počas štúdií v Bratislave. Kresleným humorom prispieval do vtedajších viacerých novín a časopisov. Samostatné výstavy mal v Bratislave, v Piešťanoch, v Trenčíne, Nitre, v Nových Zámkoch a samozrejme doma v Novom Meste nad Váhom. V roku 1982 bol spoluzakladateľom prvej súťažnej prehliadky kresleného humoru v rámci vtedajšieho Československa s názvom NOVOMESTSKÝ OSTEŇ v Novom Meste nad Váhom, ktorej je riaditeľom a ktorá tradične pokračuje dodnes. Najmä vďaka nemu, možno povedať že i na jeho popud a so súhlasom primátora je  zriadená  v meste Stála galéria humoru, ktorá je, popri prešovskej ojedinelým kultúrnym zariadením na Slovensku. Iniciatíva a aktivity Vladimíra Pavlíka presahujú rámec mesta, okresu i Slovenska. Veď na medzinárodných súťažiach kresleného humoru získal v zahraničí na rôznych súťažiach vyše 40 ocenení a to v Taliansku, Nemecku, Poľsku, USA, v Brazílii, Kórey, Srbsku, Holandsku, Česku, Turecku, v Sírii, Egypte, Japonsku i v ďalekej Číne. Pred dvomi rokmi získal 9 medzinárodných ocenení z Nemecka, Holandska, Česka, Belgicka, Turecka, Talianska, Iránu, Japonska a Číny. V roku 2007, v Piešťanoch na Kolonádovom moste vytvoril slovenský rekord v „Hodinovke kreslených vtipov“, keď za 60 minút nakreslil 54 vtipov, čo je zaznamenané aj v Slovenskej knihe rekordov. Ďalší rekord vytvoril o štyri roky neskôr, keď nakreslil na plátne s plochou 22,54 m2 najväčší kolorovaný obrazec, ktorý visel určitý čas na priečelí novomestského kultúrneho domu. Je autorom troch kníh s humoristickou tematikou a viacerých katalógov. Okrem toho ilustroval 20 detských omaľovánok a osem kníh kresleného humoru. V súčasnosti sa popri karikatúre venuje ilustráciám a maľbe obrazov. Vlani získal ocenenie Osobnosť Nového Mesta nad Váhom a oslávil okrúhle výročie 70 rokov svojho narodenia.