Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Strach zo straty moci - Jozef Kuchár

 

Politická kultúra, reálnosť sľubov, to sú slová, ktoré väčšina kandidátov na miesta poslancov Národnej rady SR hľadá, žiaľ, nenachádza v slovníku cudzích slov. Vo svojich prejavoch, keď sa pretŕčajú na televíznych obrazovkách s aktívnou pomocou niektorých „objektívnych“ moderátorov hovoria, že slušnosť, ohľaduplnosť, žičlivosť, tolerancia a ochota pomáhať každému kto pomoc potrebuje a si ju aj zaslúži  - to sú vlastnosti, ktoré by v živote a práci slušnému politikovi  nemali chýbať. Zvlášť takému, ktorý patrí do radov strany s honosným názvom „moderná“ s reálnym programom, v ktorom nechýbajú ani kresťanské hodnoty.

 

Realita je úplne iná. Spomínané vlastnosti mnohí politici, ktorí sa prezentujú na volebných kandidátkach a bilbordoch, si v doterajšej agresívnej kampani plnej nereálnych sľubov napriek dlhoročnému posedávaniu v parlamentných laviciach nedokázali ani len osvojiť. Jednoznačne to potvrdili počas zasadania poslednej (alebo ostatnej?) schôdzi Národnej rady, keď sa usilovali presadiť do programu rokovania odvolávanie členov vlády. Najjednoduchšie a pre upevnenie demokracie je podľa niektorých odvolať každého, kto má iný názor ako opoziční politici. Predsavzatia  s patričnou dávkou surovej arogancie jednotlivcov sa nenaplnili.

 

Doslova príval hlúposti, nepresnosti aj výmyslov bez jasných argumentov dominoval vo vystúpeniach niektorých poslancov z radov opozície. Pevnou súčasťou ich ostrého slovníka bola aj arogancia, nezmieriteľnosť s vládnou koalíciou, nenávisť, bezohľadnosť a zákernosť. Ukázalo sa, že hlavnou príčinou odsúdeniahodného správania sa istej skupinky poslancov je predpokladaná strata moci a vysoké preferencie strán vládnej koalície, ktoré vyvolávajú v opozičných poslaneckých laviciach priam chorobnú dávku zloby a nezmieriteľnosti voči politickým protivníkom.

 

Niektorí poslanci a žiaľ aj poslankyne si nechcú uvedomiť, že každé veľké zlo sa rodí aj z nevedomosti, pochábeľstva mysle, inokedy zo zlomyseľnosti, v úmysle rúcať, škodiť iba preto, že sa im v rámci politického pôsobenia možno navždy stratila vidina moci, sily, zbohatnutia a nadriadenosti, na ktoré si v rokoch minulých až príliš zvykli. A preto sa nedokážu zmieriť s pravdepodobným budúcim postavením v spoločnosti, ale aj s klesajúcou dôverou v radoch ich vlastných voličov.

 

Nikto z poslancov sa nenarodil zlý. To len rôzne premeny, prekážky a názorové súboje spôsobili, že sa niektorí kompetentní stali takými či onakými a strácajú zdravý rozum.