Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Storočnica vysokoškolského športu – Vladimír Mezencev
Vysokoškolský šport na Slovensku má bohatú a úspešnú tradíciu, veď v júni oslávil svoju oficiálnu storočnicu. Presnejšie by však bolo treba napísať - mal osláviť. Pretože tá najpovolanejšia inštitúcia, ktorá tieto oslavy mala zorganizovať - Slovenská asociácia vysokoškolského športu - na toto významné výročie jednoducho zabudla!
Významné jubileum pripomeňme (ne)kompetentným funkcionárom: bolo to 11. júna 1923, keď v Bratislave založili Slovenský športový klub UNIVERZITA, ktorý v roku 1928 zmenil svoj názov na Vysokoškolský šport Bratislava. Jeho zakladateľom bol pedagóg Ján Procházka a ten neskôr s lekárom MUDr. Stanislavom Kostlivým vytvorili dvojzáprah - podobné vznikli v Prahe a Brne. Spoločne sa usilovali prenášať do telovýchovnej a športovej činnosti vedecké poznatky, teda išlo už o aplikáciu vedy do vyučovacieho a tréningového procesu. Keď si uvedomíme, že niečo také sa začalo pri Dunaji uskutočňovať už pred sto rokmi, tak si to skutočne zaslúži náš obdiv a uznanie.
Podľa niektorých neoficiálnych údajov vraj pri Lekárskej fakulte UK 27. júna 1919 založili Univerzitný klub, v ktorom sa venovali atletike, volejbalu, basketbalu, boxu, futbalu, šermu a tenisu, ale tento dátum odborníci na dejiny vysokoškolského športu nepovažujú za jeho oficiálny zrod na Slovensku.
Údaje o športových aktivitách na slovenských vysokých školách až do roka 1952 sú skutočne skromné. Ani dodnes o nich veľa nevieme. Akurát to, že každoročne sa konalo akademické trojstretnutie Praha - Brno - Bratislava vždy v inom meste. Vieme tiež to, že pred sto rokmi sa zrodilo aj medzinárodné vysokoškolské športové hnutie. V období rokov 1923 - 1939 sa v nepravidelných intervaloch uskutočnilo deväť letných a šesť zimných Svetových študentských športových hier. O účasti a výsledkoch slovenských vysokoškolákov na nich dá sa ťažko dopátrať...
Je preukázané, že prví naši športovci z akademického prostredia, členovia VŠ Bratislava, už štartovali na OH 1936 v Berlíne. Boli to atléti Pavol Malá, rodák z Očovej, v tom čase čs. rekordér v hode oštepom (63,09 m), v tom čase dvojnásobný majster Československa (1933,1934) a tretí titul získal rok po olympiáde. Malá vyštudoval právo, akademickému športu zostal verný dve desaťročia (1930 - 1950) a „iba“ o tri roky menej si udržal pozíciu v reprezentačných výberoch.
Druhým olympionikom - akademikom v Berlíne - bol východniar Valér Barač, rodák z Malej Viesky, ktorý s atletikou začínal v Košiciach. Na olympiáde súťažil vo vrhu guľou (14,51 m) a v hode diskom (42,82 m). Výkony ani jedného z nich však nestačili na postup z kvalifikačných súťaží.
Po druhej svetovej vojne sa medzinárodný vysokoškolský šport ocitol na dvoch koľajach. Už v roku 1947 sa v Paríži uskutočnil prvý povojnový športový sviatok akademickej mládeže, ktorý usporiadal Medzinárodný zväz študentstva, ale zároveň existovala Medzinárodná federácia univerzitného športu (FISU). Až v roku 1957 na Univerzitných hrach v Paríži došlo k dohode medzi MZŠ a FISU. Na jej základe sa od roka 1959 organizujú v dvojročných intervaloch Svetové univerziády, letné i zimné. Prvá letná sa uskutočnila už v tom roku v talianskom Turíne, zimná o rok neskôr vo francúzskom Chamonix. Až do roka 1993 sa Československo počtom získaných medailí v neoficiálnom hodnotení tradične umiestňovalo v prvej desiatke krajín. Nemalú zásluhu na tom mali aj slovenskí vysokoškoláci, ktorí súťažili najmä v lyžiarskych disciplínach - či už bežeckých, alebo tzv. alpských.
V roku 1952 vstúpil do platnosti zákon o povinnej výučbe telesnej výchovy na vysokých školách a dôsledkom toho bolo na každej z nich zriadenie katedry telesnej výchovy aj znovuzavedenie dobrovoľnej telesnej výchovy. Vznikajú vysokoškolské telovýchovné jednoty Slávia. Orientujú sa najmä na atletiku, basketbal, volejbal a dokonca i na futbal. V päťdesiatych až sedemdesiatych rokoch minulého storočia boli v Bratislave veľmi obľúbené atletické súťaže vysokoškolákov Univerzita - Technika, na ktorých tradične súperili najlepší, teda vrátane čs. reprezentantov. Všetko rýdzo v amatérskych podmienkach. Samozrejme, vysokoškolské Slávie neskôr nemohli konkurovať tým telovýchovným jednotám, za ktorými stáli významné podniky - Slovnaft a CHZJD Bratislava, Východoslovenské železiarne a Východoslovenské strojárne Košice či obrovské stavebné organizácie (nielen) v krajských mestách. Ani tým, ktoré riadili ministerstvá národnej obrany a vnútra. Napriek tomu slávisti nechýbali na olympiádach - či už letných, alebo zimných, cenné kovy zbierali aj na univerziádach, z ktorých sa vracali domov ako akademickí majstri sveta.
Od školského roka 1974/1975 povinnú, fakultatívnu, rekreačnú a výkonnostnú telesnú výchovu doplnil aj vrcholový šport so všetkým, čo k nemu vtedy patrilo. Teda aj s materiálnym vybavením, finančnými dávkami, tzv. kalorickým, mimoriadne kvalitnou zdravotnou starostlivosťou vrátane rehabilitácií. Samozrejme, tieto kvalitné podmienky sa týkali iba tých, ktorí boli zaradení do stredísk vrcholového športu pri ministerstvách školstva Českej socialistickej republiky aj Slovenskej socialistickej republiky. Inde, najmä vo futbale a hokeji, platilo, že - až na výnimky - hráči mali fingované pracovné zaradenia, často nemuseli chodiť ani po výplaty, doručili im ich do šatní či klubovní. Na vysokých školách to bolo predsa len inakšie: od športovcov sa vyžadovalo, aby najmä úspešne študovali a šport bol až na druhej pozícii v dôležitosti. Napriek tomu od Bratislavy po Košice by sme v minulosti našli veľa úspešných športovcov, ktorí sa potom stali docentmi, profesormi, dekanmi či rektormi a vo vedeckej práci dosiahli aspoň také výrazné úspechy ako predtým v športe. Len pre zaujímavosť - prvým predsedom Slávie VST, teda na najpočetnejšej vysokej škole v Košiciach, v druhom najvýznamnejšom akademickom centre na Slovensku, bol vtedy odborným asistentom Alojz Pažák. Neskôr to dotiahol nielen na profesora, ale aj rektora!
Od šesťdesiatych rokov minulého storočia už účasť vysokoškolákov na olympiádach, majstrovstvách sveta a svetových univerziádach bola samozrejmosťou. Niektorí z nich sa vracali domov dokonca ovenčení medailami. Mnohí z nich síce začínali so športom v rodných mestách a obciach, do miest s vysokými školami ich však lákalo nielen samotné štúdium, ale i možnosť venovať sa svojim odvetviam a disciplínam v niektorej zo Slávil. Išlo nielen o Bratislavu a Košice, ale i Nitru, Banskú Bystricu, Prešov a Žilinu. Stručný zoznam tých najúspešnejších môžeme začať, žiaľ, už nebohou Evou Šuranovou-Kucmanovou. Bola prvou zo slovenských atlétok, ktoré vybojovali olympijskú medailu. Stalo sa to v roku 1972 v Mníchove, kde v skoku do diaľky obsadila tretie miesto a výkonom 667 centimetrov vytvorila nový čs. rekord. Na majstrovstvách Európy v roku 1974 si vyskákala striebornú medailu. O jej neobyčajnej všestrannosti svedčí i to, že bola čs. rekordérkou v behoch na 80 metrov, 100 metrov, 200 metrov a 100 metrov prekážok, okrem toho v skoku do diaľky a päťboji. Dohromady vytvorila až dvadsaťpäť čs. rekordov. Všetky tieto úspechy dosiahla ako členka Slávie SVŠT Bratislava.
Jéj oddielová kolegyňa rodáčka zo Zvolena Eva Lehotská-Glesková síce nijakú olympijskú medailu nezískala, aj keď štartovala až na troch olympiádach, v Mníchove 1972 sa však zranená dostala až do finále a v behu na 100 metrov obsadila hodnotné 8. miesto. Bola piatou ženou na svete, ktorá zabehla 100 metrov za 11 sekúnd (1972), dvakrát vyrovnala svetové rekordy na 100 metrov a 200 metrov a na svojom konte mala päťdesiatsedem čs. rekordov, pritom majsterkou Československa sa stala trinásťkrát.
Nemožno nespomenúť ani Bohumila Goliana, volejbalistu Slávie UK Bratislava, rodáka z Moštenice (okr. Banská Bystrica). Mal nemalý podiel na zisku dvoch medailí z OH 1964 v Tokiu (striebro) a Mexiku o štyri roky neskôr (bronz). Okrem toho v bohatej zbierke kovov má dve zlaté zo svetových šampionátov (1956, 1966), rovnaký počet strieborných (1960, 1962), majstrom Európy sa stal v roku 1958, v roku 1967 skončilo družstvo ČSSR na druhom mieste. Počas svojej trinásťročnej reprezentačnej kariéry odohral až tristopäťdesiat medzištátnych stretnutí. Po skončení aktívnej činnosti tento absolvent UK zastával významné funkcie v slovenskom telovýchovnom hnutí.
Cez Sláviu SVŠT Bratislava prešiel Stanislav Kropilák, narodený v Kremnici, vyhlásený za najlepšieho slovenského basketbalistu 20. storočia, účastník dvoch olympiád - 1976 v Montreale (6. miesto) a 1980 v Moskve (9. miesto). Zo siedmich majstrovstiev Európy si domov priniesol tri medaily - v rokoch 1977 a 1981 bronzové a 1985 striebornú. Päťkrát nastúpil za Výber Európy, v roku 1982 proti tímu USA, v ktorom hral aj legendárny Michael Jordán. I keď väčšinu týchto úspechov dosiahol už ako hráč Interu Bratislava, do tohto kolektívu prišiel ako čs. reprezentant zo Slávie. Tento absolvent práva na UK Bratislava bol jedno volebné obdobie aj poslancom NR SR (2002-2006).
Keď už sme pri basketbale, popri atletike najtypickejšom vysokoškolskom športe, spomeňme ešte aspoň naše najvýchodnejšie akademické mesto. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia sa tam v TJ Slávia Prešov darilo basketbalistkám, účastníčkam najvyššej čs. súťaže. Napríklad ich najúspešnejšia hráčka a prešovská rodáčka Yveta Poláková-Paulovičová je držiteľkou striebornej medaily zo svetového šampionátu v roku 1971 a bronzovej (1975), z majstrovstiev Európy má až tri, z toho dve strieborné (1974,1976) a bronzovú (1972). Pod deravými košmi sa predstavila aj na OH 1976 v Montreale, kde sa čs. basketbalistkám ušla tzv. zemiaková medaila - skončili na síce veľmi hodnotnom, ale nie medailovom štvrtom mieste.
Športovcov akademikov, ktorí sa nestratili v najsilnejšej svetovej konkurencii na letných alebo zimných olympiádach, je skutočne veľa. Spomeňme aspoň tých naj z najlepších, ktorí vo svojich zbierkach trofejí majú cenné kovy z OH, zo svetových a z európskych šampionátov a zo svetových univerziád.
Krasokorčuliar Karol Divín mal striebornú medailu zo ZOH 1960 v Squaw Val- ley, bol dvojnásobným majstrom Európy, druhý a tretí zo svetových šampionátov a víťazom Svetovej zimnej univerziády (SZU) sa stal v roku 1964. Ďalší krasokorčuliar Ondrej Nepela na ZOH 1972 v Sappore dokonca triumfoval, stal sa teda olympijským víťazom. Bol trojnásobným majstrom sveta a päťnásobným Európy a k týmto titulom pripojil aj prvenstvo na SZU 1970.
Počas existencie spoločného česko-slovenského štátu "slovenskí vysokoškoláci získavali víťazstvá i ďalšie medailové umiestnenia najmä na zimných univerziádach. Napríklad v roku 1987 na SZU na Štrbskom Plese ČSSR vybojovala pätnásť zlatých, z toho Slováci získali deväť v individuálnych súťažiach a na troch sa podieľali v hokeji, skokoch a bežeckej štafete žien.
Po vzniku samostatnej SR pribudli víťazi olympiád i univerziád, a tak zrátanie ich medailí si niekedy vyžaduje veľa času. Trebárs plavkyňa Martina Moravcová má dve strieborné z OH 2000 v Sydney, sedemkrát sa stala majsterkou sveta, dvadsaťdvakrát Európy a k tomu ešte pridala päť zlatých z univerziád - štyri vyplávala v roku 1987 na Sicílii a dva roky predtým jednu v japonskej Fukuoke. Víťazmi univerziád sa stali aj naši vodni slalomári - držitelia troch zlatých bratia Pavol a Peter Hochschornerovci a Elena Kaliská s dvoma najcennejšími kovmi. A tak by sme mohli pokračovať...
Za zmienku však stoji jeden kuriózny prípad: v roku 1983 na SZU v Sofii zvíťazila v zjazdovom lyžovaní Jana Grantnerová-Šoltýsová a o tridsať rokov neskôr v talianskom Trentine jej dcéra Jana Grantnerová!
Slovenská republika od roka 1993 na svetových univerziádach získala dohromady 29 zlatých, 36 strieborných a 53 bronzových medailí.
Najúspešnejší slovenskí športovci na svetových univerziádach:
(zlato striebro bronz)
Peter JURKO (zjazd, lyžovanie)5 1 0
Martina MORAVCOVÁ (plávanie) 5 0 0
Ivan BÁTORY (beh na lyžiach) 5 0 0
Ľudmila 1ILANOVÁ (zjazd, lyžovanie) 4 2 0
Martina SCHWARZBACHEROVÁ (biatlon) 4 2 0
Alena PROCHÁZKOVÁ (beh na lyžiach) 4 2 0
Ľubomíra BALÁŽOVÁ-IĽANOVSKÁ (beh na lyžiach) 3 0 0