Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:
  • Dvojica Ľubo Pištej a Barbora Balážová má predpoklady vybojovať si olympijskú letenku do Tokia.
    Dvojica Ľubo Pištej a Barbora Balážová má predpoklady vybojovať si olympijskú letenku do Tokia.

Stolný tenis na Slovensku oslávil svoje 95. narodeniny – Vladimír Mezencev

Východniari v ňom vôbec nie sú len do počtu...

Stolný tenis patrí medzi tých niekoľko málo športových odvetví, ktoré na vlastnej koži okúsil takmer každý z nás. Na Slovensku má skutočne bohatú tradíciu, veď v januári sme si pripomenuli jeho 95. narodeniny. Organizovaný stolný tenis u nás sa zrodil dokonca o rok skôr než vznikla jeho strešná medzinárodná organizácia a vtedajšie Československo patrilo medzi deväť jej zakladajúcich členských krajín. V súčasnosti podľa počtu národných a autonómnych zväzov v Medzinárodnej federácii stolného tenisu /ITTF/  ide o najrozšírenejší šport na svete – je ich až 226! Pritom OSN združuje „iba“ 193 krajín a Svetová futbalová federácia 211. Slovenský stolný tenis drží ojedinelý svetový rekord: na jeho čele už 37 /!/ rokov stojí Zdenko Kríž, rodák z obce Slanec /okr. Košice - okolie/. Funkciu predsedu vykonáva od roku 1983, pričom prevažná väčšina súčasných aktívnych hráčov ešte nebola na svete. Kríža, dlhoročného športového novinára, v sedení na stoličke predsedu národného zväzu /štyri roky stál aj na čele federálneho Čs. stolnotenisového zväzu/ asi dlho nikto neprekoná. V jeho prípade však vždy išlo o čestnú, teda neplatenú funkciu. Zároveň je dlhoročný člen ITTF a Európskej stolnotenisovej únie /ETTU/. V súčasnosti zastáva aj významné funkcie v domácom olympijskom a športovom hnutí – je viceprezident Slovenského olympijského a športového výboru /SOŠV/ a až do ukončenia činnosti Konfederácie športových zväzov SR v januári tohto roku dlhé roky vykonával funkciu jej generálneho sekretára. V zahraničí zastupuje Slovenskú republiku aj v Európskej organizácii mimovládnych športových organizácií /ENGSO/.

 

Pán predseda, aká je situácia v slovenskom stolnom tenise?

Máme vyše 10 000 členov združených v 736 kluboch, veľmi dobrú štruktúru súťaží od okresných po extraligy. Solídne nám pracujú aj krajské zväzy, sústavnú a cieľavedomú pozornosť venujeme výchove talentov.  Nepatríme síce medzi svetovú špičku, ale udržiavame si veľmi slušné postavenie v európskych rebríčkoch. O našich odchovancov je záujem aj zo strany zahraničných klubov a tak slovenských stolných tenistov nie je ťažké nájsť na súpiskách popredných tímov vo Francúzsku, Nemecku, Rakúsku či v ďalších krajinách. Len pre zaujímavosť – naše súťaže majú až deväť výkonnostných stupňov a tým sa môžeme porovnávať aj s futbalom. Nad našou extraligou je ešte medzinárodná Superliga so slovenským zastúpením.

 

Aké je postavenie a akú má úroveň stolný tenis na východnom Slovensku?

Predovšetkým musím zdôrazniť, že na východe republiky sa podarilo udržať Východoslovenský stolnotenisový zväz, teda spoločný pre Košický a Prešovský kraj. Prejavuje sa to aj na kvalite súťaží, ktoré sú často vyššie než tam, kde pôsobia zväzy na čisto súčasnej krajskej úrovni. Môžem konštatovať, že napriek všetkým problémom výkonnosť jednotlivcov i družstiev vo východoslovenskom regióne sa zvyšuje a najvýraznejšie v mládežníckych kategóriách. Stolný tenis v tejto časti republiky má dobré základy nielen v mestách ako Košice, Prešov, Rožňava, Kežmarok, Vranov nad Topľou a ďalších, ale aj v obciach. Tak napríklad dedina Ruskov z okresu Košice – okolie mala ešte za existencie Československa zastúpenie v najvyššej celoštátnej súťaži, čo bol skutočný unikát. Žiaľ, je to už minulosť, v súčasnosti náš šport v Ruskove stagnuje.

 

Čo považujete za najdôležitejšie pre budúcnosť stolného tenisu vo východoslovenskom regióne?

Asi fakt, že zo súčasných 2500 organizovaných členov v 171 kluboch viac ako pätinu tvoria chlapci a dievčatá vo veku do 15 rokov. Je to aj zásluhou oblastného zväzu na čele ktorého stojí zanietený funkcionár Vincent Pavúk. V najvyšších súťažiach, teda v extralige a prvej lige Košický a Prešovský kraj spolu reprezentuje až 13 klubov. Množstvo účastníkov majú aj ďalšie súťaže, od piatej po druhú ligu, ktoré riadi Oblastný stolnotenisový zväz. Ku kvalitným a perspektívnym strediskám, ktoré som už spomenul, patria ešte Michalovce, Belá nad Cirochou, Valalíky, Krompachy, Humenné... Takže východoslovenská stolnotenisová mapa je pomerne husto zaplnená a sú na nej aj obce, ktoré nemajú ani tisíc obyvateľov, ale majú zastúpenie v niektorej z regionálnych líg.

 

Žiaľ, často tí najtalentovanejší hráči, ktorí to dotiahli do mládežníckych a seniorských reprezentačných výberov odchádzajú do iných častí republiky a tam ich nové pôsobiská využijú to, čo sa naučili v svojich rodiskách, či už v mestách, alebo v obciach...

Je to naozaj tak, ale to už je súčasť života športovcov. Mnohí odchádzajú za štúdiom, iní za prácou. Tak napríklad súčasní reprezentanti Ľubo Pištej odchovanec  Prešova, teraz pôsobí v rakúskom Linzi a je jedným z kandidátov na olympijský dres pre Tokio.  Eva Jurková z malej obce Miňovce pri Stropkove  v súčasnosti hráva za Sindelfingen pri nemeckom Stuttgarte. Už teraz je viacnásobná medailistka z deaflympiád na ktorých zápolia sluchovo postihnutí športovci.  Na východe však vyrastá nová generácia reprezentantov Slovenska, napríklad Jakub Zelinka z Košíc, Daniel Oráč z Vranova nad Topľou, Adam Kleiber z Rožňavy, Ema Labošová z Valalíkov a ďalší. Predovšetkým od nich samých, ale i rodičov a klubov bude záležať, či zostanú doma, či sa im podarí vytvoriť také študijné i pracovné podmienky, aby nemuseli odchádzať preč.

 

Existuje niečo, za čo si východoslovenský stolný tenis zasluhuje mimoriadne uznanie?

Určite áno. Konkrétne nadšenci z Prešova, ktorý v minulom roku usporiadali už 65.ročník medzinárodného turnaja o Pohár duklianskych hrdinov. Ide skutočne o masové, ale zároveň kvalitné podujatie, ktoré prežilo svoje slávne, ale niekedy aj veľmi ťažké roky. Je však tým, na čo môže byť celý slovenský stolný tenis právom hrdý.

 

Predsa však aj na východnom Slovensku kluby často musia riešiť mnohé problémy, súvisiace najmä s prenájmom priestorov na tréningy i hranie súťažných stretnutí...

Samozrejme, infraštruktúra má ešte dosť ďaleko k ideálnej. Je málo takých klubov, ktoré majú vlastné priestory, väčšina si ich musí prenajímať v rôznych kultúrnych a obecných zariadeniach či v školách. Platenie takýchto prenájmov nepriaznivo ovplyvňuje nielen rozpočet klubov, ale aj ich celkovú činnosť.

 

Foto: SSTZ

Predseda Slovenského stolnotenisového zväzu PhDr. Zdenko Kríž

Predseda Slovenského stolnotenisového zväzu PhDr. Zdenko Kríž