Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Staroba nie je choroba

Keď sa seniori rozhodnú žiť naplno...


V utorok 12. apríla zneli z horných priestorov prešovského nákupného centra  Družba na Sídlisku III veselé pesničky, ktoré rozjasňovali tváre bezmála všetkých okoloidúcich. Nebol to žiadny metalový koncert, to iba seniori z Denného centra Družba organizovali svoj Deň otvorených dverí, aby prezentovali, že nudiť sa nevedia a prilákali tak medzi seba starších ľudí na dôchodku, predovšetkým tých osamelých, ktorí pociťujú nedostatok kontaktov s ľudskou pospolitosťou.

 

Tých akože „starých ľudí“ sa tu zišlo  okolo pol stovky a okrem nich ešte ďalší hostia z vedenia mesta i poslanci mestského zastupiteľstva. Predovšetkým tí z návštevníkov, ktorí do centra zavítali prvý raz sa dozvedeli, že jeho činnosť nespočíva iba na „stretávkach s vetraním jazykov“ (ktoré sú však dôležité z hľadiska duševnej hygieny), ale v pestrom celoročnom programe, rozdelenom medzi kultúru, šport, spoločné výlety do prírody spojené s jej poznávaním a so zábavnými súťažami, oslavy životných jubileí (vhodných najmä pre osamelých seniorov), návštev divadelných predstavení a koncertov atď. atď...

 

Súčasťou Dňa otvorených dverí bola aj výstava z tvorby známeho prešovského výtvarníka a výtvarného pedagóga Jozefa Čandu, ktorý počas svojej aktívnej pedagogickej činnosti vychoval stovky mladých ľudí s aktívnym vzťahom k výtvarnej tvorbe a kultúre vôbec. V roku 2014 získal ocenenie mesta za celoživotný prínos pre rozvoj prešovskej kultúry.

 

V Prešove žijú čulými aktivitami štyri denné centrá pre seniorov, ktorých členovia radi privítajú medzi sebou svojich „nových“ rovesníkov. Denné centrá pre seniorov a osamelých občanov však fungujú aj vo viacerých obciach v okolí Prešova a všetci si tento „vynález“ veľmi chvália. Nielen samotní seniori, ale aj ich rodiny a vedenia obcí. Staroba by pre nikoho nemala znamenať osamelosť. Lekári naopak tvrdia, že aktívny život „na plný plyn“ predlžuje život. Ale nič netreba preháňať, keďže všetkého veľa škodí. Deň otvorených dverí v dennom centre Družba ukázal, že všetkého je tam akurát.

 

Účastníkov vítala seniorská kapela veselými pesničkami

Účastníkov vítala seniorská kapela veselými pesničkami

Súčasťou Dňa otvorených dverí bola aj výstava z tvorby Jozefa Čandu

Súčasťou Dňa otvorených dverí bola aj výstava z tvorby Jozefa Čandu