Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Správne požiadavky poslanca Blahu – Dušan D. Kerný

Predseda Európskej komisie /EK/  Jean Claude Juncker je úplne nevyhovujúcou osobou, stratil dôveru mnohých európskych štátov a mal by odstúpiť. To je názor vplyvných britských konzervatívnych novín The Times.

 

Denník sa dožaduje rezignácie Junkera, pretože ten chce terajšiu krízu využiť na ešte hlbšiu európsku integráciu. Juncker je úplne nevhodný na to, aby viedol rokovania o vystúpení Británie z EÚ a takisto je úplne nevhodná osoba na to, aby stál na čele zostávajúcich 27 členských štátov, tvrdia The Times.

 

O čo konkrétne ide pri začiatku slovenského polročného predsedníctva v Rade Európskej únie  rozoberal predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľ. Blaha: ide o to, aby Európska komisia neobchádzala ani Európsky parlament a ani národné parlamenty. Ide o prijímanie významných dokumentov, ako je pripravovaná obchodná a investičná dohoda, ktorá odstráni bariéry medzi Kanadou a EÚ a USA a EÚ. Teda má sa tvoriť najväčší priestor voľného obchodu a investícií.

 

Poslanec Ľ Blaha otvoril mimoriadne závažnú otázku. Pozrime sa ako to vyzerá: len na Slovensku je 14 oblastí s celkovou rozlohou vyše 300 km2 kde sa skúmajú náleziská uránu, na skusoch sú spoločnosti od Nového Mesta nad Váhom až po Zemplín, ide o oblasť Košíc, Gelnice či Krompách, zlato sa hľadá ťažiarskymi spoločnosťami v 27 lokalitách na celkovej ploche viac ako 890 km2, siaha to až po Ruské Bystré pri slovensko-ukrajinskej hranici. A čertovo kopýtko je v tom, že zväčša išlo a ide o spoločnosti kanadské, také, ktoré si vytvorili na Slovensku dcérske spoločnosti.

 

Každému je jasné, že keby zmluvu s Kanadou Európska komisia pretlačila bez diskusie  bola by to voda na mlyn všetkým kritikom a pochybovačom. Je jasné, že sa zmenila aj nálada v členských štátoch EÚ. Veď keby dohoda s Kanadou bola skutočne úspešným projektom, ktorý posúva veci dopredu, je skutočne prospešná pre ekonomiku a obchod a skutočne EU pri uzatváraní dohody neobetovala ani jedno spotrebiteľské právo, štandard prečo to komisia nevyužila, nesprístupnila parlamentom tak, aby to občan pochopil?

 

Pôjde teda aj o to, aby rokovania NR SR neboli priestorom pre bezohľadných politikov, ktorí využijú každú možnosť na vlastné ciele aj keby to znamenalo ohrozenie politickej stability, či stability politického systému. Do slovenského parlamentu – ak máme naozaj hovoriť do zásadných európskych záležitostí – sa musí zrejme dostať aj zodpovedná politika a nie nezodpovednosť bezhraničného politického divadla.