Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Správy z domova a sveta, ktoré zaujali – Dušan Konček

Macejková si škrtla

Predsedníčka Ústavného súdu SR škrtla bývalého predsedu ÚS SR a terajšieho poradcu prezidenta z účasti na oslavách Dňa Ústavy v Košiciach. Pán doktor Mazák sa totiž predtým vyjadril, že „za Macejkovú by dal Gašparovičovi päťku“. Z tohto vyjadrenia nebolo jasné, či ide o známku, alebo niečo iné. Pani doktorka Macejková vrátila teda pánovi Mazákovi päťku, keby však išlo o ruské známkovanie, mohol by byť spokojný. Ale keďže známkoval prvý tak škrt doktorky Macejkovej treba brať ako dvojku z chovania.

 

Jeden o chémii, druhý o fyzike

Medzi bonmoty prezidenta ČR Miloša Zemana možno zaradiť aj ten, ktorý povedal pri prijatí slovenského prezidenta Andreja Kisku, že z jeho strany voči slovenskému prezidentovi išlo o personálnu chémiu. Našťastie pri tom nič nevybuchlo. Slovenský prezident povedal, že on to „nazýva súzvuk“. Chémia a fyzika sú aj tak dve rozdielne, nielen učebné látky. Asi tak ako ľavicový Miloš Zeman a pravicový/stred?/Andrej Kiska.

 

Putin udiera z juhu

Plynovod „Južný potok“ v Európe sa snažili USA eliminovať, zdá sa však, že márne. Ruský prezident zasa „udrel“ na USA z juhu svojou návštevou Kuby, Argentíny a Brazílie, ale aj krátkou zástavkou v krajine nebohého Huga Chaveza. Okrem toho, že prevezme štafetu MS vo futbale, ktoré budú o štyri roky v Rusku, zúčastnil sa aj zasadnutia krajín BRICK, ktoré je tŕňom v oku USA, lebo tieto krajiny sa chcú vymaniť z americkej závislosti. Biely dom poriadne znervóznel, v Latinskej Amerike totiž Putin vracia Obamovi to, čo mu ten urobil na Ukrajine.

 

Zmeniť Slovensko?

Slovenský prezident sa zúčastnil festivalu Pohoda, kde povedal okrem iného, že „chce zmeniť Slovensko“. Spozorneli hlavne veriaci na Slovensku, pretože zmeniť Slovensko „Na Pohodu“ je krajne nebezpečné, lebo to je to isté ako snaha zmeniť Slovensko „Na Hollywood“. Celá idea prezidenta „Zmeniť Slovensko“ skrýva v sebe, čosi nedefinovateľné a nebezpečné. A k takejto idey majú čo povedať aj občania, to treba pánovi prezidentovi pripomenúť, lebo ho okrem iného nevolili všetci, čo znamená, že s podobnými vyjadreniami treba nakladať opatrne, pán prezident by nemal raziť tendencie „Duceho“ v Taliansku neblahej pamäti.

 

Kto sú „osadníci“?

Skupina „osadníkov“ /podľa slovenskej tlače/ napadla v Oboríne ženu a muža v ich rodinnom dome a útočníci spôsobili mužovi smrť. Až neskoršie sa vykľulo šidlo z vreca, lebo termínom „osadníci“ slovenská tlač začala nazývať Rómov, ktorí sa svoj čin budú samozrejme pykať. Takže máme nové termíny, obyvatelia Obce Oborín sa delia na – obyvateľov a osadníkov – a v policajných hláseniach bude figurovať kriminalita osadníkov na Slovensku, len aby sme sa vyhli pravému pomenovaniu vecí a poškrabali sa ľavou rukou za pravým uchom.

 

Stal sa zázrak

Príchodom Andreja Kisku na funkciu prezidenta mali vplyv na zlepšenie demokracie na Slovensku, tvrdí Inštitút pre verejné otázky /IVO/, v číslach to dokumentoval zlepšením/ rozumej demokracie/ o 0,1 bodu. V zdôvodnení sa okrem iného uvádza sa „posilnili mechanizmy deľby moci, bŕzd a protiváh“. Škoda, že sa IVO nezaoberá futbalom, neúčasťou Neymara v brazílskej jedenástke na MS utrpelo toto mužstvo krutú prehru 7:1. Milióny to mohli vidieť. Niečo cez päť miliónov na Slovensku zatiaľ nezaregistrovalo zlepšenie 0,1 bodu demokracie, lebo ani 0,1 stupnice zemetrasenia necítime, hoci práve možno prebieha.