Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Správa o 9/11 vyhodí svet do povetria – Vladimír Mikunda

Saudská Arábia sa vyhráža USA, že prijme opatrenia na ochranu svojich amerických investícií, čo je približne 750 miliárd dolárov. Vyhlásenia sú adresované Kongresu USA, ktorý predpokladá zodpovednosť saudských činiteľov za teroristické akty z 9. 11. 2011.

 

Slová úradov Saudskej Arábie sa veľmi podobajú na otvorenú vzburu, myslí si prezident Inštitútu Blízkeho východu Jevgenij Satanovskij: „Tu sa nehovorí o ochrane investícií, že Saudi vydierajú Američanov, že odpredajú všetky svoje aktívy v Spojených štátoch.

 

Suma je to značná, okolo 750 miliárd dolárov, čo nepochybne zníži cenu korporátnych i cenných papierov USA, ktoré budú naraz vrhnuté na trh“, poznamenal expert pre pravdu.ru.

Jevgenij Satanovskij zároveň vyzdvihol veľmi dobré schopnosti Američanov pri ochrane svojej ekonomiky. „Pre Saudskú Arábiu sa to môže stať, ako sa hovorí, nepríjemným prekvapením“.

Vypuklosť celého problému vyvoláva to, že prijatie zákona o teroristickom akte 9/11 zverejní údaje, ktoré sú už dávno známe vojenským kruhom a kruhom politickej elity USA, poznamenal Satanovskij. No a tie preukážu, že saudské vedenie, vrátane vedenia zahraničnej rozviedky, stoja tak za teroristickým aktom 11. septembra, ako aj za vytvorením Al-Kaidy a za mnohým ďalším, s čím museli Američania bojovať v ostatných 35 rokoch a čo ich stálo nemálo životov.

 

Ak budú tieto dokumenty zverejnené, „vypukne škandál a výbuch, ktorý môže vyjsť Saudskú Arábiu veľmi, naozaj veľmi draho“, nazdáva sa expert. „Veď zároveň sa stane očividným, že vojenské postupy proti Afganistanu alebo Iraku viedla Amerika zbytočne, a radšej bolo treba, ako svojho času radil Vladimír Putin, „pracovať“ so Saudskou Arábiou“, povedal Jevgenij Satanovskij.

 

Predpokladať, ako sa Amerika zachová ak..., môže len prezident Barack Obama. Z rovnakého dôvodu sa nedá vysvetliť načo potreboval byť v Saudskej Arábii (na 20. apríla sa plánovala jeho cesta do tohto teplého kráľovstva).

 

Podčiarknuté, porátané, Satanovskij opakuje, že v tejto situácii môžu vzťahy medzi Saudskou Arábiou a USA „vybuchnúť“, „čo vzápätí zničí strategické spojenectvo, ktoré svojho času vzniklo v rámci dohody zo 44-roku“.

 

„Faktom je, že žiadna studená vojna nepriniesla Američanom viac strát a škôd, ako vzťah s priateľom a spojencom Saudskou Arábiou“, uzavrel Jevgenij Satanovskij a dodal: „Americký establishment bol počas desaťročí kontaktov značne prelobovaný, po ruský povedané preplatený, Saudmi. Čo všetci veľmi dobre vedia“.

Podľa pravda.ru, 18. 4. 2016