Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

SPRÁVY: Andrej Kiska nevie, kto na neho vyťahuje špinu, mrzí ho, ak niekoho sklamal – TASR

Bratislava 1. októbra (TASR) - Pichám do osieho hniezda, čo sa mnohým nepáči. Prekážam im, preto sa táto organizovaná špinavá hra okolo mňa deje, tvrdí prezident SR Andrej Kiska na margo úniku dokumentov zo štátnej správy, ktoré poukazujú na daňový problém spojený s jeho menom.

"Niekomu ide o oslabenie mojej dôveryhodnosti a zneužíva na to štátnu moc," uviedol Kiska v rozhovore zverejnenom v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Nevie odhadnúť, či sa niekedy dozvie, kto za týmto všetkým stojí, no verí v odhalenie pravdy. Konkrétne podozrenie nemá.

Kisku mrzí, že mohol niekoho sklamať, a ospravedlnil sa. Tvrdí, že mal byť dôslednejší pri príprave zmluvy s firmou KTAG a tiež pri účtovaní. Cez túto firmu prezident financoval svoju kampaň. "Už by som postupoval inak, ale ja som vtedy účtovníkovi veril," povedal s tým, že keď sa daňový úrad nestotožnil s postupmi účtovania, tak to firma dodatočne uhradila aj s penále.

Kiska nevylúčil ďalšie útoky na jeho osobu. Pripomenul, že ho vyšetrujú v ďalšom prípade, jeho meno malo byť zneužité pri zbieraní peňazí od iných osôb, označil to za nezmysel.

 "Budem tu, pokiaľ mi ľudia budú veriť," informoval. Pri niečom závažnom nemá problém vyvodiť osobnú politickú zodpovednosť. "Okolnosti z nedávnych dní mi dali chuť ďalej bojovať," odpovedal Kiska na otázku, či má toto všetko vplyv na jeho budúce rozhodnutie byť v politike. "O tom, ako budem pomáhať tejto spoločnosti, intenzívne uvažujem," povedal Kiska.  

Prezident nemá problém zverejniť celé svoje účtovníctvo, pokiaľ ide o neho ako fyzickú osobu. "U právnických osôb by to však bolo nefér, je tam viacero spoločníkov, toto sa v obchodných vzťahoch nerobí," povedal. 

Kiska má povedať parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, či existuje pohľadávka medzi ním a firmou KTAG, a ak áno, prečo ju neuviedol v majetkovom priznaní. Prezident uviedol, že "pohľadávku stále má a je uvedená v jeho priznaní".