Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
SPRÁVY a KOMENTÁRE
Poďme na testy, pán Schutz
SME blog Robert Kaliňák / V posledných týždňoch sa medzi niektorými novinármi objavujú vyšetrovatelia, prokurátori aj sudcovia v jednej osobe. A to bez akejkoľvek aspoň základnej znalosti trestného konania. Pripomína mi to žurnalistiku a novinové stránky spred roka 1989.
Naposledy to predviedol komentátor denníka SME Peter Schutz vo svojom stĺpčeku k odmietnutiu trestného stíhania v prípade Študentského pôžičkového fondu, ktoré po vyšetrovateľovi potvrdil aj dozorujúci prokurátor. Teda tí, ktorí jediní na Slovensku majú právo ako orgány činné v trestnom konaní vyšetrovať.
Pán Schutz ich však nazval hlupákmi, keď vyšetrovateľov neváhal na titulnej strane novín konfrontovať s otázkou „koľko z nich by zvládlo test čitateľskej gramotnosti PISA. Podozrenie je, že nula.“ Kto je komentátor denníka Sme, že ma guráž urážať 23 000 policajtov na Slovensku? Za celý svoj život neopustil kaviareň hotela Slovan v Košiciach, odkiaľ kritizuje všetko a všetkých. Dodnes si pamätám, ako kritizoval ešte aj rekonštrukciu plavárne Červená hviezda v areáli ministerstva vnútra, ktorá je súčasťou histórie Košíc a na ktorej sme sa podieľali s vedením východoslovenskej metropoly– bolo to vraj vyhadzovanie peňazí...
Písať do novín vymyslené obvinenia bez akýchkoľvek dôkazov je, zdá sa, obľúbeným športom našich novinárov. Vyšetrovatelia sa však vo svojich odôvodneniach začať trestné stíhanie, vzniesť niekomu obvinenie alebo trestné stíhanie odmietnuť či zastaviť musia držať ich biblie - Trestného zákona a Trestného poriadku. Nestačia im domnienky, nepotvrdené alebo prekrútené informácie ale fakty. Ak si teda nalistujeme Trestný zákon a chceme bohorovne hovoriť a písať v prípade Študentského pôžičkového fondu o trestnom čine, musia byť v konaní zodpovedných splnené dve podmienky – spôsobenie škody a úmysel v konaní v mene fondu škodu spôsobiť. Bez ohľadu na to, či došlo predmetným investovaním k porušeniu interných pravidiel v Študentskom pôžičkovom fonde (čo polícia nerieši), vyšetrovanie dokázalo, že k žiadnej škode nedošlo. Práve naopak, výsledkom investovania neviazaných financií organizácie boli z pohľadu Študentského pôžičkového fondu výnosy vo výške viac ako milión eur. Fond teda o žiadny majetok neprišiel, ale jeho majetok (nie málo) narástol. Splnená nebola ani druhá podmienka – úmysel. Peniaze, ktoré pôžičkový fond investoval boli voľné finančné prostriedky, o ktoré v tom čase nemali žiadatelia o pôžičky záujem, keďže už všetci boli uspokojení. Investovanie neviazaných finančných prostriedkov mimochodom v minulosti robil aj rezort vnútra.
Očakávať od pána Schutza, ktorý všetko vie, všade bol a všetko videl trikrát, aby sa všetkým policajtom za svoje urážky ospravedlnil, je rovnako nepredstaviteľné ako naučiť slona korčuľovať. Vyzývam však komentátora Petra Schutza, aby si predtým, ako začne písať svoje „múdre“ riadky bez znalosti problematiky, Trestného zákona a Trestného poriadku, vyskúšal testy, ktoré musí každý policajt absolvovať pri vstupe do Policajného zboru SR. Podozrievam ho, že by ich neurobil. Nula bodov. Rád na tie testy pôjdem s ním.
Len tak na záver. Testy, ktoré policajti pri vstupe do zboru, absolvujú, si už v minulosti niektorí novinári vyskúšali. Neprešli.
Monitoring médií – STORIN plus
(01.02.2017; Televízna stanica TA 3; Vyhlásenie; 09.30)
Gabriela Marchevská, moderátorka: "Teraz si už pozrite vyhlásenie predsedu vlády, ministra vnútra a prezidenta policajného zboru k zriadeniu národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu."
Hovorca: "Dámy a páni, vítam vás na pôde prezídia policajného zboru na vyhlásení pri príležitosti vzniku národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu. Zároveň mi dovoľte privítať aj predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica, podpredsedu vlády a ministra vnútra Slovenskej republiky Roberta Kaliňáka a samozrejme prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara. Ako prvému by som rád odovzdal slovo predsedovi vlády."
Robert Fico, predseda vlády:
"Vážený pán podpredseda vlády, vážený pán prezident policajného zboru, dámy a páni, dovoľte mi, aby som na úvod poďakoval za pozvanie a za to, že sa môžem zúčastniť tohto dôležitého momentu. Nemôžem však začať inak, ako poďakovaním vám za to, čo ste urobili v posledných rokoch predovšetkým v boji proti organizovanému zločinu. A chcem podčiarknuť, že táto veľká výzva, ktorá tu bola predovšetkým v 90. rokoch, bola absolútne zvládnutá a za to vám musí táto krajina aj táto spoločnosť prejavovať veľkú vďaku.
Po tejto výzve však, ako to už v živote býva, prichádzajú ďalšie výzvy. Som veľmi rád, že ministerstvo vnútra a policajný zbor reaguje na každodenné dianie a predovšetkým reaguje na novú vlnu extrémizmu, novú vlnu fašizmu, ktorá sa začína hýbať nielen v Európe, ale začína sa v plnej miere a v plnej sile objavovať aj na Slovensku. Vážené dámy a páni, ide o najzákernejší spôsob rehabilitácie fašizmu. Na dennej báze vidíme spochybňovanie výsledkov druhej svetovej vojny, na dennej báze vidíme spochybňovanie holokaustu. Na dennej báze vidíme často už aj velebenie štátu a ľudí, ktorí vyznamenávali fašistov za vraždenie v slovenských mestách a slovenských obciach. Toto je niečo, čo nemá nič spoločné s demokratickou krajinou, s demokratickým štátom a musíme to principiálne odmietnuť. Pretože extrémizmus a fašizmus plodí násilie, násilie má možno najskôr podobu slovnú, ale potom má toto násilie aj podobu fyzickú. Vždy to začína závisťou, po závisti prichádza nenávisť a po nenávisti prichádzajú akty obrovského zla. Je zlé, že fašizmus na Slovensku má svojich pohrobkov, má svojich nasledovníkov. Keď niekedy pozeráme na niektoré verejné podujatia, ako keby boli priamo vystrihnuté z učebníc dejepisu alebo propagandy. Vidíme dnes ľudí, ktorí sa pohybujú po vlakoch v zelených tričkách, hovoria o poriadku a pritom len šíria ideológiu, v mene ktorej na Slovensku boli vyvraždené mnohé dediny. Ale žiaľ, týchto ľudí dnes vidíme aj v Národnej rade Slovenskej republiky. Žiaľ, títo ľudia bez problémov v jednom z vyšších územných celkov sa zdravia fašistickými pozdravmi. Musíme si pripomenúť aj to, že vďaka podceneniu tejto vlny, ktorá prišla do Európy a na Slovensko, máme dnes sociálne siete, ktoré nemajú žiadne pravidlá, nie je tam žiadna zodpovednosť, obsah ktorých je nezlučiteľný s podstatou tohto štátu a tejto krajiny.
Vážené dámy a páni voči extrémizmu a voči fašizmu sa nedá bojovať len dobrým slovom. Áno, pravdepodobne sme po 90. rokoch zanedbali na históriu, pretože nikto nepredpokladal, že sa niečo takéto môže objaviť. Nikto nepredpokladal, že nám po úradoch regionálnej samosprávy budú chodiť holohlaví ľudia a zdraviť sa nastráž. Aj preto chcem zdôrazniť, že boj proti extrémizmu, boj proti fašizmu nie je iba vec prevencie, je to aj vec represie. Títo ľudia nerešpektujú ani právny štát, ani ľudské práva. Nerešpektujú demokraciu, pretože sa im nehodí do ich pánov.
Chcem vám preto zaželať vo vašej práci veľa úspechov, ale predovšetkým dopredu vám chcem poďakovať za plnenie úloh, mimoriadne náročných, ktoré budú spojené s účasťou v jednotke, ktorá sa dnes zriaďuje a ktorej existenciu aj oznamujeme. Verím, že s podporou normálnych ľudí na Slovensku, s podporou štátu, ktorú budete nepochybne cítiť, aj extrémizmus, aj fašizmus pocítia, že Slovensko je demokratický právny štát a že odmieta takéto názory a pochody rešpektovať. Ešte raz vám veľmi pekne ďakujem."
Robert Kaliňák, minister vnútra:
"Vážený pán predseda vlády, pán prezident, milé kolegyne, kolegovia, stretli sme sa tu pri príležitosti zriadenia národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu ako elitnej jednotky policajného zboru a ministerstva vnútra.
Z môjho pohľadu v roku 2005, kedy na našich uliciach ešte v modrých a čiernych uniformách pochodovali vo fakľových pochodoch vyvolávajúc podobizne s druhou svetovou vojnou členovia Slovenskej pospolitosti, polícia reagovala. Polícia ich vyzliekla z uniforiem, polícia nakoniec aj za pomoci ďalších kolegov rozpustila Slovenskú pospolitosť. Dnes však extrémisti zvolili sofistikovanejšiu formu práce. Dnes priberajú ľudí, ktorí častokrát bojujú na oboch stranách v niektorých konfliktoch, napríklad na Ukrajine. Toto sú všetko mimoriadne nebezpečné situácie, na ktoré je potrebné nasadiť tých najlepších z najlepších. A to ste práve vy. Zvládli ste niekoľko veľmi dramatických výziev, častokrát ste riskovali svoj vlastný život a vždy ste boli pripravení nasadiť všetky svoje schopnosti na obranu bezpečnosti Slovenskej republiky. Aj preto vám chcem za doterajšiu prácu poďakovať, tie výzvy, ktoré stoja pred vami, viete veľmi dobre, že sú veľmi ťažké, ale zvládli ste, myslím si, veľmi náročné úlohy doteraz a zvládnete aj tieto a som presvedčený, že vaše výsledky budú naozaj vynikajúce.
Aj preto vám chcem zaželať veľa úspechov a ubezpečiť vás o plnej podpore vedenia rezortu aj s tým, že vytvoríme také podmienky, aby ste mali naozaj nerušený čas na svoju prácu a vedeli sa sústrediť na tých, ktorí potláčajú základné práva a slobody, ktoré sa vybojovali na Slovensku v roku 1989 a že si musíme tieto naše tradície ctiť a že budeme ich chrániť všetkým tým, čo máme k dispozícii.
Želám ešte raz veľa úspechov."
Tibor Gašpar, prezident policajného zboru:
"Vážený pán predseda vlády, vážený pán minister vnútra, kolegyne, kolegovia. Chcel by som z pozície prezidenta policajného zboru deklarovať občanom, ale aj všetkým, ktorých sa to týka na strane teda polície, ktorá bude bojovať s týmto fenoménom, že jednou z priorít pre tento rok je skutočne boj proti extrémizmu a prevencia proti terorizmu.
Musíme reagovať jednak na bezpečnostnú situáciu, musíme reagovať na spoločenskú požiadavku, na niektoré legislatívne zmeny, ktoré ten boj preniesli až na úroveň špecializovaného trestného súdu a iných zložiek štátu a preto vzniká na národnej kriminálnej agentúre piata jednotka, predpokladám, že bude tak úspešná, ako sú doteraz úspešné všetky ďalšie štyri. Keď sme pred troma rokmi rozvíjali boj proti finančnej kriminalite, špeciálne proti daňovej a zriaďovali sme národnú jednotku proti finančnej polícii, tak dnes chcem opätovne vyzvať kolegov najmä z národnej kriminálnej agentúry, že chcem, aby sme tento boj viedli aj proti trestnej činnosti spojenej s extrémizmom, respektíve terorizmom.
Očakávam taktiež, že dostaneme túto činnosť na vyššiu kvalitatívnu úroveň, vytvoríme pre to určite materiálne podmienky, personálne podmienky a chceme sústrediť na jednotku jednak špecialistov, ktorí pracovali doteraz na útvaroch, ktoré bojovali proti terorizmu a extrémizmu a posilniť ich o ďalších špecialistov, ktorí už preukázali svoje odborné vedomosti na iných jednotkách. To znamená, očakávam pre najbližšie obdobie, že budeme vedieť urobiť aj odpočet tejto práce. Taktiež vyzývam ďalšie orgány činné v trestnom konaní ako je prokuratúra, aby sme začali tento boj viesť spoločne, pretože už dnes máme isté problémy s aplikačnou praxou a pevne verím, že nastavíme nejaké nové pravidlá, výklad niektorých prejavov, ktoré už môžeme nazvať extrémistické. Na problematike terorizmu a extrémizmu bude pracovať komplexne viac než sto policajtov, zachovávame ešte niektoré špecializované zložky na krajskej úrovni, to znamená, tie budú plniť podpornú funkciu najmä pri odhaľovaní trestných činov najmä extrémizmu a samozrejme trestné konanie, ktoré sa bude viesť už na národnej kriminálnej agentúre.
Takže na záver ešte raz výzva pre vás, chcem, aby ste pristupovali k tejto téme s absolútnou odbornosťou a efektivitou. A samozrejme tiež prosba k občanom, aby nám pomohli, tak ako sa to aj deje teraz, identifikovať niektoré hrozby alebo niektoré informácie pre to, aby sme boli v závere viac menej spoločne efektívni a preukázali, že vieme sa vysporiadať aj s týmto fenoménom. Ďakujem."