Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Spor treba riešiť politicky – Robert Fico

Premiér a kandidát na prezidenta Robert Fico (Smer-SD) sa pozerá na Ukrajinu veľmi skepticky. Dôvodom je aj spôsob vzniku súčasnej prechodnej vlády. "Zdá sa, že už nie je ani záujem organizovať predčasné parlamentné voľby, je dohoda iba na prezidentských," uviedol v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Tému Ukrajiny označil za zahraničnopolitickú otázku číslo jeden. Slovensko podľa neho nebude dávať žiadne peniaze z rozpočtu, aby zachraňovalo Kyjev. "Ak Európska únia má nejaké vlastné rezervy, môže tak urobiť, ale nemôžeme si dovoliť riešiť problémy, ktoré si Ukrajina spôsobila sama," podčiarkol s tým, že tá si musí plniť svoje vlastné domáce úlohy. Jeho prezidentský súper Andrej Kiska nesúhlasí s tým, aby Európska únia minimálne neuvažovala o pomoci Ukrajine. "Treba si spomenúť na to, že aj Slovensko potrebovalo pomoc, takže sa na ňu netreba pozerať tak, že si musí okamžite splniť svoje domáce úlohy," upozornil s tým, že je bytostným záujmom Slovenska, ako jeho priameho suseda, aby tam fungovala stabilná vláda.

Fico poznamenal, že vzniknutý spor treba riešiť politicky a nie sankciami. Nie je nadšený a ani pripravený hovoriť o akýchkoľvek ekonomických sankciách EÚ voči Rusku. "Ak sú úvahy v EÚ, že treba urobiť embargo na energonosiče, som principiálne proti. Slovensko je závislé od ruského plynu a ropy na viac ako 90 percent. Ale nemôžem povedať, že by Ruská federácia nebola dôveryhodný partner. Vždy zmluvy, ktoré boli podpísané, sa dodržiavali. Naopak, veľmi nedôveryhodný partner bola Ukrajina," uviedol premiér, ktorý pripomenul plynovú krízu v roku 2009, kedy Ukrajina podľa jeho slov Slovensko oklamala. Kiska si nemyslí, že Rusko nejakým jednoduchým zásahom odstaví úniu od dodávok plynu, pretože, ako upozornil, Moskva potrebuje a chce plyn exportovať ďalej.

Obaja sa zhodli na tom, že plné nahradenie dodávok plynu z Ruska nie je v krátkom období reálne. Taktiež majú rovnaký názor na nelegitímnosť referenda na Kryme, kde, ako poznamenali, prišlo k porušeniu medzinárodného práva. V prípade uvalenia ďalších sankcií Kiska označil za dôležitú dohodu na úrovni celej EÚ. "Musíme mať jeden názor, v opačnom prípade sa hlas stráca, ak sa rozdrobíme a každý bude hovoriť inou rečou, tak potom hlas EÚ nemá váhu," zdôraznil.

Fico vyzval na chladnú hlavu v prípade zavedenia zbrojného embarga voči Rusku. "Slovensko, ako členský štát NATO, sme na 100 percent odkázaní pokiaľ ide o dodávky náhradných dielov na letectvo, protivzdušnú obranu, dokonca v niektorých prípadoch aj na pozemné vojsko. Ak by došlo k vojenskému embargu, prestaneme plniť úlohy v rámci NATO pokiaľ ide o protivzdušnú obranu, lietadlá aj niektoré iné aktivity. Treba mať maximálne chladnú hlavu," poznamenal.