Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Spomienkový seminár v atmosfére vzájomnej úcty – Peter Brehár
Vážime si tradície, duchovné, kultúrne aj športové hodnoty, o ktorých sa veľmi často hovorí aj píše pri rôznych významných udalostiach a príležitostiach. Najmä takých, ktoré dokážu ľudí zjednocovať, zbližovať a utvárať v prostredí atmosféru vzájomnej žičlivosti a úcty i dobromyseľnosti.
Doslova taká bola 7. decembra 2022 v aule Domu športu v Bratislave. Mierou vrchovatou k nej prispel pán prezident Slovenskej republiky v rokoch 2004 - 2014 J. E. doc. JUDr. Ivan Gašparovič, CSc., ktorého predseda únie Jozef Kuchár privítal okrem iného aj nasledujúcimi slovami:
„Vážený pán prezident, vysoko si vážime váš trvalý vzťah k športu, ktorý potvrdzujete aj dnes prítomnosťou na spomienkovom stretnutí.
Sto rokov je vždy číslo, ktoré vzbudzuje pozornosť. Takto je to aj dnes, keď spomíname na výraznú osobnosť slovenskej žurnalistiky. Je mi cťou v našom strede privítať vzácnych a milých hostí aj dlhoročných kolegov a spolupracovníkov Gabriela Zelenaya.
Okrem toho vítam poslancov Národnej rady SR PhDr. Ľuboša Blahu, CSc., Mgr. Dušana Galisa a Ing. Stanislava Kubáneka. S úctou a vďakou vítam zástupcov rodiny JUDr. Dušana Kleimana, PhDr. Jozefa Šuchu, PhDr. Andreja Maťašíka, CSc. a Mgr. Milana Blahu, najvýraznejších osobností slovenskej žurnalistiky.
Storočnica je v každom historickom kalendári číslo, ktoré upúta pozornosť. Tak je to aj dnes, keď so všetkou úctou spomíname na roky života, tvorivej práce a organizátora rôznych podujatí a najmä zakladateľa našej únie, Gabriela Zelenaya.
Gabo Zelenay bol nielen vynikajúcim reportérom, ale aj novinárom, publicistom a spisovateľom. Reportovanie však bolo jeho vášňou, ani nie zamestnaním, ale doslova povolaním. Možnosť komunikácie spolu s poslucháčmi mu dávala celkom zabudnúť na všetky starosti a trápenia, ktoré ho sprevádzali po celý tvorivý život. Všetko podriaďoval túžbe byť dobrým hostiteľom tých, ktorí prijali pozvanie do Slovenského rozhlasu a jeho prostredníctvom aj pozvanie osobné. Reportovanie bolo jeho láskou, láskou najväčšou. Vyše jednej hodiny dokázal reportovať aj medzinárodný turnaj v šachu. Často zdôrazňoval, že vynikajúci reportér musí vedieť reportovať aj kvitnutie ruží.
Gabriel Zelenay predstavuje nesmiernu hodnotu pre celú slovenskú žurnalistiku, ktorú dokázal za pochodu doslova skultúrňovať a tvoriť. Jeho slová mali a stále majú vysokú cenu, ako prameň čistej vody. Stal sa legendárnou postavou s vrodeným darom slova a veľkej výrečnosti. Všestranný talent, ktorý sa okrem žurnalistiky dokázala presadiť aj ako recitátor, herec, moderátor, ľudový rozprávač, úspešný fotograf a výnimočný aktívny športovec, najmä v ľadovom hokeji, tréner aj funkcionár.
V mnohých športových a spoločensko-zábavných reláciách pozornosť poslucháčov upútal nielen príslovečným, jeho vlastným humorom, ale dokonca aj spevom prispieval k spestreniu programu. Spieval populárne slovenské melódie, avšak s vlastným textom, ktorý si v jednom prípade počas priameho vysielania sám vymyslel s týmto textom:
Keď sa do diaľky dívam, vidím tam mocný hrad
a pod ním staré lásky a všetko, čo mal som a stále mám rád.
Hoc aj po dlhých rokoch, mám konto plné núl,
ja som chcel strieľať góly, za Miláno, Real a slávny Liverpool.
Tak nekonečne krásna je moja láska, od detstva som si prial,
aby futbal bol môj osud i kráľ,
Že na rýchlosť mal vlohy skôr jazyk môj, než nohy,
a tak stal som sa celkom fér, športový reportér.
Všetky prekážky, ktoré mu život priniesol, zvládol dôstojne, nikdy nie lamentovaním a už vôbec nie plačom. Úsmev sa mu nikdy, ani v tých najťažších chvíľach, nevytratil z tváre. Bol to úsmev, ktorý som za tie roky spoznal dôverne. Úsmev ľudskosti, pochopenia, za ktorým sa skrývala aj bolesť. Z jeho tváre vždy vyžarovalo odhodlanie a túžba čo najviac dokázať, i neúnavnosť, ale i rytierstvo ducha intelektuála, akých na Slovensku máme v ostatných rokoch čoraz menej.
Najväčšiu radosť mal vtedy, ak sa autoritou svojho rozhlasu, ktorému venoval celý svoj najaktívnejší život, a novín, pre ktoré pracoval, postavil za vec, za človeka, ktorý mal problémy, ťažkosti a ocitol sa v životnej tiesni. On mu uveril, stavil naňho, bojoval – a vyhral. Jeho obdivuhodný optimizmus, nadšenie, tvorivosť a invencia mnohých aj dnes, ktorí si spomenú na jeho rozhlasovú a novinársku prácu, podnecujú do aktívnej činnosti. V roku 1992 bol účastníkom založenia Združenia slovenských novinárov, ktoré sa prihlásilo k širokému programu Za pravdivý obraz Slovenska v Európe a vo svete.
V roku 1998 činnosť tejto novinárskej organizácie značne ochabla, a preto sme sa spolu s Gabrielom Zelenayom rozhodli založiť novú novinársku organizáciu pod názvom Únia slovenských novinárov – seniorov. Niekoľko týždňov sme sa pripravovali a hodnotili súčasnú situáciu. Stretli sme sa v reštaurácii hotela Kyjev v Bratislave spolu s Dušanom D. Kerným, Milanom Blahom, Dušanom Kleimanom, Petrom Šefčovičom a Ladislavom Ťažkým. Zagratulovali sme Gabovi Zelenayovi k jeho 76. narodeninám a zároveň sme sa rozhodli zorganizovať stretnutie na ustanovujúci snem.
O niekoľko dní sa vo veľkej sále firmy Doprastav Bratislava konala ustanovujúca schôdza novej novinárskej organizácie. Takmer sto účastníkov schválilo hlavný program činnosti, stanovy novinárskej organizácie i organizačný poriadok. To všetko pripravil nezabudnuteľný Gabo Zelenay, ktorý úniu vybudoval na pevných základoch a vďaka nemu funguje. Jednoznačne to potvrdzuje aj pohľad do rokovacej miestnosti.
* * *
O živote a diele Gabriela Zelenaya hovorili Ing. Vladimír Zeman, zakladateľ únie, jej tajomník a člen Klubu športových redaktorov ÚSN, PhDr. Mária Mikušová, dlhoročná redaktorka Slovenského rozhlasu, PhDr. Dušan D. Kerný, zakladajúci člen únie a jej dlhoročný podpředseda a PaedDr. Dušan Gabáni, televízny redaktor a reportér.
* * *
Pamätnú plaketu Storočnica Gabriela Zelenaya,
za dlhoročnú úspešnú a žurnalistickú činnosť porota udelila:
IN MEMORIAM
JUDr. Dušanovi Kleimanovi, redaktorovi, publicistovi, bývalému riaditeľovi Tlačovej agentúry Slovenskej republiky, poprednému novinárovi a organizátorovi, zakladajúcemu členovi Združenia slovenských novinárov aj Únie slovenských novinárov.
PhDr. Andrejovi Maťašíkovi, CSc., dlhoročnému podpredsedovi Únie slovenských novinárov, pedagógovi a publicistovi.
Mgr. Milanovi Blahovi, novinárovi, publicistovi, zakladateľovi Únie slovenských novinárov a televíznemu komentátorovi.
PhDr. Jozefovi Šuchovi, zakladateľovi a dlhoročnému podpredsedovi Únie slovenských novinárov, redaktorovi a publicistovi.
Za úspešnú tvorivú činnosť v mediálnom priestore
na prospech rozvoja Slovenskej republiky pamätné plakety porota udelila:
doc. JUDr. Ivanovi Gašparovičovi, CSc., dvojnásobnému prezidentovi Slovenskej republiky v rokoch 2004 až 2014
prof. JUDr. Jaroslavovi Chovancovi, CSc., pedagógovi, novinárovi, spisovateľovi a publicistovi
Zdenke Letenayovej, riaditeľke Múzea telesnej výchovy a športu
PhDr. Dušanovi Kernému, dlhoročnému podpredsedovi Únie slovenských novinárov, publicistovi, spisovateľovi
Ing. Vladimírovi Zemanovi, zakladateľovi Únie a dlhoročnému tajomníkovi Klubu športových novinárov ÚSN
PhDr. Jozefovi Jarkovskému, dlhoročnému športovému redaktorovi Slovenského rozhlasu
PhDr. Márii Mikušovej, dlhoročnej redaktorke Slovenského rozhlasu
Ing. Vladimírovi Mezencevovi, publicistovi, dlhoročnému športovému redaktorovi a komentátorovi, tajomníkovi Klubu športových redaktorov
PhDr. Ivanovi Paškovi, členovi Rady Únie slovenských novinárov, televíznemu komentátorovi a zahraničnému spravodajcovi
Ing. Edite Dürrerovej, tajomníčke Rady Únie slovenských novinárov a bývalej šéfredaktorke časopisu Slovanská vzájomnosť
PhDr. Milanovi Kendovi, dlhoročnému novinárovi, glosátorovi a spisovateľovi
PaedDr. Dušanovi Gabánimu, dlhoročnému športovému redaktorovi a komentátorovi Slovenskej televízie, moderátorovi spravodajskej televízie TA3 a členovi Siene slávy
Mgr. Stanislavovi Háberovi, dlhoročnému redaktorovi denníkov aj spravodajstva ČST v Bratislave, politickému komentátorovi, publicistovi plodnému spisovateľovi, dramatikovi i scenáristovi
Pavlovi Vitekovi, redaktorovi, armádnemu novinárovi a manažérovi
Milanovi Dunajčíkovi, spolupracovníkovi regionálnych novín a členovi Únie slovenských novinárov
Bernardovi Rošteckému, vojenskému žurnalistovi, publicistovi a spisovateľovi
Jánovi Rohárovi, dlhoročnému žurnalistovi
Dr. Vladimírovi Dobrovičovi, publicistovi, redaktorovi a dlhoročnému členovi Rady a hospodárovi ÚSN
Mgr. Štefanovi Nižňanskému, bývalemu riaditeľovi STV, spisovateľovi, publicistovi a televíznemu moderátorovi.
Za vynikajúce výkony a úspešnú reprezentáciu slovenského športu na domácej aj svetovej scéne pamätné plakety porota udelila:
Ing. Jozefovi Golonkovi, hokejistovi Slovana Bratislava s číslom 9, čs. reprezentantovi aj trénerovi, členovi Siene slávy IIHF aj našej slovenskej
JUDr. Dáriusovi Rusnákovi
Igorovi Libovi
JUDr. Jánovi Medviďovi, futbalistovi Tatrana Prešov, Slovana Bratislava i čsl. reprezentácie
Dušanovi Galisovi, hráčskej i trénerskej futbalovej osobnosti Slovana Bratislava i čs. futbalu
Mgr. Jozefovi Plachemu, atlétovi, bežcovi na stredných tratiach, mnohonásobnému Majstrovi Československa
Ing. Stanislavovi Kubánekovi, dlhoročnému predsedovi Slovenského kolkárskeho zväzu, podpredsedovi Československého kolkárskeho zväzu a viceprezidentovi Svetovej kolkárskej federácie.
Odovzdávanie plakety fotoobjektívom Ivana Pašku
Dušan D. Kerný a Dušan Jarjabek
|
Igor Liba, Dárius Rusnák a Štefan Nižňanský
|
Minúta ticha za Gaba Zelenaya
|
Minúta ticha za Gaba Zelenaya
|
Dušan D. Kerný a Ľuboš Bláha
|
Jozef Kuchar a Ivan Gašparovič
|
Príhovor Ivana Gašparoviča
|
Jozef Kuchár a Vladimír Zeman
|
Jozef Kuchár a Dušan D. Kerný
|
Jozef Kuchár, Edita Dürrerová a Dušan D. Kerný
|
PhDr. Mária Mikušová a Dušan D. Kerný
|
Jozef Kuchár a Milan Kenda
|
Jozef Kuchár a Stanislav Háber
|
Jozef Kuchár a Ján Medviď
|
Jozef Kuchár a Stanislav Kubánek
|
Jozef Kuchár a Vladimír Dobrovič
|
Jozef Kuchár a Dušan Gabáni
|
Jozef Kuchár a Bernard Roštecký
|
Jozef Kuchár a Ján Rohár
|
Jozef Kuchár a Milan Dunajčík
|
Jozef Kuchár a Dušan Galis
|
Jozef Kuchár, Ján Medviď a Dušan D. Kerný
|
Štefan Nižňanský a Jozef Kuchár
|
Igor Liba
|